Dom energooszczędny: czym powinny charakteryzować się jego ściany

redakcja.regiodom, Silka Ytong
Dom energooszczędnyDomy energooszczędne charakteryzują się prostą bryłą.
Dom energooszczędnyDomy energooszczędne charakteryzują się prostą bryłą. Silka Ytong
Ściany zewnętrzne domu muszą mieć jak najlepsze parametry izolacyjne, jeżeli chcemy zapobiegać ucieczce ciepła. Możemy zaoszczędzić nawet do 30 proc. ciepła.

Współczynnik przenikania ciepła U mówi o tym, ile ciepła przenika przez ścianę. Dzięki niemu możemy porównywać parametry termoizolacyjne przegród budowlanych (np. ścian, okien). Obecnie dąży się w budownictwie do obniżania wartości tego współczynnika. Przyjmuje się, że wartość współczynnika przenika ciepła U dla ścian zewnętrznych w domu energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/(m2K). Natomiast norma określona przepisami dopuszcza współczynnik U ≤ 0,30 W/(m2K).

Materiały budowlane zapewniające dobre parametry cieplne przegród zewnętrznych

Na materiały ścienne przeznaczamy ok. 5–10 proc. całego budżetu budowy domu. To mało, jeśli uwzględnimy znaczący wpływ tego elementu na zapotrzebowanie energii w naszym domu, a więc także na płacone co miesiąc rachunki.

Wpływ materiałów ściennych na energooszczędność domu

Wyboru należy dokonać rozważnie uwzględniając niski współczynnik przenikania ciepła U danego materiału. Przy racjonalnym zarządzaniu energią ważna jest również bezwładność termiczna materiału. Jest ona związana z dłuższym czasem oddawania ciepła przez ściany. Dzięki tej właściwości w zimie wysoka temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się długo po nagrzaniu, z kolei latem pomieszczenia nie nagrzewają się podczas upalnych dni.

Warto przeczytać: Wybór projektu domu energooszczędnego: czym się kierować 

W przypadku ścian w domu energooszczędnym ważna jest także technologia murowania – szczególnie, jeśli myślimy o ścinach jednowarstwowych (bez izolacji termicznej). W ścianach murowanych mamy do wyboru zaprawę tradycyjną (spoiny są grube, a ich współczynnik przenikania ciepła jest dużo wyższy od reszty ściany, ucieka przez nie ciepło) i cienkowarstwową.

– Dzięki murowaniu elementów ściennych na cienką spoinę ograniczamy zarówno ilość wilgoci technologicznej, co sprawia, że ściana szybciej wysycha, jak i zapobiegamy powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku – mówi Adam Łazowski z firmy Logic.

Którędy ucieka ciepło z domu

Dom energooszczędny: czym powinny charakteryzować się jego ściany

Co uwzględniamy w kosztach budowy ścian

Szacując wydatki musimy uwzględnić cały proces wznoszenia ścian. Do kosztów materiału ściennego należy wliczyć też transport, montaż oraz wykończenie ściany. Dopiero wtedy można porównać różnice między dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Warto wiedzieć: Budujemy dom energooszczędny. Jak zdobyć dofinansowanie 

Warto też zwrócić uwagę na planowany czas trwania budowy domu. Jego długość ma wpływ m.in. na koszt wynajmu rusztowań, kontenerów na odpady, itd. Krótszy proces budowy pozwoli zaoszczędzić pozornie niewielkie wydatki, które zsumowane mogą jednak stanowić znaczną część inwestycji. 

Czy dom energooszczędny może mieć ścianę jednowarstwową

Ściana jednowarstwowa, wznoszona z nowoczesnych materiałów budowlanych, jest ciepła i szybka do wznoszenia od warstwowej. Dzięki krótszemu czasowi budowy będziemy mogli szybciej zamieszkać w wymarzonym domu. Często unikniemy przez to kosztów związanych np. z wynajmem lokum.

Na co zwrócić uwagę budując dom o niskim zapotrzebowaniu na energię

– Współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych to nie wszystko. Pozostałe właściwości istotne w energooszczędnym domu to: zapobieganie mostkom termicznym, szczelność powłoki budynku oraz kompatybilność użytych materiałów budowlanych – wylicza Paweł Tropisz z  Pracowni Projektowej 2D-3D.

W pierwszych miesiącach użytkowania budynki, do budowy których zużyto duże ilości wody, mają zwiększone zapotrzebowanie na energię. Zużywana jest ona m.in. na odparowanie wilgoci technologicznej. W przypadku budynków, w których wykonanie konstrukcji wymaga znacznego zużycia wody (np. stropy żelbetowe, ściany na zwykłej zaprawie), odparowanie wilgoci technologicznej będzie wiązało się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania.

Ściany wznoszone na cienkie spoiny zawierają mniej wilgoci technologicznej niż mury na zwykłej zaprawie. Dzięki temu szybciej osiągają stabilny poziom wilgotności i mają oczekiwaną izolacyjność termiczną.

Uwaga! Murowanie ściany jednowarstwowej wymaga precyzji i dokładności. Mitem jest, że dodatkowa warstwa przykryje wszystkie niedoskonałości, jakie wystąpią w warstwie nośnej ściany. W takim przypadku źle wykonana nawet „idealnie gładka ściana" będzie skrywała liczne pułapki termiczne.

Jak mierzyć zużycie energii?

Dokumentami opisującymi zachowanie budynku ze względu na zużycie energii są świadectwa charakterystyki energetycznej. Zawarte są w nich również informacje o źródłach energii w danym domu oraz na co energia jest zużywana. Energia zużywana jest w trzech obszarach, na:

  1. ogrzewanie budynku i wentylację,
  2. podgrzewanie wody użytkowej (uzyskiwanie ciepłej wody),
  3. pracę urządzeń pomocniczych (np. dodatkowy grzejnik, lodówka etc.).

Na tej podstawie wylicza się ilość potrzebnej energii. Jest to tzw. energia użytkowa. Jej niska wartość świadczy o dobrych parametrach cieplnych konstrukcji budynku.

Do najważniejszych parametrów określanych w certyfikacie energetycznym należą:

  • wskaźniki zużycia energii końcowej,
  • wskaźnik zużycia energii pierwotnej.

Energia końcowa to energia, która musi zostać dostarczona do budynku (za nią płacimy), uwzględnia ona wartość energii użytkowej oraz sprawność instalacji technicznych w budynku – wyjaśnia Cezary Makles, doradca techniczny Silka Ytong.
Energia pierwotna przyjmowana jest jako miara efektywności energetycznej budynku, jest wyliczana indywidualnie dla każdego domu, tak samo jak jej maksymalna wartość. Określa ilość CO2 emitowanego w wyniku eksploatacji budynku (czyli np. ogrzewania, podgrzewania wody) oraz uwzględnia charakter źródła, z którego pozyskujemy energię. Ma to promować zastosowanie jako źródeł paliw odnawialnych – dodaje C. Makles.

Warto przeczytać: Ogrzewanie domu a ekologia 

Dzięki tym wskaźnikom dowiadujemy się, jak duże jest zużycie energii na metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu.
Wielkość zapotrzebowania na energię zależy przede wszystkim od:

  • konstrukcji budynku (geometrii, zastosowanych materiałów),
  • użytych instalacji i systemów ogrzewania oraz wentylacji.

Budynki, które spełniają jedynie podstawowe kryteria ochrony cieplnej, czyli tzw. budynki konwencjonalne, charakteryzują się zapotrzebowaniem na energię pierwotną rzędu 140–160 kWh/m2 rocznie. Budynki energooszczędne mają około dwukrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię. W przypadku obiektów pasywnych, zużycie energii pierwotnej może wynosić nawet 15–30 kWh/m2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom