Hydroizolacja fundamentów, dlaczego warto ją solidnie wykonać

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Izolacja fundamentów domuAplikacja plastycznej masy bitumicznej przy wykonywaniu izolacji pionowej ścian fundamentowych.
Izolacja fundamentów domuAplikacja plastycznej masy bitumicznej przy wykonywaniu izolacji pionowej ścian fundamentowych. Selena
Fundamenty muszą być nie tylko wytrzymałe, ale także starannie zabezpieczone przed niszczącym działaniem wód gruntowych i opadowych.

Niestety inwestorzy, a nawet niektórzy wykonawcy nie przywiązują do izolacji fundamentów właściwej uwagi. Tymczasem należycie zaprojektowana i wykonana hydroizolacja pionowa oraz pozioma ma chronić nie tylko fundamenty, ale cały budynek przed przenikaniem do wewnątrz wody (wilgoci) z gruntu oraz z opadów atmosferycznych.

Kosztowne błędy przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów

Tymczasem kiepsko wykonana izolacja przeciwwodna lub przeciwilgociowa może być przyczyną poważnych kłopotów w późniejszej eksploatacji budynku. Przykładowo w przypadku budynków podpiwniczonych usterki w izolacji przeciwwodnej mogą doprowadzić do pojawienia się wody w pomieszczeniach piwnicznych, co wyklucza je z normalnej eksploatacji.

Jak już zauważono, błędy przy wykonaniu izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej trudno naprawić, a znalezienie przecieku wcale nie jest takie łatwe. Dlatego niekiedy hydroizolację trzeba wykonać od nowa, co wiąże się ze znacznymi kosztami i uciążliwymi pracami odkrywkowymi wokół budynku.

Izolacja musi być szczelna

**Doświadczeni budowlańcy tłumaczą, że to właśnie zalegające wody gruntowe lub opadowe wywierają destrukcyjne w skutkach parcie hydrostatyczne na fundamenty i w konsekwencji nawet niewielka nieczelność w hydroizolacji może być źródłem poważnego przecieku. Dlatego w takich przypadkach zwykłe zabezpieczenie przeciwwilgociowe nie wystarcza.

Stąd chcąc zabezpieczyć budynek przed pojawianiem się wody po większych opadach i w okresie topnienia śniegów trzeba wykonać solidniejszą izolację przeciwwodną.

O wyborze hydroizolacji niech decydują fachowcy

**Wybór rodzaju izolacji przeciwwodnej jest zadaniem dla fachowców. Samowolne odstępstwa od projektu i próby nierozsądnych oszczędności mogą przynieść opłakane skutki wiążące się nie tylko z dużymi kosztami. Dlatego w przypadku wątpliwości co do rodzaju izolacji należy taką decyzję skonsultować nie tylko z wykonawcą, ale też z kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru.
Przeciętny inwestor może nie wiedzieć, że
hydroizolacje dzielą się na lekkie, średnie i ciężkie**. Ich wybór zależy od poziomu wód gruntowych, specyfiki gruntu, a nawet możliwości pojawienia się lokalnych podtopień.

Warto wiedzieć, że izolację ciężką wykonuje się, gdy podziemne elementy budynku mają stały kontakt z wywierającą parcie hydrostatyczne wodą gruntową. Odpowiednie zabezpieczenie wodoszczelne chroni konstrukcję przed działaniem wody.
Warstwa izolacyjna musi być szczelna bez możliwości pozostawienia jakichkolwiek przerw, aby uniemożliwić przenikanie wody z zewnątrz do budynku.

Materiały wykorzystywane do wykonania hydroizolacji

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele materiałów:

  • masy bitumiczne,
  • emulsje asfaltowe,
  • roztwory asfaltowe,
  • lepiki asfaltowe,
  • zaprawy cementowe modyfikowane żywicami,
  • papy,
  • folie hydroizolacyjne: płaskie i kubełkowe (przy czym te drugie stanowią raczej zabezpieczenie hydroizolacji właściwej przed uszkodzeniami mechanicznymi).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom