Odprowadzanie wody deszczowej z posesji. Co mówi na ten temat prawo?

Anna Chreptowicz
Rynna z wodą deszczowąOdprowadzanie wody deszczowej z posesji. Co mówi na ten temat prawo?
Rynna z wodą deszczowąOdprowadzanie wody deszczowej z posesji. Co mówi na ten temat prawo? Galeco
Każdy właściciel domu musi rozwiązać sprawę odprowadzania wód deszczowych z posesji. Po pierwsze musi robić to w taki sposób, by woda nie zawilgociła ścian i fundamentów domu. Po drugie, nie każda metoda odprowadzania wody deszczowej jest zgodna z prawem.

Podpowiemy, w jaki sposób robić odprowadzać wodę deszczową z posesji skutecznie i przy okazji postępować w zgodzie z przepisami Prawa wodnego.

Niewielu z nas zastanawia się nad tym, co dzieje się z wodą, która z dachu wpływa do rynien i spływa rurami spustowymi. A warto wiedzieć, że już z dachu o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych spływa ok. 3 metrów sześciennych deszczówki. Nie jest to mało – jeśli grunt na naszej działce jest niezbyt chłonny, po każdym większym deszczu wokół domu będą powstawały kałuże, a w konsekwencji, stojąca w nich woda może zawilgocić fundamenty oraz ściany.

Polecamy: Odzysk deszczówki i zagospodarowanie jej w ogrodzie 

Woda deszczowa poza granicami działki

Jednym ze sposobów zapobiegania podobnym sytuacjom jest odprowadzanie wody deszczowej poza granice naszej działki. I w tym miejscu przechodzimy do kwestii prawnych.

Po pierwsze. Deszczówkę z dachu możemy kierować rynnami bezpośrednio do kanalizacji. Wyjątkiem jest tutaj kanalizacja bytowa, z której ścieki są odprowadzane do oczyszczalni. Nadmiar wody mógłby bowiem zaburzyć proces oczyszczania, spowodować przeciążenie czy nawet awarię sieci.

Jak przeprowadzić podłączenie do kanalizacji?

Jesteśmy zobowiązani zawrzeć umowę z rejonowym zakładem kanalizacyjnym. Kolejnym krokiem jest sporządzenie projektu przyłącza. Jeśli poza ściekami bytowymi planujemy również odprowadzać do kanalizacji deszczówkę, konieczne jest zawarcie także tego sposobu odprowadzania w projekcie. Projekt powinien obejmować odpowiednie przekroje rur oraz osadniki zatrzymujące cięższe zanieczyszczenia, do których należą np. piasek i żwir niesione przez wody opadowe. Wykonaniem takiego projektu zajmuje się również rejonowy zakład kanalizacyjny.

Kolejną ważną kwestią prawną jest zakaz odprowadzania deszczówki na teren sąsiedniej posesji. Nie można tego robić zarówno za pomocą rur, korytek odwodnienia liniowego, ani za pomocą sztucznie ukształtowanego spadku terenu, który skierowany jest na zewnątrz działki. Jeżeli sąsiad, na którego teren spływa nasza deszczówka, zarejestruje w związku z tym jakieś uszkodzenia i straty na swojej działce, może wytoczyć nam proces sądowy jako poszkodowany.

Odprowadzenie deszczówki do rowów melioracyjnych

Jednym z możliwych sposobów odprowadzania wody deszczowej z naszej posesji jest odprowadzanie jej do rowów melioracyjnych. To rozwiązanie wymaga jednak zgody ich zarządcy, czyli najczęściej wiejskiej lub gminnej spółce melioracyjnej lub wojewódzkiemu zarządowi melioracji. Po zgłoszeniu, zarządca wydaje warunki techniczne takiego podłączenia. Może też zażądać projektu odwodnienia.

Właściciele domów, którzy na swojej działce mają staw, oczko wodne lub kanał, mogą za pomocą odpowiedniej rury połączonej z rurą spustową, odprowadzać do nich wodę ze swojego dachu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom