Jak skrócić kolejkę oczekujących na mieszkanie od miasta? Sprawdzić, czy niektórzy nie mają dwóch a nawet kilku lokali komunalnych. W taki sposób Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami odzyskuje kolejne mieszkania.
Administratorzy sprawdzają po kolei wszystkie budynki należące do miasta
Dodatkowo inspektorzy techniczni, wzywani do awarii i uszkodzeń w budynkach „wyłapują" lokatorów z dwoma mieszkaniami. I stwierdzają, że takich przypadków wcale nie jest mało. Tytuł do lokalu traci w takiej sytuacji ten, który wynajmuje od kogoś mieszkanie, ale też i ten, co je podnajął albo oddał komuś do bezpłatnego użytkowania.
Nieuczciwi dostają wypowiedzenia umów najmu
– W ostatnim czasie wykryliśmy sporo takich przypadków. Jeśli ktoś ma więcej niż jedno, przysługujące mu mieszkanie, wypowiadamy umowy najmu – informuje Zenon Różycki, prezes MPGN. – Nie może być tak, że jedni mają po dwa-trzy a inni latami czekają na upragnione mieszkanie.
Takie sprawy Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami kieruje do sądu. I wygrywa. Mieszkania, które lokator bezprawnie zajmował, a niekiedy na nich zarabiał, są odbierane.
Po raz pierwszy lokale dostaną wszyscy z listy oczekujących
Dzięki porządkowaniu umów najmu z lokatorami i odzyskiwaniu mieszkań, po raz pierwszy będzie szansa na zrealizowanie w stu procentach listy przydziału lokali komunalnych.
Mieszkania zwalniają się też wskutek działania zespołu windykacyjnego.
Jeśli lokator od lat zalega z czynszem– musi podpisać ugodę z MPGN. Jeśli nie jest w stanie uregulować należności, pozostaje przeprowadzka na tańsze mieszkanie. W ostateczności – eksmisja.
Z uwagi na niewystarczającą liczbę mieszkań i trudności w zrealizowaniu listy przydziałów, MPGN skrupulatnie „wyławia" przypadki bezprawnego posiadania lokali komunalnych. W tym roku odbyło się około 100 spraw w sądzie o pozbawienie praw do lokum. Z powodu nieprzebywania w nim, podnajmowania innym lub posiadania innego mieszkania.
Remontują pustostany
MPGN ostro wzięło się do remontu pustostanów. To też sposób na zwiększenie liczby mieszkań. – Działamy skutecznie. To sprawia, że w 2011 r. przydzielimy mieszkania komunalne wszystkim z listy oczekujących – mówi z zadowoleniem prezes Różycki.
To wcale nie koniec perturbacji. Na dziś MPGN prowadzi jeszcze 16 spraw, w których wskazano lokale ubiegającym się o mieszkania i trzeba czekać na ich zgodę lub odmowę.
Na 2012 r. wpłynęły 74 wnioski o mieszkania. Do 5 stycznia 2012 r. można składać odwołania. Jest szansa, że znów wszyscy lokal od miasta dostaną.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?