Drenaż powierzchniowy domu: zastosowanie i sposób działania

ewk
Brak poprawnie wykonanego drenażu = woda w piwnicyBrak poprawnie wykonanego drenażu może oznaczać wodę w piwnicy.
Brak poprawnie wykonanego drenażu = woda w piwnicyBrak poprawnie wykonanego drenażu może oznaczać wodę w piwnicy. ewk
Gdy istnieje ryzyko podciekania wód gruntowych pod podłogę w piwnicy, z pomocą przychodzi drenaż powierzchniowy. Możemy go wykonać jako samodzielną instalację lub jako instalację dodatkową podłączoną do drenażu opaskowego.

Drenaż powierzchniowy układamy, podobnie jak drenaż opaskowy, wzdłuż ścian budynku, tyle tylko, że od ich wewnętrznej strony, bezpośrednio pod powierzchnią posadzki w piwnicy.

Kiedy stosujemy drenaż powierzchniowy?

**Decydując się na drenaż powierzchniowy (podpodłogowy), unikamy zagrożenia pojawienia się wody w piwnicy, nie będziemy zmuszeni do wykonywania znacznie kosztowniejszej izolacji podłóg piwnicy czy układu warstw zabezpieczających przed spiętrzeniem się wody i wywieraniem parcia hydrostatycznego na podłogi w naszym domu.

Przeczytaj również: Kiedy i jak zastosować drenaż opaskowy domu

Ten system drenażu powinien być projektowany zawsze wtedy, gdy istnieje możliwość spiętrzenia wody pod posadzką piwnicy oraz dla budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 200 metrów kwadratowych. Bywa też, że mimo konieczności obniżenia poziomu wody gruntowej nie mamy możliwości wykonania drenażu opaskowego, np. dla budynków w zabudowie szeregowej lub w sytuacji, gdy podpiwniczona jest tylko niewielka część domu. W takich przypadkach wyjściem jest ułożenie drenażu podpodłogowego.

Sposób wykonania drenażu powierzchniowego

**Podobnie, jak przy drenażu opaskowym, przewody drenarskie (sączki) układamy w obsypce filtracyjnej z zastosowaniem geowłókniny. Drenaż wewnętrzny powinien być projektowany indywidualnie w zależności od warunków hydro-geologicznych i konstrukcji budynku**. Najlepiej układać go w czasie wznoszenia budynku, na etapie wykonywania ław fundamentowych. W nowo budowanym domu, wykonanie drenażu podpodłogowego nie sprawia specjalnych kłopotów – rury drenażowe i studzienki rewizyjne są układane przed wylaniem wylewek podłóg piwnicy.

Drenaż powierzchniowy domu: zastosowanie i sposób działania

Istnieje też możliwość wykonania go później (rysunek powyżej). Jeśli pomieszczenia są dostatecznie wysokie układa się go na istniejącej podłodze piwnicy. Gdy pomieszczenia są niskie, zrywamy istniejącą posadzkę piwnicy i wykonujemy wykopy wzdłuż przewidzianej trasy drenażu. Pamiętajmy o tym, że rury drenarskie układamy we wszystkich pomieszczeniach piwnicy wzdłuż ścian, a w dużych pomieszczeniach także w układzie równoległym lub „rybia ość".

Drenaż powierzchniowy domu: zastosowanie i sposób działania

Rury drenujące powinny być układane ze spadkiem 3–5%  w kierunku studzienek zbiorczych, montowanych na wszystkich połączeniach ciągów i ich załamaniach.
Cały system podłączamy do studzienki zbiorczej po zewnętrznej stronie fundamentów. Jeśli wokół budynku wykonany jest drenaż opaskowy łączymy oba systemy.

Odprowadzenie wody

Odpływ ze studzienki zbiorczej odprowadzamy:

  • do kanalizacji ogólnej lub deszczowej, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia,
  • do pobliskiego jeziora, rzeki lub rowu melioracyjnego, po uzyskaniu zgody właściciela odbiornika,
  • do studzienki chłonnej lub miejsca tzw. rozsączania wody (usytuowanego w odległości 20-30 m od budynku).

Kontrola i konserwacja systemu drenażowego

**Pamiętajmy, że we wszystkich połączeniach ciągów rur, powinny być umieszczone studzienki drenarskie, które służą do kontroli i okresowego płukania sączków** w celu oczyszczenia ich z piasku i mułu. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, czynności kontrolne i konserwacyjne powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. 

Dowiedz się: Jak odprowadzić wodę z działki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom