Im gorszy stan mieszkania, tym niższą cenę wynegocjujesz

Bartosz Turek, Home Broker
Mieszkanie "do wejścia" od razu po zakupieJeśli chcemy kupić mieszkanie, w którym można zamieszkać od razu po zakupie - bez żadnych nakładów finansowych - trudniej jest negocjować cenę z właścicielem nieruchomości.
Mieszkanie "do wejścia" od razu po zakupieJeśli chcemy kupić mieszkanie, w którym można zamieszkać od razu po zakupie - bez żadnych nakładów finansowych - trudniej jest negocjować cenę z właścicielem nieruchomości. mk
Od ponad dwóch lat właściciele mieszkań używanych chętniej ustępują w trakcie negocjacji. Najłatwiej negocjować w przypadku mieszkań do remontu lub odświeżenia. Najtrudniej pertraktować, gdy mieszkanie nadaje się od razu do zamieszkania.

Prawie 32 tysiące złotych – tyle można było przeciętnie wynegocjować kupując w ostatnich 3 miesiącach używane luksusowe mieszkanie, które wykończone było w bardzo wysokim standardzie. Mniej sprzedający obniżali cenę mieszkań wymagających odświeżenia (14 tys. zł). Jednak najtrudniej w negocjacjach cenowych miały osoby zainteresowane mieszkaniem przeznaczonym do remontu (11 tys. zł) i niewymagającym nakładów finansowych (11,6 tys. zł) – wynika z danych Home Broker i Lion's House (na podstawie transakcji z 10 największych rynków).

Specyfika transakcji mieszkaniami używanymi, które zawarto w ostatnich 3 miesiącach na 10 największych rynkach w Polsce

Im gorszy stan mieszkania, tym niższą cenę wynegocjujesz

Procentowy wynik negocjacji cenowych podczas sprzedaży mieszkań używanych

Wyników negocjacji nie można jednak rozważać w oderwaniu od wyjściowej wartości nieruchomości, od której prowadzone były rozmowy. W przypadku lokali o wysokim standardzie jest to kwota ponad 545 tys. zł, ale już te „do wejścia" kosztowały o ponad połowę mniej, a przeciętna cena tych wymagających remontu osiągnęła poziom 166 tys. zł.

Skłonność sprzedających do obniżania cen lepiej obrazuje więc procentowy wynik negocjacji. Ten był w badanym okresie najniższy w przypadku mieszkań „do wejścia" i wynosił 4,5%. Wiązać to można oczywiście z faktem, że nieruchomości takie nie wymagają wkładu finansowego, można się do nich od razu wprowadzić. Ponadto, jeśli mieszkanie nie wymaga remontu, kupujący mają znacznie mniej argumentów w czasie negocjacji. Dla porównania w przypadku mieszkań wymagających odświeżenia lub remontu przeciętny wynik negocjacji wyniósł odpowiednio 6 i 6,3%.

Wyższy, niż w przypadku mieszkań w stanie „do wejścia", wynik negocjacji odnotowano w przypadku mieszkań z najwyższej półki. Lokale o bardzo wysokim standardzie sprzedawane były w ostatnich 3 miesiącach z przeciętnym rabatem na poziomie 5,5%. – Trudno się temu dziwić. Nabywcy z grubszymi portfelami są przeważnie twardymi negocjatorami – mówi Rafał Gójski, doradca Lion's House z Warszawy.

Skłonność do negocjacji cenowych na stałym poziomie

Już od ponad dwóch lat widoczna jest coraz większa skłonność właścicieli mieszkań do negocjowania cen. Efekt taki wymusiła sytuacja rynkowa, a w szczególności obniżenie siły strony popytowej rynku oraz mocna konkurencja ze strony deweloperów. Od kilku miesięcy przeciętny wynik negocjacji (różnica między ostatnią ceną ofertową i transakcyjną) oscyluje na rynku wtórnym w okolicach 5–6%. To prawie dwukrotnie więcej niż na przykład w 2010 roku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom