Jak dbać o ekspres do kawy? Poradnik.

Anna Karda
Ekspres do kawyJak dbać o ekspres do kawy? Poradnik.
Ekspres do kawyJak dbać o ekspres do kawy? Poradnik. maena
Najlepszej klasy sprzęt może zaparzać niezbyt dobrą kawę. Tak się stanie, jeśli w ekspresie osadzi się kamień oraz warstwa kolejnych kawowych naparów.

Fusy z kawy wypadają czasem z komory zaparzania i gromadzą się w ekspresie. Zanim zatkasz w ten sposób ekspres, kawa, którą w nim będziesz zaparzać, straci aromat i nie będzie smakować. Niektóre ekspresy mają funkcję samooczyszczania, inne po każdym użyciu trzeba przepłukiwać z resztek kawy, dbać, by drobinki zmielonych ziaren nie dostały się do uszczelki oraz odkamieniać. Służą do tego specjalne akcesoria i preparaty.

Proszek do usuwania osadu z kawy

  • Około łyżki stołowej preparatu wsyp do szufladki na kawę mieloną, zgodnie z instrukcją. Następnie na kilka sekund uruchom ekspres, by proszek pod ciśnieniem przedostał się kanałem przelewowym do tacki - czyli pokonał tę samą drogę, którą zaparza się kawa. Przed użyciem proszku uszczelnij sito łyżki albo nałóż na nią tzw. ślepy filtr. Po usunięciu osadu z kawowego naparu, przepłucz ekspres czystą wodą.
  • Elementy, które można zdemontować, jak blok zaparzający, filtry czy łyżkę ekspresu, raz w tygodniu przepłukuj pod kranem, a co jakiś czas namocz przez kilkanaście minut w roztworze tego samego proszku z wodą, a następnie domyj ewentualne zabrudzenia specjalną szczotką i opłucz.

Uwaga! Nieczyszczony regularnie spieniacz do mleka jest jednym z najczęstszych przyczyn usterek w ekspresach do kawy! Po każdym użyciu umyj go włączając automatyczną funkcję lub przepłucz pod bieżącą wodą – nie dopuścisz do skwaśnienia resztek mleka i zatkania końcówki do spieniania.

Tabletki do czyszczenia ekspresu

To środki grzybobójcze i bakteriobójcze. Są przeznaczone do mycia ekspresów automatycznych, które mają wbudowany program mycia.

  • Ekspres co ok. 200 cykli wyświetla informację o konieczności jego wyczyszczenia.
  • Jeśli zaparzasz w nim kawę dość rzadko, czyść go raz w miesiącu niezależnie od tego, o ile mniej kaw w tym czasie zaparzyłeś.
  • Tabletkę włóż do szufladki na kawę i ustaw automatyczną funkcję czyszczenia w ekspresie. 

Szczotka do uszczelki

Służy do wymiatania drobno zmielonych ziaren kawy. Gdy drobinki kawy dostaną się do uszczelki, spowoduje to mikro odkształcenia i w konsekwencji - przeciekanie ekspresu.

Tabletki lub płyn do odkamieniania

Niektóre ekspresy wyświetlają informację o konieczności usunięcia kamienia.

  • Wyjmij z ekspresu filtr do wody, a do zbiornika wody wlej roztwór odkamieniacza z wodą i włącz program odkamieniania.
  • Jeśli ekspres jest mniej zaawansowany, co kilka minut spuszczaj z niego po filiżance roztworu (przez dyszę, którą wypływa wrzątek lub kawa), aż do opróżnienia zbiornika.
  • Na koniec przepłucz ekspres obficie czystą wodą.

Warto zamontować w kuchni specjalny filtr do wody, który chroni rury przed kamieniem i poprawia smak wody. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom