Glistnik jaskółcze ziele – właściwości lecznicze

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Glistnik jaskółcze zieleGlistnik jaskółcze ziele łatwo spotkać nawet w miastach, to tzw. roślina ruderalna, występująca w miejscach zmienionych przez człowieka. Ale rośnie także w zaroślach i na obrzeżach lasów.
Glistnik jaskółcze zieleGlistnik jaskółcze ziele łatwo spotkać nawet w miastach, to tzw. roślina ruderalna, występująca w miejscach zmienionych przez człowieka. Ale rośnie także w zaroślach i na obrzeżach lasów. Simy27 (pixabay.com)
Glistnik jaskółcze ziele to roślina, która powszechnie rośnie w Polsce dziko. Często jest uważana za chwast, ale to zioło, które przede wszystkim pomaga na problemy skórne i kurzajki.

Glistnik jaskółcze ziele kwitnie na żółto. Roślina ma w sobie pomarańczowy sok, którym smaruje się kurzajki. Nie tylko to zastosowanie glistnika jest znane. Piszemy o pozostałych właściwościach leczniczych tej rośliny. 

Legendy o glistniku

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus) to mierzące zazwyczaj około pół metra zioło. Kwitnie nawet pół roku, od kwietnia do września, wydając drobne żółte kwiaty. 

– Glistnik zwany jest jaskółczym zielem, chociaż z jaskółką to on niewiele ma wspólnego, jednak legenda głosi, że zioło to przywracało wzrok jaskółkom, które straciły oczy – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 Warto wiedzieć: Sianie i zbieranie ziół leczniczych 

Inna legenda jest taka, że glistnik zaczynał kwitnąć, gdy jaskółki przylatywały, a przestawał, jak one odlatywały do ciepłych krajów. – Jest to jednak zioło, a niektóre zioła, w tym glistnik, uważane są czasem za chwasty. Są to jednak chwasty zazwyczaj posiadające właściwości lecznicze.

Glistnik jaskółcze ziele bywa wykorzystywany przy leczeniu m.in. dolegliwości skórnych i kurzajek. Ale trzeba uważać, bo jego sok może również podrażniać
Glistnik jaskółcze ziele bywa wykorzystywany przy leczeniu m.in. dolegliwości skórnych i kurzajek. Ale trzeba uważać, bo jego sok może również podrażniać skórę, błony śluzowe i oczy, a także trwale plami tkaniny. Fot. Hans (Pixabay.com)

Pomarańczowy sok z glistnika ma właściwości wiruso- i bakteriobójcze

Ogrodnik kontynuuje: – Glistnik zawiera w łodydze mleczny sok w kolorze pomarańczowym o raczej brzydkim zapachu. Sok ma w składzie m.in. alkaloidy, witaminę C, karoten. Gdy wyciśniemy sok, można nim smarować brodawki i kurzajki. Sok powoduje, że stają się one miękkie. Przy regularnym nacieraniu kurzajki sokiem z glistnika, po mniej więcej 2 tygodniach powinna ona zniknąć albo przynajmniej znacznie się zmniejszyć.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się pędy i liście, pozyskiwane gdy roślina kwitnie, ale także korzeń, same liście i owoce. Można wykorzystywać świeże lub suszone, z tym że do leczenia zmian skórnych wykorzystuje świeży sok.

Dowiedz się więcej: Jakie właściwości lecznicze ma glistnik i jak go stosować** **

Okłady z jaskółczego ziela

Na inne dermatologiczne schorzenia glistnik też jest polecany, choćby na wypryski, liszaje, grzybicę, ropiejące rany i skaleczenia. Nasze babcie stosowały okłady z jaskółczego ziela na miejsca, w których odczuwały skurcze łydek.

Glistnik ma też korzystne właściwości przy zastosowaniach wewnętrznych - działa m.in. rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi, łagodzi kaszel, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgorączkowe, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego.

Uwaga: glistnik stosowany wewnętrznie może przyczyniać się do uszkodzenia wątroby, a także powodować zatrucia. Takie zastosowanie tego zioła trzeba skonsultować z lekarzem.

Również stosowany w nadmiarze zewnętrznie może spowodować podrażnienie skóry. Należy także uważać na kontakt z oczami, bo zarówno drobne włoski, które porastają roślinę, jak i sam sok, mogą powodować podrażnienia.

Dowiedz sięJakie właściwości zdrowotne ma dziurawiec 

Jaskółcze ziele czy "dar niebios"?

Tę roślinę nazywano też kiedyś "darem niebios". To od łacińskiego określenia coeli doni. Wydaje się jednak, że powstało ono ze zniekształcenia oryginalnej, greckiej nazwy - chelidoni, czyli jaskółka (w czasach, gdy łacina wyparła grekę i ją zdominowała). Wracamy więc do "jaskółczego ziela".**

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom