Spis treści
Obecnie wybór kwiatów doniczkowych jest bardzo duży. Możemy postawić na większą liczbę niedużych roślin, ale są też takie, gdzie już pojedyncze okazy zrobią prawdziwy „efekt wow”. Wprowadzą też niezwykle modny i przyjemny klimat domowej dżungli. Wybraliśmy rośliny, które nie sprawiają problemów w uprawie, choć oczywiście trzeba o nie trochę zadbać, a przede wszystkim – zapewnić im odpowiednie warunki. Nie jest to przesadnie trudne, wystarczy pamiętać o podstawowych wymaganiach.
Fikus sprężysty. Jak wygląda ta roślina i czego potrzebuje?
To roślina, która w domowych warunkach może dorastać do 2-3 m wysokości. Ma duże, skórzaste liście, które mogą mieć ciemnozieloną powierzchnię, ale można też kupić odmiany o barwnych liściach, np. zielono-biało-różowych. One prezentują się szczególnie okazale.
Czego potrzebuje fikus sprężysty? Doniczkę z nim należy postawić w miejscu jasnym, ale takim, gdzie słońce nie praży bezpośrednio. Zniesie też cień, ale będzie wolniej rósł. Fikusy należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby lekko przeschnie, nie mogą mieć stale mokrej ziemi. Warto im zapewnić dobrą, przepuszczalną ziemię, a od wiosny do jesieni stosować nawozy.
Fikus lirolistny z liśćmi jak dąb. Tak o niego zadbasz
Fikus lirolistny jest nazywany również dębolistnym, bo jego liście przypominają kształtem liście dębu, tylko w rozmiarze XXL. Są duże, o lekko powcinanych i pofalowanych krawędziach. W dobrych warunkach ta roślina może dorastać do około 3 m wysokości. Jego wymagania są zbliżone do fikusa sprężystego – potrzebuje rozroszonego światła oraz systematycznego, ale uważnego podlewania – źle znosi nadmiar wody, ale nie lubi też przesuszenia. Odpowiada mu temperatura pokojowa, pamiętajmy, by nie narażać go na zimne przeciągi.
Monstera dziurawa to królowa salonu. Poznaj jej wymagania
Monstera dziurawa, czyli deliciosa, to królowa salonów. Ma olbrzymie liście – ich średnica może sięgać nawet 60 cm. Zdobią je silne wycięcia i otwory. W naturze dzięki nim liście nie są łamane przez wiatr, w salonie – wyglądają dekoracyjnie. Cała roślina jest bardzo okazała, bo może osiągać 2-3 m wysokości. Warto prowadzić ją przy paliku, dzięki czemu będzie ładnie rosła do góry. Poza monsterą o zielonych liściach pięknie prezentują się też odmiany Variegata, o liściach zielono-białych lub zielono-żółtych.
Jak zadbać o tę roślinę? Monstery wystarczy nie narażać na mocne słońce, zimne przeciągi oraz zalanie, a będzie pięknie rosła. Spokojnie znosi czasowy niedostatek wody, a nawet małą ilość światła. Wyjątkiem są odmiany Variegata, które – jeśli będą miały za mało światła – będą tracić kolory i zielenieć.
Bananowiec, czyli prawdziwa egzotyka w doniczce
Bananowiec rośnie szybko i pięknie wygląda. Ta roślina ma wielkie, ale smukłe liście, które wyrastają z tzw. pnia pozornego. Pieniek rośnie na wysokość, a liście tworzą piękny pióropusz. W uprawie spotyka się odmiany ozdobne, np. o liściach przebarwionych na czerwono. Jak zadbać o bananowiec? Te rośliny potrzebują jak najwięcej światła oraz wilgotnego powietrza. Trzeba je także regularnie podlewać, bo docenią stale wilgotną ziemię (ale woda nie powinna zalegać na podstawce czy w osłonce). Lato może spędzić na balkonie i tarasie, ale wybierzmy zaciszne miejsce, żeby wiatr nie potargał jego liści.
Strelicja, czyli rajski ptak. Jak zadbać o ten piękny kwiat?
Strelicja jest jedną z najbardziej efektownych roślin doniczkowych. Jej liście są długie i wąskie, podobne do bananowca. Jednak w odróżnieniu od niego roślina nie tworzy pieńka, a w dodatku pięknie kwitnie. To od kształtu jej kolorowych ptaków pochodzi zwyczajowa nazwa, czyli rajski ptak.
Strelicja potrzebuje jak najwięcej światła (ale nie może to być bezpośrednie słońce). Wymaga regularnego i obfitego podlewania, szczególnie od wiosny do jesieni (zimą należy je nieco ograniczyć). Pamiętajmy jednak, że woda nie może zalegać, a na dnie doniczki powinna być warstwa drenażu. Strelicja lubi bardziej gliniastą i ciężką ziemię niż większość kwiatów doniczkowych. Trzeba też pamiętać o jej zraszaniu i zapewnieniu wysokiej wilgotności powietrza. Liście strelicji są piękną ozdobą, ale jeśli chcemy doczekać się jej kwiatów, zimą musimy zapewnić jej okres spoczynku – czyli obniżoną temperaturę (12-15 st. C) i światło oraz mniejszą ilość wody, natomiast od wiosny – ciepło i zasilanie nawozami dla roślin kwitnących.
Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?