Firma TECHNONICOL uruchamia produkcję wełny mineralnej w Polsce

Materiał informacyjny TECHNONICOL
Firma TECHNONICOL uruchamia produkcję wełny mineralnej w Polsce Firma TECHNONICOL uruchamia produkcję wełny mineralnej w Polsce
Firma TECHNONICOL uruchamia produkcję wełny mineralnej w Polsce Firma TECHNONICOL uruchamia produkcję wełny mineralnej w Polsce TECHNONICOL Polska
W ubiegłym roku minęło 15 lat, odkąd firma TECHNONICOL rozpoczęła swoją działalność na polskim rynku. Polski oddział jest częścią TECHNONICOL Corporation, największego w Rosji i Europie producenta i dostawcy materiałów pokryć dachowych, hydro i termoizolacyjnych.

 

Firma posiada 53 zakłady produkcyjne w 6 krajach, których produkcja jest eksportowana do 116 krajów na świecie a roczne obroty przekraczają miliard euro.

 

Najstarszy zakład grupy został założony w 1868 roku. Do tej infrastruktury niebawem dołączy kolejny zakład produkcyjny, zlokalizowany w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Wykrotach na Dolnym Śląsku.

W czerwcu ubiegłego roku został wstawiony i uruchomiony piec do wytapiania skały bazaltowej, z której powstaje wełna mineralna. Piec rozgrzewany jest do temperatury 1400 stopni Celsjusza i jest sercem całego zakładu. Zakład budowany jest na działce o powierzchni 19,5 hektara, co pokazuje skalę przedsięwzięcia i wielkość przyszłej produkcji. TECHNONICOL uruchomi w tym miejscu produkcję wełny mineralnej, jednego ze swoich sztandarowych produktów, uhonorowanego godłem PRODUKT ROKU 2020.

Aktualnie trwają prace wykończeniowe. Oficjalne pozwolenie na użytkowanie, zakład ma uzyskać już z końcem lutego br. Planowany czas uruchomienia produkcji firma zapowiedziała zaraz po świętach Wielkanocnych, co jest bardzo realnym terminem. W zakładzie ma pracować około 180 osób. Częściowo zespół jest już zatrudniony, ale cały czas dział rekrutacji przyjmuje aplikacje. Cały polski oddział TECHNONICOL jest zaangażowany w tą inwestycję, która idealnie wpisuje się w ideę rozwoju i ekspansji działalności firmy na rynku polskim i europejskim.

Stan prac można zobaczyć tutaj.

Zobacz wideo

Dlaczego akurat produkcja wełny mineralnej zostaje ulokowana w polskim zakładzie?

Wełna mineralna TECHNONICOL to niezwykle wydajny materiał izolacyjny, doceniony przez najbardziej wymagających klientów. Wełna mineralna, poza funkcją izolacyjną cechuje się również wysoką odpornością ogniową. To, między innymi, ze względu na swoje unikatowe cechy, wełna mineralna jest wszechstronnie stosowana i można nią zabezpieczyć nie tylko ściany, ale również podłogi i dachy. Fantastycznie sprawdzi się jako izolacja akustyczna i termiczna przegród.

 

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań termoizolacyjnych, jednak na szczególną uwagę zasługują właśnie płyty z wełny mineralnej firmy TECHNONICOL. Płyty te stosujemy do ocieplenia dachu płaskiego, fasad oraz do zadań specjalnych, takich jak mansardy, podłogi na poddaszu oraz jako pierwsza (wewnętrzna) warstwa izolacji termicznej w systemach fasadowych ze szczeliną powietrzną do termoizolacji dwuwarstwowej.

Płyty z wełny mineralnej są bardzo łatwe i proste w montażu, co jest kolejnym walorem tego rozwiązania. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- płyty należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, ułożone poziomo, zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi. Niezabezpieczona wełna łatwo nasiąka wodą i szybko łapie wilgoć. Płyty muszą być całkowicie suche podczas montażu.
- ocieplane ściany powinny być osłonięte dachem, zabezpieczone przed opadami. Zawilgocona wełna mineralna schnie bardzo długo a zawilgocona termoizolacja nie jest skuteczna.
- przy projektowaniu i wykonaniu termoizolacji z wełny mineralnej konieczne jest uwzględnienie grubości warstwy izolacji. Zbyt cienka warstwa prowadzi do wykraplania się pary wodnej w konstrukcji budynku, co również nie obniży skuteczność działania termoizolacji.

Na dobrze przygotowaną izolację dobieramy tynk o dobrych parametrach paroprzepuszczalności. Najlepsze do tego celu są tynki mineralne, silikonowe i silikatowe. Nie można stosować niskoparoprzepuszczalnych tynków akrylowych, ponieważ taki tynk zamknie dyfuzyjność ścian, co nie pozwoli na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a w konsekwencji doprowadzi do odpadania tynku.

Ważne jest zatem dobre przygotowanie i zaprojektowanie wszystkich elementów termoizolacji. Warto skorzystać z pomocy i wiedzy fachowców. Firma TECHNONICOL prowadzi w Polsce wiele warsztatów, edukuje projektantów i wykonawców. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na regiodom.pl RegioDom