– Ekologiczne domy z gliny można zobaczyć w Niemczech, USA oraz Australii – mówi Andrzej Markowski, kierownik budowy.
Warto przeczytać: Budownictwo ekologiczne: domy z gliny
Domy z gliny na Podlasiu to rzadkość
W regionie znajdują się one między innymi w Doktorcach (mieszka w nim Andrzej Markowski) oraz w Lewkowie Nowym koło Narewki. Kolejny jest wznoszony w Leszni.
Zanim rozpocznie się budowę takiego budynku należy wykonać drewniany szkielet.
– Na dom o powierzchni 35 mkw. potrzebujemy 17 bel słomy, 10 ton gliny oraz wodę – wyjaśnia Andrzej Markowski.
Ściany słomiano-gliniane w sam raz na nasz klimat
Następnie rozwodnioną glinę miesza się ze słomą. Potem odpowiednią masę słomiano-glinianą wkłada się w drewniane formy. Tak powstają ściany o grubości 43 centymetrów.
– W naszych warunkach atmosferycznych takie ściany nie przemarzają. Słoma stanowi izolację, a glina ją konserwuje i łączy ze sobą – tłumaczy Andrzej Markowski.
Zimą w takim budynku jest ciepło, a latem przyjemnie chłodno. Dom z gliny i słomy jest nie tylko ekologiczny, ale także energooszczędny. Do ogrzania go potrzeba mniej opału. Co ciekawe, w takim domu nie osiada w ogóle kurz. – Wiosną otynkujemy go i pokryjemy dachem z trzciny – dodaje Andrzej Markowski.
– Dom idealnie wkomponowuje się w znajdujące się tuż obok kryte strzechą budynki gospodarcze. Będzie to miejsce spotkań mieszkańców – podkreśla Sławomir Halicki, burmistrz Suraża.
Projekt jest realizowany przez Podlaską Izbę Rolniczą i Wojewódzki Urząd Pracy. Dzięki niemu rolnicy mają szansę na zdobycie nowych kwalifikacji.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?