Gdzie wyrzucić styropian, gruz i inne odpady po remoncie lub budowie? Kto odpowiada za sprzątanie po remoncie?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Gruz, styropian, płytki ceramiczne to tylko niektóre z odpadów, które trzeba uprzątnąć po budowie czy remoncie.
Gruz, styropian, płytki ceramiczne to tylko niektóre z odpadów, które trzeba uprzątnąć po budowie czy remoncie. Sławomir Kowalski / Polska Press
Ustawa o odpadach jasno określa, na kim ciąży obowiązek utylizacji odpadów powstałych w trakcie remontu, budowy czy rozbiórki. Wyjaśniamy, jak posprzątać takie odpady.

Gdzie wyrzucić styropian i inne odpady powstałe wskutek remontu mieszkania, gdzie wywieźć gruz oraz kto za to odpowiada? W sezonie remontowym te pytania zadajemy sobie często, a odpowiedź na nie wcale nie jest oczywista. Sprawdzamy, jak sprzątanie po remoncie czy budowie wygląda od strony prawnej i praktycznej.

Gdzie wyrzucić styropian, gruz i inne odpady po remoncie lub budowie?

Przystępując do sprzątania po remoncie czy budowie, trzeba przede wszystkim pamiętać, że takich odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci. Niestety, wiele osób o tym nie wie lub ignoruje prawo, narażając się na poważne konsekwencje.

Odpady budowlane powinny trafiać do osobnego kontenera lub specjalnego worka (tzw. big bag), który należy wynająć od specjalistycznej firmy. Po zakończeniu prac firma w wyznaczonym terminie zabiera i utylizuje odpady. Jest to najważniejsza metoda pozbywania się odpadów budowlanych. Właśnie w ten sposób należy sprzątać m.in.:

 • styropian budowlany,
 • gruz,
 • płytki ceramiczne i ich fragmenty,
 • terakotę,
 • skuty tynk,
 • urządzenia takie jak muszla klozetowa czy wanna,
 • wymieniane okna i drzwi,
 • opakowania po cemencie, zaprawie, farbie itp.

Warto dodać, że styropian budowlany i inne odpady bywają też czasem odbierane przez Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie wszędzie jednak tak jest, więc w razie wątpliwości warto zapytać o to w lokalnym Punkcie.

Co ważne, styropianu budowlanego nie należy też mylić ze styropianem opakowaniowym, który wyrzuca się do pojemnika na odpady zmieszane (zabrudzone pudełka styropianowe po jedzeniu) lub do kontenera na metale i tworzywa sztuczne (czysty styropian z opakowań).

Gruz i styropian w zwykłym śmietniku – co za to grozi?

Według Kodeksu wykroczeń za nieodpowiednie gospodarowanie odpadami grozi mandat w wysokości do 500 zł. W przypadkach większej wagi (np. wyrzucanie śmieci w lesie) kara grzywny może wynieść nawet 5000 zł. Spółdzielnia mieszkaniowa zwykle nie ma większego problemu z ustaleniem, kto podrzucił gruz czy styropian budowlany do zwykłych kontenerów – remont doskonale przecież słychać. Sprawcę można też ustalić dzięki monitoringowi – w ten sposób wpadają np. osoby podrzucające odpady budowlane do śmietników na cudzych osiedlach.

Na jednym mandacie może się jednak nie skończyć. Jeśli spółdzielnia będzie musiała usunąć odpady remontowo-budowlane na swój koszt, to ma następnie prawo obciążyć tymi kosztami osobę, która je wyrzuciła. Co więcej, jeśli odpady uszkodzą np. pojazd do wywozu odpadów lub urządzenia w sortowni śmieci, na osobę łamiącą prawo spadną kolejne kary finansowe.

Warto też pamiętać, że nielegalne jest także składowanie gdziekolwiek gruzu czy innych dużych odpadów powstałych podczas budowy i remontu, nawet na prywatnym terenie. Za takie postępowanie grozi mandat w wysokości do 1500 zł (art. 117 Kodeksu wykroczeń).

Sprzątanie po remoncie – kto ma obowiązek zająć się odpadami?

Polskie prawo jasno reguluje też kwestię tego, kto odpowiada za sprzątanie po remoncie. Ustawa o odpadach wyjaśnia, że to wytwórca odpadów ma obowiązek gospodarowania nimi (art. 27 ust. 1), a także ponosi związane z tym koszty (art. 22). Kto jednak jest wytwórcą odpadów podczas budowy czy remontu? Wszystko zależy od tego, kto wykonywał prace:

 • jeśli wykonujemy prace remontowe lub budowlane samodzielnie, to właśnie my jesteśmy wytwórcą odpadów i musimy je usunąć,
 • jeśli prace remontowe lub budowlane wykonuje zatrudniony fachowiec, to on jest wytwórcą i musi uprzątnąć odpady.

Ten drugi punkt zaskakuje wiele osób i nieraz staje się przyczyną konfliktu z zatrudnioną ekipą. Fachowcy często bowiem odmawiają sprzątania po remoncie i oczekują, że zleceniodawca zrobi to sam. W takiej sytuacji można się jednak powołać na art. 3 ust. 1 pkt 32 Ustawy o odpadach:

(…) wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej (…).

Warto zwrócić uwagę na fragment o umowie. Jeżeli podpiszemy umowę, która jasno wskazuje, że to my odpowiadamy za odpady powstałe przy budowie lub remoncie, wykonawca usługi jest zwolniony z tego obowiązku. Warto więc uważnie przeczytać dokument.

Trzeba też pamiętać, że fachowcy wykonujący remont są odpowiedzialni tylko za te odpady, które sami wytworzą. Nie można więc oczekiwać od nich, że np. przy okazji posprzątają płytki, które samodzielnie skuliśmy czy wyniosą stare meble, których chcemy się pozbyć.

Jak prawidłowo sprzątać po remoncie?

Jeśli już sprzątamy sami po remoncie mieszkania, warto trzymać się kilku ułatwiających życie zasad. Najważniejsze z nich to:

 • sprzątaj od góry do dołu – zacznij od sufitów, żyrandoli itp., później zajmij się oknami i meblami, a dopiero na końcu myj podłogę,
 • zostaw łazienkę na koniec – będzie się stale brudziła podczas sprzątania reszty mieszkania,
 • najpierw sprzątaj na sucho, a dopiero potem na mokro,
 • pozbieraj z podłogi największe odpady i zamieć ją, zanim włączysz odkurzacz – w przeciwnym razie możesz go uszkodzić,
 • przyjmij za pewnik, że sprzątanie potrwa dłużej, niż ci się wydaje.

Ilość pracy przy sprzątaniu po pracach remontowych można oczywiście ograniczyć, odpowiednio zabezpieczając przed remontem meble i podłogi, np. folią czy kartonami.

[QUIZ] Czy dasz się oszukać ekipie budowlanej?

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie