Gmina Mogilno: wiatraki staną dalej od domów

redakcja.regiodom, Agnieszka Nawrocka, [email protected]
Turbina elektrowni wiatrowejW wyniku protestów mieszkańców inwestor jest skłonny odsunąć elektrownie wiatrowe od domów
Turbina elektrowni wiatrowejW wyniku protestów mieszkańców inwestor jest skłonny odsunąć elektrownie wiatrowe od domów imma
Jest skutek protestu mieszkańców Wiecanowa. Firma zamierzająca postawić dwie elektrownie wiatrowe jest skłonna jeszcze bardziej odsunąć turbiny wiatrowe od domów.

Inwestor, firma Eneria nie ma jeszcze wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Dla mieszkańców wsi pocieszające jest jednak, że wybrano "alternatywne" działki, na których mogą stanąć wiatraki.

Wnioski i zaskarżanie

Starania mazowieckiej firmy, o rozpoczęcie inwestycji trwają od dwóch lat. A ponieważ wiatraki w pobliżu osiedli mieszkaniowych nie są mile widziane gminni urzędnicy nie zamierzają ułatwiać rozpoczęcia inwestycji.

Firma zwróciła się w lutym 2010 roku o wydanie decyzji w sprawie postawienia turbin do gminy. Wtedy burmistrz zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Powiatowej Inspekcji Sanitarnej o wydanie opinii, czy inwestor musi zlecić wykonanie raportu oddziaływania na środowisko. Przygotowanie takiego dokumentu jest kosztowne i wymaga czasu. Zatem reprezentująca inwestora Agnieszka Kowalska złożyła zażalenie na decyzję burmistrza do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Tam jednak przyznano rację gminie i firma musi sporządzić raport.
Urzędnicze przepychanki to jedna część sprawy. Druga to protest mieszkańców.

Mieszkańcy nie chcą elektrowni wiatrowej za miedzą

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku informowaliśmy o protestach mieszkańców Wiecanowa. Wiatraków nie chcą osoby, które mają nowe domy i wyprowadziły się poza Mogilno licząc, że znajdą tu spokój. Protestują też właściciele ziemi, którzy zamierzali podzielić ją na działki budowlane. Obawiają się, że nikt nie kupi od nich ziemi z widokiem na potężne turbiny. Tyle, że o obawach mieszkańców i protestach, reprezentująca firmę Agnieszka Kowalska dowiedziała się od nas.

I właśnie ze względu na mieszkańców firma Eneria postanowiła wskazać na miejsce ulokowania elektrowni "alternatywne działki" – bardziej oddalone od domów.

Agnieszka Kowalska już w ubiegłym roku zapewniała, że firma Eneria – "rozważa różne warianty przeprowadzenia inwestycji". Dziś potwierdza, że te warianty to odsunięcie turbin jeszcze dalej od osiedla.

Zanim jednak zostanie wydana decyzja w sprawie inwestycji mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi. Do 20 lutego przyjmują je urzędnicy Ratusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom