Czym kierować się przy wyborze dachówki na pokrycie dachowe

redakcja.regiodom, Monier Braas
Dach pokryty karpiówkąKlasyczna karpiówka sprawdza się zarówno na dachach restaurowanych i zabytkowych, jak nowych. Karpiówkę można układach na skomplikowanych połaciach.
Dach pokryty karpiówkąKlasyczna karpiówka sprawdza się zarówno na dachach restaurowanych i zabytkowych, jak nowych. Karpiówkę można układach na skomplikowanych połaciach. Monier Braas
Coraz bliżej do sezonu budowlanego. To najlepszy moment na podjęcie większości decyzji dotyczących budowy domu, wyboru wykonawców oraz materiałów budowlanych. Czym kierować się przy wyborze dachówki?

Dachówki znajdują w gronie najchętniej wybieranych pokryć dachowych. Są one nie tylko estetyczne, ale i trwałe. Dachówki (zarówno ceramiczne, jak i betonowe) dostępne są w wielu kolorach. Jednak pamiętajmy, że wybór pokrycia dachowego w dużej mierze może być uzależniony od działki, na której stoi lub stanie nasz dom.

– Jeżeli marzy nam się zielona lub antracytowa dachówka, warto jeszcze przed zakupem zapoznać się z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się, że zarówno kształt dachu jak i kolor pokrycia są z góry narzucone. Jeśli gmina takiego planu nie ma, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – tłumaczy Tomasz Święty z ISO-BAU.

Jednak nie tylko kolorem możemy się wyróżnić. Dobrym sposobem jest wybór dachówek o ciekawym kształcie podkreślającym charakter projektu domu. Dachówki płaskie podkreślają linię budynku i pasują do nowatorskich rozwiązań. W ostatnich latach ten typ dachówek zyskuje na popularności. Ten trend powinien utrzymać się przez najbliższe lata.

Na nowoczesnym, symetrycznym projekcie domu z prostym dachem oryginalnie wygląda dachówka Tegalit (widoczna na zdjęciu).
Na nowoczesnym, symetrycznym projekcie domu z prostym dachem oryginalnie wygląda dachówka Tegalit (widoczna na zdjęciu). Fot. Minier Braas

Kształt dachu a rodzaj dachówki

Wybór dachówki, uzależniony jest nie tylko od naszego gustu i planów zagospodarowania przestrzennego. Znaczenie ma również kształt dachu (poziom jego skomplikowania). Dlatego wybór dachówki warto skonsultować z dekarzem.

Model dachówki powinien być dopasowany do kształtu dachu. Źle dobrana dachówka może nie spełniać odpowiednio swojej roli – na przykład na dachach o małym kącie nachylenia lepiej stosować dachówki profilowane. Format dachówki pozwala z kolei podkreślić kształt dachu – np. dachówki wielkoformatowe sprawdzą się na dużych prostych połaciach. Na skomplikowanych dachach dużo lepiej wyglądają dachówki o małych rozmiarach (np. karpiówka). Inwestorom czasem ciężko sobie wyobrazić efekt realizacji, a dekarz z doświadczeniem „widzi" dach zanim jeszcze zacznie budowę – tłumaczy dekarz. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom