Stelaże podtynkowe - idealne do montażu armatury. Poradnik

ewk
Stelaż podtynkowy - wygląd docelowyStelaż podtynkowy - wygląd docelowy
Stelaż podtynkowy - wygląd docelowyStelaż podtynkowy - wygląd docelowy ewk
Stelaże podtynkowe – wygodna alternatywa dla tradycyjnej ceramiki kompaktowej. Podział, wybór rozwiązań i sposób montażu.

Aranżacja współczesnej łazienki kojarzy się obecnie z montażem przyborów sanitarnych na stelażach podtynkowych, które są wygodną
alternatywą dla tradycyjnej ceramiki kompaktowej.

Warto przeczytać: Instalacja podtynkowa. Jak ją zrobić krok po kroku 

Podział

Stelaże podtynkowe dzielimy ze względu na ich konstrukcję i sposób instalacji na:

  • stelaże do zabudowy mokrej
  • stelaże do zabudowy suchej

lub ze względu na rodzaj mocowanego przyboru lub
przeznaczenie na:

  • ustępowe
  • bidetowe
  • pisuarowe
  • umywalkowe
  • do baterii podtynkowych
  • do baterii natynkowych
  • szachtowe (do zabudowy pionów sanitarnych)
  • narożne (do wykonywania zakończeń ścianek instalacyjnych)
  • do uchwytów dla osób niepełnosprawnych

Stelaże do zabudowy mokrej

Są to lekkie konstrukcje stalowe, których sztywność i wytrzymałość jest niewielka należy, więc montować je na ścianie pełnej (o odpowiedniej wytrzymałości i nośności). Wymagają też obmurowania cegłą lub innym podobnym materiałem budowlanym.

Stelaże do zabudowy suchej

Posiadają ramę z profili stalowych o dużej wytrzymałości i trwałości. Dzięki temu bezpiecznie przenoszą obciążenia, zarówno od przyborów
sanitarnych jak i jego użytkowników. Do ramy zamocowane są dodatkowe elementy wsporcze dla przyboru sanitarnego. Takie stelaże nie wymagają ciężkich ścianek osłonowych. W praktyce rama stelażu jest „profilem” do montażu płyt gipsowo-kartonowych (najczęściej licowanych glazurą lub terakotą).

Stelaże do zabudowy suchej mają znacznie więcej dostępnych rozwiązań i zastosowań. Można je stosować zarówno do zabudowy lekkiej jak i do zabudowy na ścianach pełnych. W związku z tym są dużo popularniejsze.

Tego typu ramy nośne są dostępne dla różnych wariantów zabudowy:

  • do zabudowy niskiej (wysokość ramy nośnej 80 – 90 cm)
  • do zabudowy wysokiej (wysokość ramy nośnej 110 – 130 cm)
  • stelaże samonośne (rama wzmocniona, wykonana z profili o większym przekroju)

Stelaże narożne

Gdy mamy mało miejsca w łazience, aby umieścić wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne, idealnym rozwiązaniem może okazać się, stelaż narożny. Dostępne w handlu stelaże do montażu narożnego misek ustępowych występują w różnych odmianach albo jako specjalnie przeznaczone do tego celu ramy, albo jako systemy modułowe (zbudowane z kilku ram łączonych bezpośrednio przed instalacją w dowolny profil montażowy).

Zaletą stelaży narożnych jest równoczesna możliwość zabudowy pionów kanalizacyjnych, często biegnących w narożnikach łazienki.

Nowe rozwiązania

Obecnie na rynku dostępne są gotowe moduły sanitarne z wbudowaną spłuczką natynkową. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom mogą pełnić
funkcję rezerwuaru dla toalety stojącej, jak również stelaża ze spłuczką do miski podwieszanej. Moduł jest wykonany z najwyższej jakości materiałów, jak szkło hartowane i aluminium.

Produkt ten, choć nie należy do najtańszych, zasługuje na uwagę szczególnie u użytkowników, którzy chcieliby zmienić wygląd łazienki bez
konieczności decydowania się na długotrwałe, uciążliwe i kosztowne prace remontowe. Urządzenie w prosty sposób, bez potrzeby ingerencji w strukturę wykończenia ściany, można podłączyć do istniejącej in­stalacji.

Montaż stelaży**

Niezaprzeczalnie, zaletą stelaży jest możliwość samodzielnego montażu. Niemal wszyscy producenci dołączają do swoich wyrobów dokładną
instrukcję instalacji wraz z rysunkami. Podstawową zasadą, jest przestrzeganie zaleceń producenta. Ważne jest zachowanie pionu i poziomu poszczególnych elementów stelaża oraz ustawienie ich na odpowiedniej wysokości. Po zamontowaniu należy też odpowiednio dobrać materiał do obudowy stelaża (w łazience należy stosować płyty wodoodporne – zielone).

Dobrze dobrany i zamontowany stelaż zapewni komfort użytkowania przez wiele lat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom