Spis treści
Na utrzymanie domu wydajemy prawie 100 zł więcej, niż przed rokiem
Ponad 1414 złotych – tyle wydaje na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu statystyczna 3-osobowa rodzina – wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS. To o prawie 95 złotych więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Powyższa kwota uwzględnia wydatki na ogrzewanie i nośniki energii, ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakup AGD, mebli, oświetlenia, dekoracji, ale też koszty usług takich jak sprzątanie czy naprawy i remonty.
– Pomijamy koszty obsługi kredytów hipotecznych, które w przypadku zadłużonych rodzin pochłaniają często więcej pieniędzy niż opłaty administracyjne na rzecz wspólnoty czy spółdzielni. Pomijamy też podatki i opłaty związane z posiadaniem nieruchomości – wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, autor analizy.
Tylko opał jest wyraźnie tańszy niż przed rokiem
W publikacji za lipiec GUS informuje na przykład, że z grona dóbr i usług związanych z mieszkaniem najszybciej taniejącą kategorią jest obecnie opał. Za ten trzeba płacić o 11,4 proc. mniej niż przed rokiem. Jest to ciąg dalszy korekty po wystrzale cen z 2022 roku. – Niższe są też ceny AGD. Tu jednak w ciągu roku zanotowaliśmy kosmetyczną przecenę poniżej 1 proc. – wylicza analityk.
Jednak pozostałe dobra i usługi związane z mieszkaniem są droższe niż przed rokiem. – Najmocniej w lipcu drożała energia elektryczna. Średnie stawki były w tym przypadku o prawie 20 proc. wyższe niż przed miesiącem i o 18,5 proc. wyższe niż przed rokiem – podaje.
Turek przy okazji zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 10 proc. wzrosły stawki za gaz (wzrost o 16,1 proc.), wodę (12,4 proc.), usługi kanalizacyjne (11,3 proc.) i te związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (np. sprzątanie; 11,8 proc.).
Energia elektryczna jest trzonem inflacji
Na podstawie danych GUS można ponadto w ciekawy sposób pokazać jak w budżet przeciętnego gospodarstwa domowego uderzyły niedawne podwyżki cen energii. – Gdyby ich nie było, to inflacja nie wynosiłaby w lipcu 4,2 proc. (jak podał GUS), ale byłaby nawet o około połowę niższa – na poziomie mniej więcej 2,4 proc. – podsumowuje.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?