Dom z Grotą inspirowany legendą o smoku wawelskim. Zobacz niesamowity projekt domu jednorodzinnego z własną jaskinią

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dom z Grotą od BXB studio. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Dom z Grotą od BXB studio. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. materiały prasowe BXB studio
Dom z Grotą to niezwykły budynek zaprojektowany przez nagradzane BXB studio. Architekci stworzyli inspirowany legendą o smoku wawelskim dom jednorodzinny z własną jaskinią, posadowiony na wzgórzu z dbałością o harmonijne połączenie budynku z otaczającą przyrodą. Zobacz, jak wygląda i dowiedz się, jak powstał.

Spis treści

Dom z Grotą od BXB studio. Niezwykły projekt zainspirowała legenda o smoku wawelskim

Dom z Grotą to ciekawy projekt budynku, stworzony przez polską pracownię BXB studio kierowaną przez architekta Bogusława Barnasia. Warto wspomnieć, że pracownia ta ma już na koncie wiele ciekawych budynków, z których wiele obsypano nagrodami w polskich i międzynarodowych konkursach – nieraz bardzo prestiżowych. Wśród najbardziej interesujących realizacji można wskazać:

Możliwe, że do tej listy wkrótce dołączy Dom z Grotą, który ma powstać w pobliżu Lasu Wolskiego w Krakowie. Najbardziej niezwykła cecha budynku od razu rzuca się w oczy – pod posadowioną na wzgórzu budowla jest pusta przestrzeń, po której można się poruszać.

Zobacz, jak będzie się prezentował Dom z Grotą:

– Dom z Grotą inspirowany legendą o Smoku Wawelskim powstanie na działce porośniętej paprociami, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Wolskiego, nieopodal krakowskich Błoń i będzie posiadał widok na cały Kraków – wyjaśnia BXB studio.

Po co jaskinia pod domem jednorodzinnym? Architektów inspirowały ekologia i funkcjonalność

Jak wyjaśniają twórcy projektu, Dom z Grotą to tzw. architektura biofilna, czyli taka, która ma być nie tylko piękna i praktyczna, ale też zwiększająca komfort życia człowieka i umożliwiająca mu harmonijne współżycie z otaczającą przyrodą. Przy projektowaniu architekci starali się stworzyć budynek „zorientowany na zdrowie i pomyślność człowieka”, w którym ekologia będzie splatać się z nowoczesnym designem i funkcjonalnością. Takie myślenie o architekturze wyjaśnia, dlaczego pod domem powstała grota.

– Dojście piesze do domu, a konkretnie do jej południowej fasady prowadzimy możliwie najkrótszą drogą – nie obchodzimy budynku naokoło, a zwyczajnie przechodzimy naturalnym, zielonym traktem pod budynkiem nadwieszonym na łagodnie falującym stoku górskim, który skrywa podziemne kondygnacje. Tworzymy tym samym międzykondygnacyjny, zacieniony leśny krajobraz, który nazwaliśmy Grotą – tłumaczą twórcy.

Zajrzyj do galerii i obejrzyj Dom z Grotą:

Jak się okazuje, Grota kryje sporo ciekawostek. Jedną z nich jest przeszklenie, które twórcy nazwali Smoczym Okiem. To kolejne nawiązanie do legendy o smoku wawelskim, ale też rozwiązanie praktyczne – „bajkowy, surrealistyczny świetlik” łączy optycznie Grotę z basenem zlokalizowanym w części dziennej domu. W Grocie będzie też powstawał leśny mikroklimat, a powietrze z wnętrza Groty będzie zasysane do wnętrza budynku przez tzw. zewnętrzny komin wentylujący i automatycznie sterowane okno.

– To jeden z najbardziej inteligentnych, ekologicznych, nowatorskich i złożonych konstrukcyjnie oraz technologicznie domów, jakie kiedykolwiek udało nam się zaprojektować w BXB studio – nie kryje dumy architekt Bogusław Barnaś.

Wjazd do garażu ukryty pod ziemią i łąka kwietna na dachu

Pomysł na Dom z Grotą nie jest jednak oparty wyłącznie na jednej ciekawostce, jaką jest własna jaskinia. Interesujących, ale i praktycznych rozwiązań jest tu więcej. Twórcy starali się zintegrować budowlę z otoczeniem – wzgórzem, na którym powstanie i pobliskim lasem. Dało to do kilka ciekawych efektów. Zaprojektowano m.in. zielony dach i „lewitujący” nad nim taras.

– Portal wejściowy pełni funkcję reprezentacyjną nie tylko na zewnątrz, ale również we wnętrzu budynku, w którym przypomina wielką, współczesną, przestrzenną rzeźbę, na której wsparte zostały reprezentacyjne schody, prowadzące na piętro i dalej na wielospadowy, zygzakowaty zielony dach. Został on pokryty łąką kwietną – kolejną dodaną przestrzenią biologicznie czynną – opowiadają architekci.

W ramach dbałości o ekologię starano się uniknąć także zabetonowania części powierzchni działki budowlanej podjazdem do garażu. Podjazd został bowiem ukryty pod ziemią, co ma znaczenie nie tylko dla przyrody, ale i dla wygody mieszkańców.

– Do domu dojeżdżamy tunelem, który zaczyna swój bieg zaraz po przekroczeniu granicy posesji. Redukujemy w ten sposób problemy z podjazdem i potrzebą odśnieżania czy utrzymania drogi. Tworzymy również większą powierzchnię zieloną działki, chowając infrastrukturę pod ziemią – tłumaczą twórcy Domu z Grotą. – Dzięki temu budynek generuje więcej przestrzeni zielonej niż niezabudowana wcześniej działka.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom