Geodezyjny podział działki – na czym polega procedura podziału

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
DziałkaProcedura podziału działki to spory wydatek. Kosztuje ok. 1500 zł. Spora cześć tej sumy (zwykle 75-80 procent) to wynagrodzenie dla geodety.
DziałkaProcedura podziału działki to spory wydatek. Kosztuje ok. 1500 zł. Spora cześć tej sumy (zwykle 75-80 procent) to wynagrodzenie dla geodety. sxh.hu (Krappweis)
Udostępnij:
Działki są dzielone, aby powstały kolejne. Te nowe oznacza się osobno w ewidencji gruntów. To jednak działanie złożone, i pod kątem geodezyjnym, i prawnym. Piszemy, jakie procedury obowiązują podczas geodezyjnego podziału działki.

To wnioskodawca, czyli właściciel działki (ewentualnie współwłaściciele albo użytkownik wieczysty nieruchomości) składa wniosek o jej podział. Musi w tym celu pobrać z urzędu miasta (lub gminy) wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dotyczącego tej działki.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – co to takiego

W MPZP zawarte są informacje, jakie wyznaczone tereny są zaplanowane pod zabudowę mieszkaniową, pod inwestycje drogowe, które obszary są terenami rolnymi czy leśnymi, a które przewidziano pod rekreację. MPZG opisuje również wielkość poszczególnych działek budowlanych.

Wstępny projekt podziału działki

Na zlecenie zainteresowanego, czyli właściciela działki, sporządza się wstępny projekt podziału tego terenu. Tworzy się go w oparciu o dane otrzymane z miejscowego planu zagospodarowania. W przypadku, gdy działka jest przeznaczona według planu pod budownictwo mieszkaniowe, podział musi odbyć się z uwzględnieniem warunków wynikających z tego MPZP. Jeżeli nie ma planu dotyczącego dzielonej działki albo plan jest, ale brakuje w nim kryteriów podziału nieruchomości, to te kryteria podziału nieruchomości ustali urząd miasta, wydając decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przeczytaj: Mapy geodezyjne – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu

Samo wypełnienie wniosku ze wstępnym projektem jednak nie wystarcza. Trzeba mieć np. kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, tzn. najczęściej aktu notarialnego. Właściciel lub osoba go reprezentująca musi dostarczyć także wypis z katastru. Ważny jest wypis z ewidencji gruntów i kopia mapy tzw. ewidencyjnej. Te zaświadczenia załatwia się w wydziale geodezji. Dodatkowo, gdy brakuje planu albo on istnieje, ale nie ma w nim podanych kryteriów podziału nieruchomości, potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

To na kopii mapy tzw. zasadniczej powstaje wstępny projekt podziału działki. Na niej zaznacza się schemat przebiegu działek, jakie mają powstać. Przy zaznaczaniu granic należy uwzględnić wszystkie warunki obowiązujące na tym terenie. Np. może zaistnieć konieczność poprowadzenia drogi do nowej, wydzielonej działki.

Opinia odnośnie wstępnego projektu podziału działki

Wniosek ze wstępnym planem podziału należy złożyć w wydziale geodezji. Urzędnicy najpierw sprawdzają projekt pod względem formalnym oraz pod kątem spełnienia warunków MPZP. Potem urząd wydaje opinię odnośnie wstępnego projektu podziału działki.

Zadanie dla geodety

Jeśli opinia jest pozytywna dla zainteresowanego, trzeba zlecić już geodecie następne działania. We wcześniejszych etapach działania można przeprowadzać samemu, chociaż w praktyce prawie wszyscy właściciele działek zlecają tę pracę od samego początku geodecie. To on wykonuje projekt podziału działki w oparciu o dokumentację. Tzn. odszukuje i określa granice przedmiotowej działki. Wyznacza w terenie kolejne punkty graniczne, czyli nowe granice działek. Pokazuje te granice zainteresowanym, czyli właścicielowi oraz właścicielom sąsiednich posesji czy innych nieruchomości położonych w sąsiedztwie.

Jeżeli wszyscy wyrażają zgodę na taki nowy przebieg granic, sporządzania się protokół z przyjęcia granic. Tym samym zgadzają się na zmieniony układ granic zaplanowany przez geodetę. Na koniec geodeta przygotowuje dokumentację podziału.

Projekt zasadniczy podziału działki

Nowy projekt, ten zasadniczy, posiada dane dotyczące zarówno działki, która jest dzielona (stan przed podziałem), jak i działek, które powstaną (stan po podziale). W projekcie są zaznaczone, zazwyczaj na czerwono, planowane granice oraz nowa numeracja działek.

Dowiedz się więcej: Zanim kupisz grunt, sprawdź go w urzędzie 

Projekt ponownie trafia do urzędu do zaopiniowania. Jeżeli wniosek otrzyma znowu akceptację, geodeta może zacząć wyznaczać w terenie nowe granice powstających kolejnych działek. Ekspert w asyście właściciela działki wyznacza i utrwala nowe znaki graniczne. To utrwalanie to m.in. zakopanie kamieni granicznych albo wbicie metalowych rurek. Działania i sposób utrwalenia znaków granicznych opisuje się w protokole.

Wtedy właściciel działki otrzymuje komplet dokumentów, czyli prawomocną decyzję wydaną przez urząd i mapę podziału jako załącznik, a także sporządzany przez geodetę spis zmian gruntowych powstałych w wyniku podziału działki. Z taką dokumentacją można starać się o wpis zmian do księgi wieczystej.

Ile kosztuje geodezyjny podział działki

Cała procedura to wydatek około 1500 złotych (zależnie m.in. od powierzchni i tego, ile działek ma powstać z tej dzielonej), przy czym zwykle od 75 do 80 procent to wynagrodzenie dla geodety. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej RegioDom
Dodaj ogłoszenie