Po zimie trzeba przygotować glebę do nowych upraw. Należy stworzyć roślinom jak najlepsze warunki do wegetacji. Na początku warto sprawdzić odczyn pH gleby i określić zawartość składników pokarmowych. Następnie trzeba ją spulchnić, napowietrzyć i dotlenić oraz przemieszać z odpowiednimi składnikami odżywczymi. Źródłem składników odżywczych może być na przykład kompostem. Po tych zabiegach podłoże będzie w pełni gotowe do nowego cyklu życia.
Warto przeczytać: Po co i jak badać odczyn gleby na działce
Glebogryzarki ogrodowe to przygotowanie podłoża bez większego wysiłku
– Glebogryzarka jest bardzo praktycznym narzędziem do pracy w ogródku. Nowoczesne maszyny są coraz lepsze i precyzyjnie dostosowane do potrzeb użytkowników. Dlatego na rynku są glebogryzarki bardzo małe i duże, dostosowane do działania zarówno na wąskich przydomowych rabatach, jak i w ogrodach o dużej powierzchni, do przygotowania podłoża pod nowe trawniki – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment. – Z myślą o wieloletnim użytkowaniu oraz optymalnym wykorzystaniu maszyny, wiele glebogryzarek zapewnia poszerzony zakres funkcjonalności, np. po zmianie części roboczej jest także aeratorem, maszyny z dodatkowym osprzętem pracują jako wertykulatory, aeratory, obsypniki i odśnieżarki, a bardziej profesjonalne glebogryzarki mogą pracować praktycznie na każdym terenie dzięki regulowanej szerokości roboczej. Każdy miłośnik ogrodu i profesjonalista znajdzie w naszej ofercie odpowiednią dla siebie glebogryzarkę. Wystarczy tylko rozważyć wielkość terenu, na którym maszyna będzie pracować i określić rodzaj prac do wykonania – dodaje ekspert marki Honda.
Glebogryzarki ogrodowe w praktyce
Dobra spalinowa glebogryzarka powinna być niezawodna, bezawaryjna i oszczędna, jeśli chodzi o zużycie paliwa. Warto wybrać glebogryzarkę łatwą w obsłudze, by praca nią przebiegała sprawnie i nie wymagała od nas wzmożonego wysiłku fizycznego – co jest ważne zwłaszcza przy pracach, które długo trwają. Parametry glebogryzarki ogrodowej, na które należy zwrócić uwagę:
- Moc silnika – im wyższa moc, tym większa wydajność a także pewność, że glebogryzarka może pracować w każdych warunkach, na każdym rodzaju podłoża.
- Szerokość części roboczej – jest związana z wielkością terenu i przeznaczeniem maszyny. „Glebogryzarki o małej szerokości roboczej, na przykład 20 – 23 cm, są w praktyce dedykowane do spulchniania gleby na wąskich rabatach, wokół drzew owocowych, krzewów a także w szklarniach i tunelach, inspektach czy przy uprawie truskawek." – wyjaśnia Mariusz Czarnocki. „Są tez idealne w przypadku konieczności rekultywacji uszkodzonych fragmentów trawnika." Uniwersalnym wymiarem części roboczej jest szerokość ok. 45 cm, a najbardziej praktycznym rozwiązaniem – możliwość regulowania szerokości części zębatej, np. w zakresie 35, 63 lub 90 cm.
- Zmiana parametrów pracy glebogryzarki – możliwość zmiany parametrów pracy zapewnia bardziej efektywne wykorzystanie glebogryzarki w danych warunkach. „Taka opcja sprawdza się praktyce i jest doceniania przez użytkowników glebogryzarek. Zmiana prędkości obrotowej noży umożliwia dostosowanie trybu pracy maszyny do rodzaju gleby – im większa prędkość, tym dokładniej jest rozdrobniona gleba." – mówi Mariusz Czarnocki.
- Uchwyty i kierownica – ważny czynnik wpływający na komfort i łatwość kierowania maszyną. Rączki powinny być ergonomiczne i wygodne. W najnowocześniejszych glebogryzarkach, rączki są regulowane - ustawienie wysokości umożliwia dostosowanie kierownicy do wzrostu operatora i jednocześnie do stopnia zagłębiania się noży w glebie. Natomiast ustawienie kąta rączek – zapewnia użytkownikowi wygodne poruszanie się obok maszyny i lepsze nadzorowanie efektów pracy maszyny.
- Wielozadaniowość glebogryzarki – zapewnia bardziej efektywne wykorzystanie glebogryzarki w ogrodzie i wokół domu nie tylko w sezonie wiosenno-letnim, ale przez okrągły rok. Taka opcja cieszy się dużym zainteresowaniem profesjonalistów oraz osób intensywnie zaangażowanych w pielęgnację domowego otoczenia. Połączenie glebogryzarki z dodatkowym osprzętem sprawia, że glebogryzarka może pełnić funkcję wertykulatora, aeratora, pługu do orki, obsypnika do ziemniaków, czy odśnieżarki.
Precyzja pracy glebogryzarki
Glebogryzarka o małej szerokości roboczej jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują praktycznego, lekkiego i „poręcznego" narzędzia do spulchniania gleby na wąskich pasach ziemi, wokół drzew owocowych, do przygotowania podłoża pod mały trawnik lub uprawy warzywne. Zaletą glebogryzarek o małych rozmiarach jest duży stopień dokładności pracy bez ryzyka, że uszkodzi się rosnące blisko rośliny.
Więcej niż glebogryzarka
Innym przykładem małej glebogryzarki jest zwrotne i poręczne urządzenie o szer. roboczej 23 cm. Rekomendowane jest do prac w przydomowych ogrodach. Sprawdza się także w pielęgnacji terenów zielonych na osiedlach mieszkaniowych. Służy do spulchniania gleby na wąskich rabatach, mieszania z nawozami, rekultywacji uszkodzonych powierzchni trawnika, przygotowania podłoża do nasadzeń krzewów ozdobnych, do pracy w szklarniach i tunelach. Ważnym atutem tego rozwiązania jest to, że po zamianie części roboczej, glebogryzarka staje się poręcznym i wygodnym w obsłudze aeratorem do trawników.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?