Drzewo chusteczkowe to niebanalna ozdoba ogrodu. Sprawdź, jak uprawiać dawidię chińską i jak o nią zadbać zimą

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Drzewo chusteczkowe wygląda bardzo efektownie, gdy kwitnie, ale jest ładne przez cały sezon.
Drzewo chusteczkowe wygląda bardzo efektownie, gdy kwitnie, ale jest ładne przez cały sezon. Photorama/pixabay.com
Drzewo chusteczkowe, czyli dawidia chińska, nie jest jeszcze zbyt popularne, ale warto na nie zwrócić uwagę, bo wygląda wyjątkowo oryginalne, szczególnie gdy kwitnie. Wymaga pewnej staranności w uprawie, ale stanowi zdecydowanie oryginalną ozdobą ogrodu. Radzimy, jak uprawiać dawidię chińską.

Dawidia chińska (Davidia involucrata), zwana drzewem chusteczkowym, jest pewnym ogrodniczym rarytasem, ale staje się coraz popularniejsza. Za jej sukcesem stoi niebanalna uroda, która szczególnie objawia się podczas kwitnienie drzewa, czyli w maju lub czerwcu.

Dawidia chińska to drzewo z historią

Dawidia chińska w naturze rośnie na pograniczu Chin i Tybetu. Kiedyś występowała na znacznie większym obszarze i kilku kontynentach, ale obecnie niemal zanika (co ciekawe, to drzewo jest reliktem epoki kredy, a okres jej świetności przypada na czasy dinozaurów). Jednak na przełomie XIX i XX wieku sprowadzono ją do Europy oraz USA i rozpoczęto uprawę jako drzewa ozdobnego. Była wtedy bardzo popularna. W Polsce do niedawna można było ja oglądać w arboretach (m.in. w Kórniku, Przelewicach, Wojsławicach), jednak coraz częściej trafia do prywatnych ogrodów, a jej sadzonki można kupić w niektórych szkółkach i przez Internet. Drzewo chusteczkowe wygląda na tyle ciekawie, że warto się nim zainteresować.

Jak wygląda drzewo chusteczkowe?

Dawidia chińska w naturze dorasta do ok. 20 m wysokości, jednak w uprawie jest niższa, bo osiąga maksymalnie 10 m, a tempo wzrostu zależy od odmiany i warunków. Dawidia ma ładne, duże liście, których kształt przypomina liście lipy. Ich brzegi są piłkowane, spody pokryte delikatnymi włoskami, charakterystyczne jest też dobrze widoczne unerwienie, sprawiające, że powierzchnia jest lekko pofałdowana. W sezonie liście mają żywo zielony kolor, jesienią ładnie przebarwiają się na złocisto. Jest też bardzo atrakcyjna odmiana Lady Sunshine o zielono-białych liściach.

Białe podsadki przypominają... chusteczki. Kojarzą się też z duchami i welonami.
Białe podsadki przypominają... chusteczki. Kojarzą się też z duchami i welonami. Oldiefan/pixabay.com

Jednak drzewo chusteczkowe najpiękniej wygląda, gdy kwitnie. Kwiaty dawidii są zebrane w kuliste kwiatostany i mają wyraźnie widoczne pręciki – wyglądają jak puszyste kuleczki. Ale najbardziej efektowną częścią są tak zwane podsadki, czyli przekształcone liście, które otaczają kwiatostan. Są one niesymetryczne, duże i śnieżnobiałe. To właśnie dzięki nim gałęzie wyglądają jak obwieszone chusteczkami. Stąd wzięła się potoczna nazwa „drzewo chusteczkowe”, ale też „drzewo duchów” oraz „panna w welonie”. Drzewo chusteczkowe może kojarzyć się z dereniem kousa, który ma jednak mniej efektowne podsadki.
Potem pojawiają się okrągłe owoce, wiszące na długich szypułkach. Nie są one opisywane jako trujące, ale nie są też jadane.

Kiedy kwitnie drzewo chusteczkowe?

Dawidia chińska najczęściej zakwita w maju. Jednak na kwiaty trzeba dość długo czekać, nawet kilkanaście lat. Wyjątkiem jest odmiana Sonoma (najczęściej szczepiona), która kwitnie w młodym wieku, a ponadto ma większe liście i białe podsadki.

Jak uprawiać drzewo chusteczkowe i gdzie je posadzić?

Drzewo chusteczkowe pochodzi z nieco cieplejszego klimatu niż polski, a to oznacza, że trzeba zapewnić mu jak najlepsze warunki, by dobrze rosło. Oznacza to przede wszystkim osłonięte od wiatrów miejsce, zaciszne i jak najcieplejsze. Drzewo jest polecane do uprawy przede wszystkim w cieplejszych regionach Polski.
Ponadto dla dawidii trzeba wybrać miejsce w lekkim cieniu, a przynajmniej takie, gdzie słońce nie świeci mocno, bo jej liście ulegną poparzeniu. Dobrym wyborem jest wschodnia strona domu, bo dzięki temu roślina ma sporo światła, a nie jest narażona na palące słońce. Jednocześnie budynek pomoże chronić ją przed wiatrami, które w Polsce wieją przede wszystkim z zachodu.

Ziemia i podlewanie dawidii chińskiej

Jeśli chcemy, by drzewo chusteczkowe dobrze rosło i kwitło, posadźmy je w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi (warto ją wzbogacić kompostem). Ponadto trzeba zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Ziemia nie może być mokra, ale powinna być wilgotna. Jeśli nie pada, drzewo chusteczkowe trzeba podlewać.

Drzewo chusteczkowe zimą

Niestety młode dawidie (do ok. 5 roku) nie są odporne na mróz i wymagają ochrony na zimę. Podłoże z korzeniami zabezpieczmy kopczykiem kompostu, ziemi lub kory, a część naziemną – agrowłókniną. Zwracajmy jednak uwagę na pogodę i osłaniajmy drzewko, gdy mają wystąpić mrozy. Coraz częściej bywa, że zimą jest tylko kilka tygodni, gdy rzeczywiście panują ujemne temperatury. Z drugiej strony zachowajmy dużą czujność wiosną, bo wiosenne przymrozki są szczególnie niebezpieczne dla rośliny, która zaczyna wypuszczać liście.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom