Dom w Dobrej – zobacz nowoczesny budynek autorstwa polskiego architekta. Jak wygląda z zewnątrz i co kryje w środku?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dom w Dobrej zaprojektowany przez pracownię maxberg. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Dom w Dobrej zaprojektowany przez pracownię maxberg. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. materiały prasowe OKK! PR
Dom w Dobrej to ciekawa propozycja nowoczesnego domu jednorodzinnego od pracowni maxberg, nagrodzona w konkursie Brick Award. Co więcej, na jego podstawie powstały interesujące domy modułowe. Jak prezentuje się wyróżniony budynek? Zapraszamy do galerii zdjęć.

Spis treści

Dom w Dobrej, czyli dom jednorodzinny z pomysłem od pracowni maxberg

Polscy architekci coraz częściej udowadniają, że do tematu domu jednorodzinnego można podejść niebanalnie. Dobrym przykładem są budynki stworzone przez pracownię maxberg, kierowaną przez Karola Nieradkę, prezesa szczecińskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich: opisywany już przez nas Dom w Grzepnicy oraz Dom w Dobrej. Ten drugi budynek wzbudził zainteresowanie nie tylko innych architektów – o czym świadczy wyróżnienie Brick Award – ale też klientów. Na podstawie Domu w Dobrej zaprojektowano ciekawe domy modułowe, które – jak zapewniają twórcy projektu – można postawić w zaledwie 9 miesięcy.

Zobacz zdjęcia Domu w Dobrej:

– Elementy produkowane masowo na linii montażowej obniżają koszty i gwarantują wyższą precyzję wykonania niż na placu budowy. Ściany wielowarstwowe zapewniają konstrukcję, izolację, elewację oraz peszle i puszki elektryczne od razu wbudowane, co pozwala wyeliminować cztery ekipy budowlane. Szybszy czas budowy to ogromna oszczędność pieniędzy dla inwestorów – wylicza architekt i inżynier Gaweł Biedunkiewicz, który wraz z Karolem Nieradką założył firmę Nowa Norma.

Budynki prefabrykowane, w tym domy modułowe, źle się w naszym kraju kojarzą. Tego typu budownictwo, dobrze znane m.in. w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, nie przyjęły się póki co u nas m.in. w wyniku skojarzeń z PRL-owskimi blokami z wielkiej płyty. Powoli jednak ich postrzeganie się zmienia, m.in. dzięki ciekawym projektom architektów udowadniających, że dom prefabrykowany nie musi być nudny.

Co kryje w sobie ten ciekawy dom? Zaglądamy do środka wraz z architektem

Dom w Dobrej, wybudowany w tradycyjnej technologii, ma ciekawą, funkcjonalną bryłę. Jak wyjaśnia Nieradka, parterowy budynek zaprojektowano w kształcie litery „L”, co umożliwiło łatwy podział na część dzienną oraz nocną. Powierzchnia Domu w Dobrej to blisko 280 m kw., natomiast wzorowane na nim domy firmy Nowa Norma mają ponad 170 m kw.

– Metraż i plan pomieszczeń został przemyślany tak, by odpowiadać zarówno na potrzeby rodziny z dwójką czy trójką dzieci, jak i pary ceniącej komfort, np. pracującej w domu czy prowadzącej własną działalność gospodarczą – mówi Nieradka.

Zobacz zdjęcia Domu w Dobrej:

W części dziennej budynku znajdziemy jedną jasną, wysoką, otwartą przestrzeń, w której poszczególne pomieszczenia płynnie w siebie przechodzą, a mieszkańcy mają możliwość swobodnej aranżacji. Plusem jest też brak barier architektonicznych, które utrudniałyby życie np. dzieciom, osobom niepełnosprawnym czy starszym. Dodatkowo do części dziennej przylega duży taras. W części nocnej przewidziano trzy sypialnie, a także dodatkowy pokój z własnym wejściem z zewnątrz, który można wykorzystać np. jako gabinet do pracy.

– Dom ten zaprojektowaliśmy jako klasyczną „architekturę tła” – taką, która nie będzie „krzyczeć” i sprawdzi się na działkach w różnych regionach. Bardzo zależało nam, by nie pogłębiać chaosu przestrzennego, tylko zrobić coś, co dobrze wpisałoby się w polski pejzaż, podnosząc jego ogólny poziom architektoniczny – wyjaśnia Nieradka.

Projekt doceniono w konkursie Brick Award. Czym zachwycił jury?

Póki co Dom w Dobrej nie zdobywa tak prestiżowych nagród, jak Dom w Grzepnicy tej samej pracowni, jednak i on został dostrzeżony oraz doceniony. Świadczy o tym wyróżnienie w konkursie Brick Award w 2019 r. W ramach Brick Award nagradzane są zrealizowane projekty budynków, które w innowacyjny sposób wykorzystują ceramiczne materiały budowlane.

– Nagroda ta ustanawia dialog o architekturze i roli cegły. Pokazuje ona architektom i opinii publicznej, że ten tradycyjny materiał nie jest wcale przestarzały i może być wykorzystany na wiele różnych sposobów – wyjaśniał w 2016 r. Matija Bevk, słoweński architekt i członek jury konkursowego ówczesnej edycji Wienerberger Brick Award.

Jak czytamy na stronie konkursu, Dom w Dobrej doceniono za „stworzenie spójnej i eleganckiej formy dla podmiejskiego domu jednorodzinnego”. Z prestiżowego wyróżnienia – pierwszego tak znaczącego dla biura projektowego maxberg – bardzo ucieszył się twórca Domu.

– Dla przeciętnego człowieka Brick Award nie brzmi równie dumnie jak na przykład Mies van der Rohe Award, którą oczywiście nie jest. Natomiast de facto prestiż tego konkursu, organizowanego przez Wienbergera, jest ogromny. W jury znałem wszystkich, bo są to moi idole – mówił Nieradka w wywiadzie z Arlettą Liro.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom