Drzewa-parasole to piękna ozdoba ogrodu. Jak je uformować i przycinać? Jakie drzewa są najlepsze na „parasole”? Sprawdź!

Katarzyna Józefowicz
Drzewa-parasole wyglądają ładnie i dają przyjemny cień.
Drzewa-parasole wyglądają ładnie i dają przyjemny cień. Katarzyna Laszczak
Drzewa, których korony wyglądają jak parasole, prezentują się bardzo atrakcyjnie. Są też użyteczne, bo rzeczywiście mogą pełnić funkcją zacieniającego parasola, np. w miejscu wypoczynku. Świetnie pasują do małych ogrodów, ale w takiej formie można też prowadzić drzewa na większym terenie. Radzimy, jakie drzewa wybrać na „parasol”, jak je przycinać i prowadzić.

Spis treści

Jakie drzewa są najlepsze na „parasole”?

Drzewka z parasolowatą koroną prezentują się niezwykle atrakcyjnie, ponieważ jednak wiele gatunków drzew naturalnie tworzących okazałe, kopulaste korony jest zwykle za duża do uprawy w przydomowym ogrodzie, lepiej poszukać ich kompaktowych odmian, które z powodzeniem mogą pełnić rolę drzewka-parasola.
Należą do nich m.in.:

  • surmia bignoniowa (katalpa) „Nana”,
  • robinia akacjowa „Umbraculifera”,
  • wiśnia piłkowana „Shirofugen”,
  • wiąz górski „Camperdownii”,
  • wierzba całolistna „Hakuro Nishiki”,
  • wierzba iwa „Kilmarnock”,
  • grab pospolity „Pendula”,
  • morwa biała „Pendula”,
  • buk pospolity „Rohan Weeping” i „Purpurea Pendula”,
  • brzoza brodawkowata „Youngii”,
  • platan klonolistny „Alphen's Globe”,
  • wiśnia zwisła, nazywana śnieżną,
  • a także wiele klonów palmowych (jeśli chcemy pod nimi usiąść i wypocząć, należy wybierać odmiany wyższe jak np. „Atropurpureum”, gdyż karłowe nadają się głównie do ozdoby rabaty).

Różne formy drzew-parasoli

Niektóre z nich będą tworzyły gęste, kopulaste, parasolowate korony (katalpa „Nana”, platan klonolistny „Alphen’s Globe”), inne dzięki zwisającym pędom utworzą parasol otoczony „naturalną firanką”, dzięki czemu nie tylko zapewnią nam latem upragniony cień, ale też ochronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów (tak będzie wyglądać np. morwa biała „Pendula”, buk pospolity „Rohan Weeping” i „Purpurea Pendula”, grab pospolity „Pendula”, morwa biała „Pendula”).

Takie formy można mieć też w małych ogrodach. Choć nie wypoczniemy w ich cieniu, to dobrze wyglądają i latem, i wtedy, gdy nie mają liści.
Takie formy można mieć też w małych ogrodach. Choć nie wypoczniemy w ich cieniu, to dobrze wyglądają i latem, i wtedy, gdy nie mają liści. Katarzyna Laszczak

Chcesz siedzieć pod parasolem? Uwaga na wysokość drzewa

Poza wyborem gatunku, ważna sprawa to wysokość rośliny. Ponieważ większość „parasoli” to drzewka szczepione na pniu (pienne), to praktycznie nie przyrastają wzwyż, a tylko rozbudowują koronę na boki i w górę. Dlatego jeśli zależy nam na drzewku konkretnej wysokości, pod którym będzie można ustawić np. ogrodowy fotel, musimy od razu wybrać roślinę odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Wysokość podkładki powinna wynosić ok. 2 m, gdyż pieniek, na którym jest szczepiona odmiana szlachetna już nie urośnie, a jedynie stanie się grubszy.

Cięcie drzew-parasoli. Kiedy i jak to robić?

Niektóre drzewka pienne o parasolowatej koronie właściwie nie wymagają przycinania i specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż naturalnie się zagęszczają i ładnie rozrastają (np. katapla „Nana”), inne trzeba jednak formować i przycinać, czasem nawet dość często, aby utrzymały swój ładny, nadany w szkółce pokrój (np. wierzba całolistna „Hakuro Nishiki”, która wymaga przycinania nawet kilka razy w sezonie). Wtedy wczesną wiosną należy skracać im zbyt długie pędy (u wierzb nawet o połowę) i przycinać wszystkie, które rosną w niepożądanym kierunku.
Dobrze jest też ścinać pędy w dolnej części korony tak, aby utworzyły podstawę parasola, natomiast w górnej układały się na kształt rozłożystej kopuły. W przypadku drzew, które wiosennego cięcia nie lubią i po zabiegu „płaczą”, czyli wydzielają z ran duże ilości soków, cięcie należy wykonać później, najlepiej w czerwcu, a nawet w lipcu (należą do nich np. graby, buki, brzozy, większość klonów).

Uwaga na dzikie przyrosty

Ponieważ jednak większość parasolowatych odmian drzew powstała w wyniku szczepienia (formy pienne), w czasie ich uprawy może dojść do wybijania z podkładki dzikich pędów. Takie niepożądane przyrosty trzeba jak najszybciej usuwać, inaczej zagłuszą odmianę szlachetną i zaburzą jej parasolowaty pokrój.

Drzewo-parasol – zrób to sam. Jak samemu uformować drzewko?

Drzewa o parasolowatej koronie szczepione na pniu bywają jednak dość kosztowne, dlatego chcąc ograniczyć wydatki, możemy spróbować uformować taką koronę np. u drzewka owocowego. Doskonale będą się do tego celu nadawały jabłonie, a w szczególności ich młode sadzonki.
Wtedy już zaraz po posadzeniu można zacząć nadawać im pożądany kształt, naginając ich pędy za pomocą specjalnych klamerek, zamocowanych na sznurkach plastikowych butelek z wodą lub przez przywiązywanie ich elastycznym sznurkiem do pieńka. Jeśli już na początku nadamy głównym pędom rozłożysty pokrój, później znaczenie łatwiej będzie nam uzyskać parasolowatą koronę przez systematyczne przycinanie pędów.
Na parasolowate drzewko nieco mniej będą nadawały się natomiast grusze i czereśnie. Wprawdzie w obu przypadkach ich formowanie jest to możliwe, ale grusze mają tendencje do tworzenia mnóstwa wilków czyli sztywnych, młodych, długich, pionowych pędów, nad którymi trudno będzie zapanować, natomiast czereśnie wyrastają na okazałe drzewa i nie wszędzie się zmieszczą.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pisul
W Rzeszowie na Drabiniance, Zalesiu i Białej najładniejsze ludzie maja ogródki. Sam mieszkam w bloku i tylko mogę podziwiać podczas wycieczek rowerowych.
Wróć na regiodom.pl RegioDom