Dopłaty do czynszu od 1 lipca 2020. Koronawirus sprawi, że najemcy mieszkań dostaną nawet 1500 zł miesięcznie

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
dopłaty do czynszuOsoby, których sytuację materialną pogorszył koronawirus, będą mogły starać się o dopłaty do czynszów.
dopłaty do czynszuOsoby, których sytuację materialną pogorszył koronawirus, będą mogły starać się o dopłaty do czynszów. 123RF.com
Udostępnij:
Rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi najemcom uzyskanie dopłat do czynszu na 6 miesięcy. Nie każdy będzie jednak mógł z nich skorzystać.

Dopłaty do czynszu, czyli podwyższony dodatek mieszkaniowy, będą mogli otrzymywać przez 6 miesięcy ci, którzy w wyniki pandemii koronawirusa znaleźli się w gorszej sytuacji materialnej. Taką formę pomocy dla najemców mieszkań ma wprowadzić ustawa przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju. Rząd dofinansuje do 75 proc. czynszu, a maksymalna wysokość miesięcznej dopłaty to 1500 zł. Projekt nowych przepisów został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Dopłaty do czynszu – jaka wysokość i od kiedy?

Według projektu ustawy najemcy w trudnej sytuacji finansowej mogliby starać się o podwyższony dodatek mieszkaniowy, żeby ratować domowy budżet. Dodatek byłby powiększony o kwotę pochodzącą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Najemca mógłby otrzymywać maksymalnie 1500 zł miesięcznie przez pół roku, przy czym wysokość dopłaty nie może przekroczyć 75 proc. czynszu. W 2020 r. na dopłaty do mieszkań na wynajem rząd planuje przeznaczyć kwotę ok. 420 mln zł.

Przeczytaj: Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Wnioski o nowy, wyższy dodatek mieszkaniowy można będzie składać od lipca do grudnia w lokalnym urzędzie lub ośrodku pomocy społecznej. Ponieważ jednak ustawa będzie obowiązywać z mocą wsteczną, możliwe będzie uzyskanie dopłat na okres od marca 2020 r. Na razie ustawa nie została jeszcze uchwalona, zakłada się jednak, że wejdzie w życie 1 lipca.

Dopłaty do czynszów – kto może skorzystać?

Dopłaty do czynszów przewiduje się dla wszystkich najemców, w tym również tych na rynku komercyjnym (wynajmujących od osób prywatnych czy firm). Żeby otrzymać pieniądze, trzeba jednak spełnić szereg kryteriów. Przede wszystkim z rządowej pomocy skorzystają tylko najemcy, którzy umowę najmu podpisali przed 14 marca 2020 r.

W dalszej kolejności trzeba spełniać wszystkie warunki uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego:

  • posiadanie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego (np. umowa najmu, umowa podnajmu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu);
  • metraż mieszkania nieprzekraczający 35 m kw. (osoba samotna), 40 m kw. (dwoje domowników), 45 m kw. (troje domowników), 55 m kw. (czworo domowników) lub 65 m kw. (pięcioro domowników);
  • dochód na osobę nieprzekraczający w 2020 r. kwoty 2100 zł brutto (gospodarstwo domowe jednoosobowe) lub 1500 zł brutto (gospodarstwo domowe wieloosobowe) – przy wyższym dochodzie dodatek mieszkaniowy też może zostać przyznany, ale będzie niższy.

Dodatkowo, żeby móc otrzymać dodatek powiększony o dopłatę do czynszu, trzeba wykazać, że przez trzy miesiące poprzedzające złożenie wniosku średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym był o co najmniej 25 proc. niższy niż średni miesięczny dochód na osobę w 2019 r.

Pakiet mieszkaniowy wprowadzi więcej zmian

Przypomnijmy, że dopłaty do mieszkań wynajmowanych to tylko część przygotowywanego przez rząd tzw. pakietu mieszkaniowego. Najważniejsze planowane zmiany to:

  • wprowadzenie premii remontowych dla budynków TBS starszych niż 25 lat;
  • wprowadzenie możliwości wynajmu w TBS z opcją dojścia do własności, jeżeli najemca w wyższym stopniu partycypował w kosztach budowy;
  • wprowadzenie możliwości odzyskania pieniędzy włożonych w budowę TBS w ramach partycypacji w dowolnym momencie, a nie dopiero po zakończeniu najmu;
  • podwyższenie grantów Banku Gospodarstwa Krajowego dla gmin chcących budować mieszkania w TBS z 20 do 30 proc. kosztów inwestycji;
  • podwyższenie dopłat do budowy mieszkań komunalnych w gminach do 50 proc. kosztów.

Przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet mieszkaniowy składa się z 13 ustaw, nad którymi trwają obecnie prace.

Sprawdź: Mieszkanie Plus i Mieszkanie dla Rozwoju. Gdzie powstają osiedla?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie