Domów jednorodzinnych już nie budujemy? Ekspert: liczba pozwoleń na budowę spadła o 21 proc.

OPRAC.:
PAP
PAP
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Budowa domów jednorodzinnych spowolniła m.in. z powodu drożejących materiałów budowlanych.
Budowa domów jednorodzinnych spowolniła m.in. z powodu drożejących materiałów budowlanych. Marek Zakrzewski / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
W czasie pandemii domy jednorodzinne budowaliśmy bardzo chętnie, jednak ten „covidowy szał” już minął. W pierwszym półroczu br. liczba pozwoleń na budowę domów spadła o 21 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Jak wyjaśnia ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo, główną przyczyną są bardzo wysokie ceny materiałów budowlanych.

Spis treści

Domów jednorodzinnych już nie chcemy stawiać? Smutne dane GUNB

Ekspert powołał się na wstępne dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), według których w pierwszym półroczu 2022 roku wydanych zostało nieco ponad 48,6 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Rok temu w analogicznym okresie GUNB odnotował blisko 61,8 tys. tego typu decyzji, co oznacza spadek o 21 procent.

Jak podkreślił Wielgo, spadek liczby pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych nie był tak gwałtowny nawet po wybuchu kryzysu finansowego w 2009 r., gdy banki „zakręciły kurek” z kredytami.

– Obawiam się, że wielu inwestorów mających pozwolenie w ręku wstrzyma się z rozpoczęciem budowy. Skutecznie zniechęcają do tego nie tylko drożejące kredyty i niepewność związana z gospodarczymi skutkami wojny w Ukrainie. Głównym powodem wydaje się być lawinowy wzrost cen niektórych kluczowych wyrobów budowlanych. W takich warunkach trudno jest oszacować koszty, więc na budowę zdecydują się tylko najodważniejsi – stwierdził ekspert.

Materiały budowlane drożeją, a wraz z nimi budowa domu

Analityk Marek Wielgo zauważył, że już w ubiegłym roku wiele wyrobów budowlanych drożało w tempie niespotykanym od niemal 15 lat.

– Wojna pogłębia zaś zapoczątkowane w okresie pandemii zakłócenia w łańcuchu dostaw. Najbardziej podrożały te materiały, na które jest globalny popyt, czyli m.in. stal, drewno czy styropian – wskazał.

Z danych serwisu Intercenbud, który analizuje ceny dostawców oraz kosztorysy wykonawców robót budowlanych, wynika, że w drugim kwartale 2022 r. wyroby stalowe były droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku średnio aż o 96,4 proc., materiały ociepleniowe – o 53,5 proc., a drewno – o 52,2 proc.

Intercenbud wyliczył, że z powodu tych podwyżek koszty budowy domu jednorodzinnego o powierzchni całkowitej 120 m kw. wzrosły przez ostatni rok przeciętnie o 25 procent.

Program „Dom bez formalności” ożywi budownictwo?

Ekspert GetHome.pl zwrócił uwagę, że budownictwo jednorodzinne ma pobudzić obowiązujący od 3 stycznia 2022 r. rządowy program „Dom bez formalności”. Zakłada on ułatwienia dla inwestorów, którzy zdecydują się na budowę domu wolnostojącego o powierzchni zabudowy do 70 m kw. GUNB podał, że w pierwszym półroczu zgłosili oni budowę 439 takich domów. Stanowią one niespełna 1 proc. wszystkich domów, na które wydano pozwolenie na budowę lub ją zgłoszono – stwierdził.

Źródło: PAP

kmz/ mk/ pz

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom