Niestety inwestorzy, a nawet niektórzy wykonawcy nie przywiązują do izolacji fundamentów właściwej uwagi. Tymczasem należycie zaprojektowana i wykonana hydroizolacja pionowa oraz pozioma ma chronić nie tylko fundamenty, ale cały budynek przed przenikaniem do wewnątrz wody (wilgoci) z gruntu oraz z opadów atmosferycznych.
Kosztowne błędy przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów
Tymczasem kiepsko wykonana izolacja przeciwwodna lub przeciwilgociowa może być przyczyną poważnych kłopotów w późniejszej eksploatacji budynku. Przykładowo w przypadku budynków podpiwniczonych usterki w izolacji przeciwwodnej mogą doprowadzić do pojawienia się wody w pomieszczeniach piwnicznych, co wyklucza je z normalnej eksploatacji.
Jak już zauważono, błędy przy wykonaniu izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej trudno naprawić, a znalezienie przecieku wcale nie jest takie łatwe. Dlatego niekiedy hydroizolację trzeba wykonać od nowa, co wiąże się ze znacznymi kosztami i uciążliwymi pracami odkrywkowymi wokół budynku.
Izolacja musi być szczelna
**Doświadczeni budowlańcy tłumaczą, że to właśnie zalegające wody gruntowe lub opadowe wywierają destrukcyjne w skutkach parcie hydrostatyczne na fundamenty i w konsekwencji nawet niewielka nieczelność w hydroizolacji może być źródłem poważnego przecieku. Dlatego w takich przypadkach zwykłe zabezpieczenie przeciwwilgociowe nie wystarcza.
Stąd chcąc zabezpieczyć budynek przed pojawianiem się wody po większych opadach i w okresie topnienia śniegów trzeba wykonać solidniejszą izolację przeciwwodną.
O wyborze hydroizolacji niech decydują fachowcy
**Wybór rodzaju izolacji przeciwwodnej jest zadaniem dla fachowców. Samowolne odstępstwa od projektu i próby nierozsądnych oszczędności mogą przynieść opłakane skutki wiążące się nie tylko z dużymi kosztami. Dlatego w przypadku wątpliwości co do rodzaju izolacji należy taką decyzję skonsultować nie tylko z wykonawcą, ale też z kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru.
Przeciętny inwestor może nie wiedzieć, że hydroizolacje dzielą się na lekkie, średnie i ciężkie**. Ich wybór zależy od poziomu wód gruntowych, specyfiki gruntu, a nawet możliwości pojawienia się lokalnych podtopień.
Warto wiedzieć, że izolację ciężką wykonuje się, gdy podziemne elementy budynku mają stały kontakt z wywierającą parcie hydrostatyczne wodą gruntową. Odpowiednie zabezpieczenie wodoszczelne chroni konstrukcję przed działaniem wody.
Warstwa izolacyjna musi być szczelna bez możliwości pozostawienia jakichkolwiek przerw, aby uniemożliwić przenikanie wody z zewnątrz do budynku.
Materiały wykorzystywane do wykonania hydroizolacji
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele materiałów:
- masy bitumiczne,
- emulsje asfaltowe,
- roztwory asfaltowe,
- lepiki asfaltowe,
- zaprawy cementowe modyfikowane żywicami,
- papy,
- folie hydroizolacyjne: płaskie i kubełkowe (przy czym te drugie stanowią raczej zabezpieczenie hydroizolacji właściwej przed uszkodzeniami mechanicznymi).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE