Dopasowanie pokrycia dachowego do pochylenia dachu

Michał Chimko, ekspert z firmy Blach Stal
Płyta dachowa EuroFalaPłyta z włókna-cementu jest dobry rozwiązaniem na dachy, które pokryte są eternitem i muszą być wymienione. Płyty te są odporne na nadmierne nagrzewanie się i skutecznie wyciszają odgłosy opadów atmosferycznych.
Płyta dachowa EuroFalaPłyta z włókna-cementu jest dobry rozwiązaniem na dachy, które pokryte są eternitem i muszą być wymienione. Płyty te są odporne na nadmierne nagrzewanie się i skutecznie wyciszają odgłosy opadów atmosferycznych. Cembrit
Wybór pokrycia dachowego uzależniony jest nie tylko od naszego gustu. By dach właściwie pełnił rolę parasola ochronnego, architekt już na etapie projektowania powinien dopasować rodzaj materiału wykorzystanego na pokrycie dachu. Inne pokrycie sprawdzi się na dachu płaskim, a inne na skośnym.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów służących do wykonania pokryć dachowych – dachówki ceramiczne, gonty bitumiczne, dachówki betonowe, blachy płaskie i profilowane, kamień.

Główny podział pokryć dachowych dokonywany jest ze względu na ich masę. Rozróżniamy pokrycia typu lekkiego oraz ciężkiego. Mimo tego, że pełnią tę samą rolę, różnią się właściwościami i wymagają innego przygotowania dachu.

Wybierając rodzaj pokrycia zwrócić należy uwagę na kilka rzeczy, które zapobiegną przeciekaniu, nieustannym naprawom oraz niepotrzebnym nakładom finansowym. Ograniczeniem, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę jest kąt nachylenia połaci, a także rodzaj skomplikowania projektu.

Pokrycie na dach płaski i stromy

Jeżeli kąt nachylenia połaci dachowej wynosi od kilku do kilkunastu stopni, mamy do czynienia z dachem płaskim. Gdy jest on pochylony pod kątem większym niż dwadzieścia stopni, klasyfikuje się go wówczas jako dach stromy. Każdy z tych typów dachów inaczej pracuje i ma inne potrzeby.

Dachy płaskie i lekko strome, z racji swojego ukształtowania wymagają znacznie większej szczelności pokrycia niż dachy skośne. Dzieje się tak przez zalegającą, nieznajdującą odpowiedniego ujścia wodę deszczową oraz topniejący śnieg, który nie może swobodnie spłynąć do rynien. By więc nasz płaski dach nie wymagał ciągłych napraw, materiały używane do jego krycia muszą zapewniać większą szczelność, niż te stosowane do dachów skośnych.

Na dachu płaskim i z małym kątem nachylenia dobrze sprawdzają się pokrycia typu lekkiego. Zapewniają one odpowiednią barierę dla znajdującej się na dachu wody. Na przykład blachodachówką można kryć dachy o minimalnym kącie nachylenia wynoszącym 9°. Blacha płaska i trapezowa może być stosowana nawet przy kącie wynoszącym jedynie 3°. Pokrycia blaszane są szczególnie przydatne w przypadku nowoczesnych budowli o prostej, geometrycznej formie. Tam raczej nie spotkamy dachów stromych z lukarniami i daszkami. Skomplikowane formy psułyby kompozycję domu.

Wygląd dachu jest bardzo istotny, bo wpływa na wizualny odbiór całego domu. Jednak nawet najpiękniejsze pokrycie z blachy straci swój urok, kiedy na jego powierzchni pojawi się rdza, czy co gorsza pod wpływem korozji zaczną powstawać ubytki, a kolor z czasem straci swoją intensywność i blask. Dlatego należy kłaść blachę, w której stalowy rdzeń jest dwustronnie pokryty ocynkiem. A dodatkowo powlekany jest on trzema powłokami ochronnymi – antykorozyjną, gruntującą oraz wierzchnią.

Pokrycia typu lekkiego stosowane są również często na dachach, z których ściągany jest eternit.
Warto przeczytać: Jak wykonać nowe pokrycie na dachu, z którego zdjęto eternit? 

Klimat panujący w Polsce i duże nasilenie opadów skłania jednak do tworzenia dachów o większym nachyleniu. Najlepiej na poziomie 30–40°. Wtedy szczelność pokrycia nie jest już tak rygorystycznie wymagana.

Ograniczeniem zastosowania danego pokrycia może być natomiast stopień skomplikowania konstrukcji i związany z tym koszt. Na przykład gdy decydujemy się na blachę, to pamiętajmy, że arkusze blachy profilowanej lepiej sprawdzą się na dachach o mniejszej liczbie elementów. Dlaczego? Na dachach prostych unikniemy potrzeby wielokrotnego docinania blachy oraz wykonywania łączeń.

Dachówki z kolei można wykorzystać, kiedy projekt zawiera sporą liczbę okien dachowych, lukarn itp. Pamiętać jednak należy, że w przypadku tego drugiego rodzaju konsekwencją jest zastosowanie wzmocnionej, a co za tym idzie droższej więźby dachowej.

Więcej o pokryciu z dachówki: Czym kierować się przy wyborze dachówki na pokrycie dachowe 

Zamiast po fakcie naprawiać uszkodzenia powstałe na skutek złego doboru poszycia dachowego, lepiej odpowiednio wcześniej zadbać, by wybrane przez nas materiały w pełni odpowiadały projektowi naszego domu. Znając kilka podstawowych zasad powinnyśmy uniknąć kosztownych pomyłek i przez długie lata cieszyć się solidnym dachem, zapewniającym bezpieczeństwo i wygodę jego domownikom. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom