Krzesło do biurka dla ucznia – czym się kierować przy wyborze krzesła dla dziecka

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Krzesło do biurka dla uczniaSam ładny wygląd to za mało, żeby krzesło spełniło swoje zadanie. Ma być przede wszystkim bezpieczne i wygodne dla małego użytkownika.
Krzesło do biurka dla uczniaSam ładny wygląd to za mało, żeby krzesło spełniło swoje zadanie. Ma być przede wszystkim bezpieczne i wygodne dla małego użytkownika. Ministyle
Uczeń w domu spędza około półtorej godziny każdego dnia przy odrabianiu lekcji. Radzimy, na co rodzice powinni zwrócić uwagę przy zakupie krzesła do biurka dla dziecka.

Krzesło do biurka będzie inne w przypadku pierwszoklasisty z podstawówki, a inne dla nastolatka przygotowującego się do matury. Warto kupić mebel, który będzie nie tylko ładnie się prezentował i wkomponuje się w styl pokoju. Trzeba kupić po prostu dobre krzesło. Sam wygląd tego mebla to jednak za mało, żeby mówić, że krzesło jest odpowiednie dla ucznia.

Odpowiednia wysokość krzesła do biurka

W przypadku krzesła biurkowego sprawdza się powiedzenie: mebel rośnie razem z dzieckiem. Dla ucznia ważne jest krzesło z regulacją wysokości siedziska. Kilkulatek, aby móc wygodnie i swobodnie odrabiać lekcje, będzie miał zwykle podwyższaną wysokość krzesła. Wysoki nastolatek może mieć maksymalnie obniżoną wysokość już na stałe.

Warto też zobaczyć: Biurko dla dziecka 

Niektórzy rodzice nie wiedzą jednak, co w ogóle oznacza odpowiednia wysokość krzesła dla dziecka. Tłumaczymy: gdy dziecko siedzi na krześle, opierając stopy o podłogę, pod kolanem ma zgięcie, jak kąt prosty. To jest odpowiednia wysokość. Taka pozycja małego czy dorastającego użytkownika nie pozwoli na przeciążenie jego kręgosłupa. Pomoże też wzbronić się od wad postawy. Nie tylko wysokość siedziska powinna posiadać możliwość regulacji. Podobnie powinno być z oparciem krzesła. To dlatego, że mały uczeń ma na innej wysokości plecy niż ten dorastający.

Mechanizm CPT – to brzmi tajemniczo

Dla producentów krzeseł obrotowych ta nazwa nie ma tajemnic. To dla nich standard. Mechanizm „dopasowuje" wysokość siedziska, a także głębokość, wysokość i kąt pochylenia oparcia. To dzięki dźwigni połączonej z podnośnikiem pneumatycznym odpowiadającym za podnoszenie i opuszczanie siedziska oraz oparcia. Przydatne w tym mechanizmie są również śruby, za pomocą jakich regulujemy kąt nachylenia siedziska.

Twardość siedziska

Twardość siedziska krzesła biurkowego – chociaż dziwnie to zabrzmi – ma znaczenie. Okazuje się bowiem, że gdy siedzimy na czymś zbyt twardym i oparcie też mamy twarde, może nas boleć tyłek i plecy oraz szyja. Przeciwnie, jeśli siedzisko mamy zbyt miękkie, możemy mieć poczucie ciągłego „zatapiania się" w krześle, a to wywoła w nas uczucie senności i ospałości. Jednym słowem: rozleniwi. Odpowiednio miękkie siedzisko i oparcie to takie, gdy czujemy wygodę, ale od zewnątrz daje się wyczuć również opór na siedzeniu i plecach. Można też kupić krzesła, które dopasowują się swoim kształtem do figury użytkownika.

Krzesło obrotowe

Dla dziecka to okazja do zabawy. Może się na krześle obrotowym kręcić, jak na karuzeli. Obrotowość owa jest jednak praktyczna. Uczeń, gdy ma wszystko w zasięgu ręki, nie musi po kolejną rzecz za każdym razem wstawać. Wystarczy, że sięgnie po nią, gdy się obróci. Niektóre modele wyposażone są w blokadę kół.

Podłokietniki dla ucznia

Te nie tylko sprawiają, że krzesło wygląda na bardziej kompletne. Gwarantują bezpieczeństwo małego użytkownika. Nawet, jeśli zdarzy się, że straci równowagę na krześle, nie spadnie z niego. Podłokietniki w wybranych modelach mają otwierane schowki już z przegródkami jak w tradycyjnym piórniku, choćby na długopisy i kredki. Są też krzesła, które nawet wysokość i szerokość podłokietników mają regulowane. Inne natomiast posiadają uchwyty na bibeloty.

Ciekawe informacje: Kącik do nauki - jak go urządzić 

Ochrona na kółka

W przypadku krzesła obrotowego często po paru miesiącach użytkowania na podłodze pojawiają się ślady. Podłoga jest porysowana i wytarta. Można temu zaradzić. W sprzedaży są specjalne ochraniacze na kółka od krzeseł. To przezroczyste lub półprzezroczyste, zazwyczaj gumowe paski naklejane na plastikowe czy metalowe kółka. Są łatwe do założenia i zdjęcia. Jeszcze bardziej popularne są podkładki i maty pod krzesło. Wzorzyste wyglądają niczym chodnik. Te przezroczyste wtapiają się w podłogę. 

Przezroczysta podkładka z tworzywa sztucznego chroni podłogę przed zarysowaniem krzesłem.
Przezroczysta podkładka z tworzywa sztucznego chroni podłogę przed zarysowaniem krzesłem. Fot. JULA
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom