Domy jednorodzinne z pompami ciepła. Jak obniżyć koszty ogrzewania?

redakcja.regiodom
Dom z pompą ciepłaZastosowanie pompy ciepła to sposób na wydajne i ekonomiczne ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Dom z pompą ciepłaZastosowanie pompy ciepła to sposób na wydajne i ekonomiczne ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. NIBE
Obniżenie kosztów ogrzewania domu to zasadniczy powód, dla którego inwestorzy coraz częściej decydują się na pompy ciepła.

Zobacz przykłady domów, w których dzięki pompie ciepła znacznie obniżono koszty ogrzewania. 

Dom 200 mkw z gruntową pompą ciepła

Za pierwszy przykład posłuży nam inwestycja w gruntową pompę ciepła o mocy 15 kW. W 2002 roku właściciel domu jednorodzinnego o powierzchni 200 mkw. postawił sobie cel. Koszty ogrzewania budynku miały wynieść tyle, co w przypadku mieszkania o metrażu 50 mkw. Aby obliczyć średni realny roczny koszt ogrzewania domu, inwestor zainstalował podlicznik energii elektrycznej dla obwodu zasilającego pompy obiegowe i sprężarkę pompy ciepła. Dzięki temu wyliczył, że koszt ogrzewania metra kwadratowego domu z użyciem pompy ciepła wyniósł 0,65 zł. W tym samym okresie koszt ogrzewania ciepłem komunalnym sięgał 2,50 zł/mkw. Korzyścią płynącą z montażu pompy ciepła w domu jest również fakt, że zapewnia ona ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu pozwala też wyeliminować koszty związane z zapotrzebowaniem na c.w.u.

Dowiedz się: Czym są i jak działają odnawialne źródła energii

Ogrzewanie i chłodzenie domu oraz produkcja ciepłej wody użytkowej

Kolejnym przykładem jest gruntowa pompa ciepła o mocy 8 kW zamontowana w 2011 roku w nowym domu, o całkowitej powierzchni 170 mkw., a ogrzewanej – 143 mkw. Urządzenie wyposażono dodatkowo w moduł, dzięki któremu pompa ciepła, poza ogrzewaniem i produkcją ciepłej wody użytkowej, pełni również funkcję wentylacji z odzyskiem ciepła.

W upalne dni wbudowany system chłodzenia umożliwia klimatyzowanie pomieszczeń wykorzystując do tego instalację ogrzewania podłogowego. W tym budynku również zastosowano dodatkowy licznik energii elektrycznej. W roku uruchomienia na potrzeby pompy ciepła zużyto 4603 kWh. W kolejnym roku zużycie spadło do 4201 kWh, ponieważ w budynku nie było już tzw. wilgoci technologicznej. Następnie właściciele ocieplili bramę garażową i zużycie energii spadło w następnych latach do poziomu: 3745 kWh, 3926 kWh oraz 3750 kWh. W czwartym roku użytkowania zmieniono taryfę całodobową (G11 ze stawką 0,60 zł) na weekendową (G12w ze stawką nocną 0,30 zł i dzienną 0,69 zł). Przypisując koszt eksploatacji pompy ciepła do ogrzewania całego domu, to średni roczny koszt ogrzania metra kwadratowego wynosi 0,87 zł.

Poradnik: Jak dobrać pompę ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej

Pompa ciepła i system fotowoltaiczny

Przyjrzeliśmy się też budynkowi jednorodzinnemu o powierzchni 143 mkw. z nieogrzewanym garażem. Tym razem zastosowano układ hybrydowy, w którym powietrzna pompa ciepła o mocy 8 kW współpracuje z systemem fotowoltaicznym on-gride (22 panele, o mocy 260 W każdy) i zbiornikiem buforowym. Dom wyposażono również w centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. A w razie większego zapotrzebowania na ciepło dodatkowym jego źródłem jest kocioł gazowy.

Urządzenia zamontowano w 2016 r. i w październiku tego samego roku włączono ogrzewanie na cele budowlane. W domu zamieszkano w czerwcu 2017 roku. Dzięki temu, że właściciel monitoruje system, po roku eksploatacji wyliczył, że miesięczny koszt ogrzewania, wentylacji i chłodzenia domu oraz produkcji ciepłej wody użytkowej to 98 złotych.

Zobacz: Zastosowanie pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom