Dopłaty do czynszu od 1 lipca 2020. Koronawirus sprawi, że najemcy mieszkań dostaną nawet 1500 zł miesięcznie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
dopłaty do czynszuOsoby, których sytuację materialną pogorszył koronawirus, będą mogły starać się o dopłaty do czynszów.
dopłaty do czynszuOsoby, których sytuację materialną pogorszył koronawirus, będą mogły starać się o dopłaty do czynszów. 123RF.com
Rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi najemcom uzyskanie dopłat do czynszu na 6 miesięcy. Nie każdy będzie jednak mógł z nich skorzystać.

Dopłaty do czynszu, czyli podwyższony dodatek mieszkaniowy, będą mogli otrzymywać przez 6 miesięcy ci, którzy w wyniki pandemii koronawirusa znaleźli się w gorszej sytuacji materialnej. Taką formę pomocy dla najemców mieszkań ma wprowadzić ustawa przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju. Rząd dofinansuje do 75 proc. czynszu, a maksymalna wysokość miesięcznej dopłaty to 1500 zł. Projekt nowych przepisów został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Dopłaty do czynszu – jaka wysokość i od kiedy?

Według projektu ustawy najemcy w trudnej sytuacji finansowej mogliby starać się o podwyższony dodatek mieszkaniowy, żeby ratować domowy budżet. Dodatek byłby powiększony o kwotę pochodzącą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Najemca mógłby otrzymywać maksymalnie 1500 zł miesięcznie przez pół roku, przy czym wysokość dopłaty nie może przekroczyć 75 proc. czynszu. W 2020 r. na dopłaty do mieszkań na wynajem rząd planuje przeznaczyć kwotę ok. 420 mln zł.

Przeczytaj: Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Wnioski o nowy, wyższy dodatek mieszkaniowy można będzie składać od lipca do grudnia w lokalnym urzędzie lub ośrodku pomocy społecznej. Ponieważ jednak ustawa będzie obowiązywać z mocą wsteczną, możliwe będzie uzyskanie dopłat na okres od marca 2020 r. Na razie ustawa nie została jeszcze uchwalona, zakłada się jednak, że wejdzie w życie 1 lipca.

Dopłaty do czynszów – kto może skorzystać?

Dopłaty do czynszów przewiduje się dla wszystkich najemców, w tym również tych na rynku komercyjnym (wynajmujących od osób prywatnych czy firm). Żeby otrzymać pieniądze, trzeba jednak spełnić szereg kryteriów. Przede wszystkim z rządowej pomocy skorzystają tylko najemcy, którzy umowę najmu podpisali przed 14 marca 2020 r.

W dalszej kolejności trzeba spełniać wszystkie warunki uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego:

  • posiadanie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego (np. umowa najmu, umowa podnajmu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu);
  • metraż mieszkania nieprzekraczający 35 m kw. (osoba samotna), 40 m kw. (dwoje domowników), 45 m kw. (troje domowników), 55 m kw. (czworo domowników) lub 65 m kw. (pięcioro domowników);
  • dochód na osobę nieprzekraczający w 2020 r. kwoty 2100 zł brutto (gospodarstwo domowe jednoosobowe) lub 1500 zł brutto (gospodarstwo domowe wieloosobowe) – przy wyższym dochodzie dodatek mieszkaniowy też może zostać przyznany, ale będzie niższy.

Dodatkowo, żeby móc otrzymać dodatek powiększony o dopłatę do czynszu, trzeba wykazać, że przez trzy miesiące poprzedzające złożenie wniosku średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym był o co najmniej 25 proc. niższy niż średni miesięczny dochód na osobę w 2019 r.

Pakiet mieszkaniowy wprowadzi więcej zmian

Przypomnijmy, że dopłaty do mieszkań wynajmowanych to tylko część przygotowywanego przez rząd tzw. pakietu mieszkaniowego. Najważniejsze planowane zmiany to:

  • wprowadzenie premii remontowych dla budynków TBS starszych niż 25 lat;
  • wprowadzenie możliwości wynajmu w TBS z opcją dojścia do własności, jeżeli najemca w wyższym stopniu partycypował w kosztach budowy;
  • wprowadzenie możliwości odzyskania pieniędzy włożonych w budowę TBS w ramach partycypacji w dowolnym momencie, a nie dopiero po zakończeniu najmu;
  • podwyższenie grantów Banku Gospodarstwa Krajowego dla gmin chcących budować mieszkania w TBS z 20 do 30 proc. kosztów inwestycji;
  • podwyższenie dopłat do budowy mieszkań komunalnych w gminach do 50 proc. kosztów.

Przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet mieszkaniowy składa się z 13 ustaw, nad którymi trwają obecnie prace.

Sprawdź: Mieszkanie Plus i Mieszkanie dla Rozwoju. Gdzie powstają osiedla?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom