Grudziądz. Mieszkania się poszerzają, czynsze rosną...

redakcja GP, Łukasz Ernestowicz
Choć się nie przeprowadzały, mają teraz większe mieszkania. Na papierzeKrystyna Leszczyńska (od lewej), Elżbieta Kurowska, Hanna Legicka i Marianna Filasiak - choć się nie przeprowadzały, mają teraz większe mieszkania. Na papierze
Choć się nie przeprowadzały, mają teraz większe mieszkania. Na papierzeKrystyna Leszczyńska (od lewej), Elżbieta Kurowska, Hanna Legicka i Marianna Filasiak - choć się nie przeprowadzały, mają teraz większe mieszkania. Na papierze Łukasz Ernestowicz
- Nasze kawalerki się poszerzają! - denerwują się grudziądzanki, którym MPGN zmierzył powierzchnię mieszkań. Lokatorzy płacą więcej, ale spółka twierdzi, że na inwentaryzacji tylko straciła.

Mieszkańcy bloków należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami na osiedlu Kawalerii Polskiej w Grudziądzu nie kryją oburzenia. - To jakiś absurd! W latach 80-tych mierzono mi mieszkanie. Miało 36 metrów kwadratowych - opowiada Hanna Legicka z bloku „włoskiego" przy ul. Chopina. - Teraz przyszli pracownicy MPGN-u i wyliczyli mi, że metrów mam 37. Podobnie zwiększono metraż u sąsiadów. W bloku obok metrażowo „przybyło" tyle powierzchni, że wystarczy na dwa małe mieszkania!

**- Mi doliczyli 1,5 metra. Będę więcej płaciła za czynsz i centralne ogrzewanie, które u nas rozliczane jest według metrażu - mówi Krystyna Leszczyńska, sąsiadka Hanny Legickiej.

- Poprosiłam znajomego, żeby dokładnie wymierzył moją kawalerkę - dodaje pani Hanna. - Wyszło „jak byk": 36 metrów i nic więcej. Zapytałam w MPGN-ie jak to możliwe, że mieszkanie się powiększyło. Odpowiedziano mi, że pewnie ściany działowe się przesunęły!

Oficjalnie MPGN wyjaśnia, że mieszkania ponownie zmierzono na wniosek wspólnoty mieszkaniowej, czyli spółki i lokatorów mieszkań własnościowych w tym budynku. - W wyniku inwentaryzacji budowlanej, czyli przeprowadzonych pomiarów, okazuje się zwykle, że wielkości poszczególnych lokali zmieniają się w nieznaczny sposób. W części przypadków powodują niewielki wzrost powierzchni, w innych natomiast jej zmniejszenie - wyjaśnia Zenon Różycki, prezes MPGN-u. - Tak też było w przypadku nieruchomości położnej przy ul. Chopina 33 w Grudziądzu.

Z pomiarów administracji wynika, że powierzchnia w całym budynku zwiększyła się z 1.967 do... 2.004 metrów kwadratowych. Przybyło niemal 40 metrów, za które mieszkańcy budynku, łącznie, do MPGN-u wpłacą co miesiąc 141 zł więcej czynszu niż dotychczas.

Prezes Różycki zaznacza, że jednocześnie wzrosła także wartość zaliczek na pokrycie kosztów zarządu, które spółka uiszcza wspólnocie mieszkaniowej. O 292 zł miesięcznie. - Celem inwentaryzacji nie było zwiększenie przychodów spółki. Procedura jest kosztowna, a koszty jej przeprowadzenia pokrywają właściciele, w dużej części również MPGN będący w wielu przypadkach większościowym udziałowcem w takich wspólnotach - dodaje Zenon Różycki. - Inwentaryzacja ma na celu uregulowanie stanów prawnych nieruchomości oraz doprowadzenie do zgodności danych rzeczywistych i zapisów w dokumentach rozliczeniowych.

MPGN zapewnia, że mieszkania mierzyli wykwalifikowani fachowcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom