Fotele biurowe do domu i pracy. Jaki model fotela biurowego wybrać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Domowe biuroUrządzając małe biuro w domu musimy zadbać o wygodny fotel przy biurku.
Domowe biuroUrządzając małe biuro w domu musimy zadbać o wygodny fotel przy biurku. ErikaWittlieb (Pixabay.com)
Ładny kształt fotela i jego tapicerka, pasująca do wnętrza, to za mało, żeby powiedzieć o nim, że jest wygodny. Tłumaczymy, na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela biurowego do pracy w domu czy biurze.

Gdy siedzimy na niewygodnym krześle lub fotelu biurowym, trudno nam się skupić na pracy. Druga sprawa, że na takim fotelu też nie odpoczniemy. Choćby z tych względów powinniśmy zainwestować w odpowiedni model fotela biurowego. Wybierając fotel do pracy w biurze czy domu, należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim wygodą i funkcjonalnością tego mebla.

Przeczytaj też: Jakie krzesło biurkowe wybrać dla dziecka

Odpowiednio dobrane krzesło stanowi bowiem jeden z kluczowych elementów wyposażenia miejsca do pracy. I to bez względu na to, czy fotel biurowy znajduje się w naszej firmie, czy mieszkaniu. O wygodny fotel powinny zadbać szczególnie osoby siedzące minimum 8 godzin dziennie – i to każdego dnia. Dzięki temu unikną w przyszłości problemów z kręgosłupem i szyją.

Regulowany fotel biurowy

Jedną z najważniejszych zalet odpowiednio dobranego fotela jest możliwość regulowania wszystkich jego części, a więc tak, aby zostały dopasowane do wzrostu użytkownika. – Dokonując zakupu należy zwrócić uwagę na tak istotne kwestie, jak: możliwość zablokowania kółek jezdnych, profilowane oparcie oraz stabilności siedziska – mówi Edyta Spozowska, projektant wnętrz Black Red White. – Na fotelu biurowym trzeba mieć przestrzeń do ruchu ramion oraz swobodnej zmiany pozycji podczas siedzenia. Istotny przy wyborze fotela jest również stopień odchylenia oparcia oraz możliwość zagłębienia się w siedzisku co najmniej 3 centymetry w dół.

Fotel biurowy by się nie garbić

Prawie każdy z nas wypracował samowolnie w sobie automatyczny odruch pochylania się do przodu. Jeżeli oparcie fotela jest jednocześnie za bardzo wychylone do tyłu, to zwykle powoduje, że częściej się garbimy przy biurku. Warto choćby z tego względu zainwestować w fotel mający oparcie z regulacją nie tylko wychylenia, ale też wysokości. Regulacja ta umożliwia błyskawiczne dopasowanie oparcia do pleców użytkownika. 

Stabilne siedzenie w fotelu biurowym

Stabilność siedziska również ma znaczenie. Podobnie, jak regulowanie wysokości siedzenia. Jeżeli na tym samym fotelu siadają osoby o wzroście 190 cm oraz te, które mają zaledwie 160 cm, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Gdy krzesło jest dla nas za wysokie albo też za niskie, szybko będą nam się męczyły nogi. To dlatego, że albo będą one nam bezwiednie zwisały (gdy siedzisko będzie za wysoko), albo będziemy je kurczyć (jak będzie za nisko). W przypadku, gdy fotel nie ma regulacji wysokości siedzenia, można dokupić specjalny podnóżek. Tyle że ten sprawdzi się jedynie w przypadku osób niskich.

Przeczytaj: Jak uporządkować biurko 

Jego wysokość zagłówek w fotelu do biurka

Zagłówek w fotelu może być, ale nie musi. Jeżeli jednak jest, także powinien mieć regulowaną wysokość. Regulowany kąt nachylenia zagłówka to następny atut. Najlepiej byłoby, gdyby mechanizm obejmował 3 stopnie: kąt prosty (np. ustawiany do pracy), średnie odchylenie (m.in. do oglądania telewizji), mocne odchylenie (jakby pozycja na pół leżąca, typowa do relaksu). Niektóre modele foteli mają zagłówek nasadzany, który można zdejmować wedle potrzeby.

Tapicerka na fotelu biurowym

Plusem każdego fotela biurowego jest jego wygląd. W zależności od tego, czy kupujemy mebel do biura, czy do domu, powinien być dopasowany do wystroju pomieszczenia. Tapicerka z czarnej skóry lub ekoskóry są najpopularniejsze i nadają one wnętrzu eleganckiego stylu. Zwolennicy materiałów tapicerowanych, jak np. welur czy innych tkanin, uważają jednak, że skóra czy ekoskóra "klei się" do ciała i jest zimna w dotyku. Na tradycyjnych materiałach widać za to ślady wytarcia czy plamy, ponieważ trudniej je czyścić.

Dodatkowe funkcje fotela

Może to być fotel obrotowy ze specjalnym mechanizmem, który umożliwia blokadę oparcia w wybranej pozycji. Wybrane krzesła umożliwiają za pomocą podnośnika pneumatycznego płynną regulację wysokości fotela oraz regulację oporu oparcia, a nawet regulację podłokietników. Funkcja swobodnego bujania połączona z funkcją stop zwiększy komfort podczas przerwy w wykonywanej pracy. Istnieją także modele ze schowkami w wysuwanych podłokietnikach. Pojawiły się w sprzedaży fotele, które można rozłożyć niczym łóżko.

 PolecamyBiurka, które już nie są klasycznymi meblami

Czym może skutkować nieodpowiedni fotel biurowy

Gdy przez godzinę siedzisz na niewygodnym krześle, nie powinieneś odczuwać bólu. Jeśli jednak pracujesz, siedząc na takim fotelu przez minimum 6 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu, albo i więcej, dolegliwości szybko dadzą o sobie znać. Bolący kręgosłup, boląca szyja i głowa, opuchnięte łydki, uczucie przeciążonych kostek to główne z nich. Niewygodny fotel przyczynia się również do powstania wad postawy. A wtedy nie pójdziesz już po nowy fotel, tylko pójdziesz do lekarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom