Futurystyczne mieszkanie? Nocny klub? Nie, to wnętrze tarki. Zdołasz rozpoznać domowe sprzęty na tych zdjęciach?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wnętrze nocnego klubu? Nie, to wnętrze tarki do warzyw. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/legalcode
Wnętrze nocnego klubu? Nie, to wnętrze tarki do warzyw. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/legalcode Flickr.com/Newsbie Pix/CC BY 2.0/no changes
Czasami wnętrza zwykłych domowych przedmiotów mogą przypominać luksusowe mieszkania, statki kosmiczne lub inne niesamowite obiekty. Wystarczy sfotografować je z nietypowego kąta i pod odpowiednim oświetleniem, żeby uzyskać zaskakujące efekty. Zajrzyj do galerii i sprawdź, czy zdołasz rozpoznać, co tak naprawdę przedstawiają te zdjęcia.

Spis treści

Mieszkanie we wnętrzu gitary, nocny klub w tarce. Rozpoznasz, co jest na zdjęciach?

Luksusowe mieszkanie czy wnętrze tarki? Sala z kolumnami czy dmuchany materac? Czasem wystarczy sfotografować dobrze znany obiekt z niezwykłego kąta lub od środka, żeby zmienił się nie do poznania. Zapraszamy do zabawy – zdołasz rozpoznać, jaki obiekt uchwycono na zdjęciu?

Zobacz niesamowite fotografie dobrze znanych rzeczy i spróbuj je rozpoznać!

Zdjęcia, które prezentujemy w galerii, każdemu mogą oczywiście skojarzyć się inaczej. My podaliśmy jedynie nasze pierwsze wrażenia po zobaczeniu fotografii. A wy co ujrzeliście?

Czemu nasze mózgi tak łatwo dają się oszukać?

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale nasze mózgi bez przerwy nas oszukują. Zamiast dokładnie analizować to, co mamy przed oczami, mózg nieraz „idzie na skróty” i podsuwa nam najprostszą możliwą odpowiedź. Podłoga, ściany i sufit? To pewnie mieszkanie. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się odkrywamy, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd i patrzymy na wnętrze gitary. To właśnie z niedokładnego analizowania sytuacji przez mózg bierze się wiele złudzeń optycznych – widzimy nie to, co faktycznie jest, ale to, co „powinno być”.

Nauka udowodniła też, że jesteśmy ogromnie podatni na sugestie. Badania nad zjawiskami takimi jak nastawienie percepcyjne czy fałszywe wspomnienia pokazują, że ludziom bardzo łatwo jest wmówić, że widzą lub widzieli rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły. Przykładowo eksperyment dr Elisabeth Loftus udowodnił, że zadając odpowiednie pytania, można sprawić, iż świadkowie wypadków samochodowych „przypomną sobie” nieprawdziwe informacje (np. błędny kolor samochodu). Z kolei prof. Daniel Simons wykazał doświadczalnie, że gdy człowiek mocno się na czymś skupia (w eksperymencie – na liczeniu podań piłki między zawodnikami), może kompletnie nie zauważyć innych rzeczy w swoim polu widzenia (w eksperymencie – przechodzącego przez boisko człowieka w kostiumie goryla).

Zobacz, czy uda ci się rozpoznać, co przedstawiają te niezwykłe zdjęcia zwykłych przedmiotów:

Tego typu niedoskonałości w postrzeganiu świata są naturalne – mózg nie może bez przerwy analizować każdej docierającej do niego informacji, bo gdyby to robił, nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Mózgi muszą zatem wybierać, na czym się skupić, a gdzie „pójść na skróty”, czego efektem są m.in. złudzenia optyczne – to właśnie dlatego jesteśmy w stanie zobaczyć luksusowe mieszkanie we wnętrzu gitary.

[QUIZ] Rozpoznasz te słynne budynki po fragmencie? To trudniejsze, niż sądzisz

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom