Budowa taniego domu. Jak wybrać odpowiedni projekt, by mieć tanio dom

tooba.pl
Projekt domu Wektor VIBudynek o prostej bryle, bez zbędnych detali architektoniczny będzie tańszy w budowie niż dom o rozbudowanej i udziwnionej bryle.
Projekt domu Wektor VIBudynek o prostej bryle, bez zbędnych detali architektoniczny będzie tańszy w budowie niż dom o rozbudowanej i udziwnionej bryle. projekty.regiodom.pl
Jednym z najważniejszych kryteriów, którym najczęściej kierujemy się podczas planowania budowy domu, są koszty. Ideałem, do którego dąży wiele osób jest sytuacja, w której wydatki przeznaczone na budowę domu nie przewyższą ceny zakupu mieszkania.

Na wysokość nakładów finansowych, których będzie wymagać budowa domu ma wpływ wiele czynników i trzeba o tym pamiętać już na etapie wyboru odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego.

Zwarta bryła to niższe koszty budowy domu

Początkującym inwestorom często wydaje się, że kluczowym kryterium jest wielkość powierzchni użytkowej budynku. Jest w tym sporo prawdy, ale rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście, im mniejszy budynek, tym koszty będą niższe, ale jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na to, że za budowę dwóch domów o takiej samej powierzchni użytkowej możemy zapłacić bardzo różne kwoty.

Wiedza pomocna przy budowie domu: Projekt domu - lepszy z katalogu, czy indywidualny 

Dom o prostej, zwartej bryle okaże się dużo tańszy, niż fantazyjny projekt domu, pełen podcieni, wykuszy i innych urozmaiceń architektonicznych. Zatem pierwszą kwestią, na którą powinni zwrócić uwagę inwestorzy, jest stopień skomplikowania bryły budynku. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wybór projektu na rzucie prostokąta lub kwadratu, bez zbytecznych detali architektonicznych, w tym również lukarn. Obrys domu powinien mieć jak najbardziej regularne kształty. Decydując się na taki rodzaj projektu domu, tym samym zagwarantujemy sobie bardziej ekonomiczną eksploatację obiektu. Ograniczymy bowiem możliwość powstawania mostków termicznych, przez które będzie uciekać ciepło, a które często są punktami newralgicznymi nawet nowo budowanych domów.

Dwuspadowy dach tańszy od dachu wielospadowego

Wielu osobom zainteresowanym zbudowaniem własnej will wydaje się, że wyborem najtańszym w realizacji okaże się dom parterowy. Tymczasem, zwłaszcza budowa bardziej rozległej bryły oznacza między innymi konieczność postawienia fundamentów na większej powierzchni oraz przykrycia domu dachem o dużej powierzchni. Na wysokość poniesionych kosztów niebagatelny wpływ ma także konstrukcja tego ostatniego.

Dwuspadowy dach może okazać się nawet dwukrotnie tańszy, niż wielospadowy, a przy tym znacznie łatwiejszy i szybszy w budowie. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie więc dom parterowy z użytkowym poddaszem, przykryty dwuspadowym dachem, bez lukarn. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na wysokość ścianki kolankowej. Jej wysokość w granicach 1,2–1,5 metra zwiększy powierzchnię użytkową poddasza o trzydzieści-czterdzieści procent i jednocześnie sprawi, że domownicy nie będą musieli schylać się na środku pomieszczeń.

Tani dom to budynek bez podpiwniczenia i bez garażu

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się projekty bez podpiwniczenia. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są koszty – zbudowanie piwnicy pod całą powierzchnią mieszkalną domu może zwiększyć cenę budowy o około dwadzieścia procent. Podobnie jest z garażem; jeżeli zdecydujemy na parkowanie samochodu pod chmurką, to zaoszczędzimy na budowie dodatkowego pomieszczenia. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby samochód był odpowiednio chroniony przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, to najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie wybór projektu z garażem wpisanym w bryłę budynku. Ewentualnie, koszty można rozłożyć w czasie i zadecydować o budowie zadaszonego miejsca parkingowego w późniejszym terminie, wybierając jeden z projektów garaży wolno stojących.

Planując budowę domu warto zawczasu pomyśleć także o metodzie ogrzewania

Inwestorzy najczęściej decydują się na wybór pieca gazowego lub kotła na paliwo stałe. W przypadku konieczności ogrzania mniejszych powierzchni koszty zastosowania obydwu metod są porównywalne, jednak gdy powierzchnia jest większa, to bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie piec na paliwo stałe.

Pomagamy w wyborze: Instalacja grzewcza do domu. Czym kierować się przy jej wyborze 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom