Grunty rolne drożeją od ponad 7 lat

Jacek Szydłowski, Lion's House
działka rolne Działki rolne to doskonała inwestycja. Zwłaszcza, kiedy uda się zmienić przeznaczenie gruntu.
działka rolne Działki rolne to doskonała inwestycja. Zwłaszcza, kiedy uda się zmienić przeznaczenie gruntu. sxc.hu
Od końca 2007 roku ceny ziemi rolnej wzrosły o ponad 267%. Trend ten utrzymuje się od 30 kwartałów. W tym roku po raz pierwszy w historii za przeciętny hektar trzeba płacić ponad 25 tys. zł.

W II kwartale 2012 roku średnia cena hektara gruntów ornych wzrosła o 215,2 zł – z poziomu 24 818,5 do 25 033,7 zł za ha (wg danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). W ujęciu rocznym wzrost cen wyniósł 24,2%. 

Wysoki wzrost cen gruntów rolnych w ostatnich latach

Wysoki popyt na grunty rolne jest w dużym stopniu efektem zakupów inwestycyjnych. Ziemia wybierana jest jako bezpieczna lokata kapitału w okresie niepewności na rynkach. W przypadku gruntów ornych dodatkowo otrzymuje się potencjalnie wysoką stopę zwrotu. Kupując grunt w drugim kwartale zeszłego roku można było zyskać w skali roku średnio 24,2%. Dla porównania, zgodnie z danymi NBP przeciętna roczna lokata założona w kwietniu 2011 r. była oprocentowana na poziomie 4% brutto.

Natomiast w przypadku inwestowania w spółki z indeksu WIG 20 pomiędzy początkiem kwietnia 2011 i 2012 roku można było zanotować stratę na poziomie 18,8%. W dłuższym terminie, a więc licząc od końca 2004 roku przeciętny hektar drożał o 267,6%. Trend wzrostowy panuje na rynku od 30 kwartałów.

Ceny gruntów ornych w obrocie prywatnym [zł/ha]

 

Grunty rolne drożeją od ponad 7 lat

 

Są podstawy do wzrostów

Zdaniem ekspertów, utrzymujące się wzrosty cen to efekt kilku czynników. Pierwszy to fiskalne zachęty dla rolników, niskie koszty podatkowe posiadania nieruchomości oraz preferencyjny system ubezpieczeń społecznych. Ważna jest również możliwość otrzymywania dopłat bezpośrednich oraz innych funduszy unijnych skierowanych do sektora rolniczego. Istotne są także oczekiwania związane ze zniesieniem ograniczeń możliwości nabywania gruntów rolnych przez cudzoziemców. Nastąpi to w drugiej połowie 2016 roku i może wywołać wzrost popytu na grunty rolne już w 2015 roku.

Rosnąca zyskowność działalności rolniczej też ma znaczenie

Danych potwierdzających ten czynnik można szukać w Eurostacie. Najnowsze informacje na ten temat pochodzą z 2011 roku. Gdyby za bazę przyjąć rok 2004, to okazałoby się, że w całej Unii średnia zyskowność spadła o 17,3%. W Polsce natomiast zyskowność wzrosła aż o 46,6%. W badanym okresie za naszą zachodnią granicą zyskowność spadła o 1,2%. Na Słowacji wzrost zyskowności wyniósł 22,8%, a na Litwie 24,3%. W najlepszej sytuacji są rolnicy w Czechach, gdzie zyskowność produkcji rolnej w 2011 roku była o 75,9% wyższa niż 7 lat wcześniej.

– Wzrosty cen rzędu 20% i więcej w ciągu zaledwie kwartału co prawda pokazują siłę rynku, ale nie byłyby możliwe do utrzymania w długim terminie i mogłyby doprowadzić do powstania bańki spekulacyjnej. Nie zmienia to jednak faktu, że ceny pozostają w długoterminowym trendzie wzrostowym - ocenia Radosław Brodaczewski, doradca do spraw nieruchomości w Lion's House, który specjalizuje się w transakcjach na rynku gruntów.

Ziemia ma spory potencjał

Panujący od 30 kwartałów trend wzrostowy cen ziemi rolnej powinien cieszyć inwestorów. Jednak nie można zapominać, że w wielu przypadkach inwestowanie w ziemię rolną nie polega jedynie na tym, żeby grunt przeznaczony do produkcji rolnej kupić i jako tak samo przeznaczoną sprzedać z zyskiem.

Znacznie większych źródeł dochodu inwestorzy upatrują w zmianie przeznaczenia nieruchomości z rolnego np. na budowlany lub podziale dużego areału na mniejsze działki. Liczą na to, że zadziała zasada – że im mniejsza sprzedawana nieruchomość, tym wyższa jej cena w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Wzrost wartości nieruchomości rolnej może być też konsekwencją zmiany przeznaczenia działki lub budowy infrastruktury np. dróg ekspresowych czy autostrad, obwodnic, mostów itp. Wraz z tym, jak skraca się czas potrzebny do dojazdu z danej parceli do centrum dużego miasta, można żądać więcej za metr ziemi. Takie trafione inwestycje potrafią generować wyższe stopy zwrotu niż obserwowane dotychczas roczne wzrosty cen gruntów rolnych. 

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie