Deratyzacja – kiedy trzeba, a kiedy warto ją przeprowadzić?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Szczur to lider w kategorii "niechciany sąsiad"Ze szczurami w domu można walczyć samodzielnie, trzeba się jednak do tej walki dobrze przygotować.
Szczur to lider w kategorii "niechciany sąsiad"Ze szczurami w domu można walczyć samodzielnie, trzeba się jednak do tej walki dobrze przygotować. Dariusz Gdesz
Akcje deratyzacyjne mają ograniczyć populację szczurów. Gminy organizują deratyzację co roku, choć bywa że i częściej. Zwykle robią to na wiosnę. Napotykają jednak coraz więcej trudności.

Władze gmin określają zakres deratyzacji w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy". Obowiązek odszczurzania określony jest bardzo szeroko i dotyczy ogromnej liczy podmiotów.

Deratyzacja – kto musi ją przeprowadzać?

Obowiązkowe odszczurzanie muszą przeprowadzać oczywiście: lokale gastronomiczne, sklepy i markety sprzedające żywność, wszystkie zakłady w których przetwarzana jest żywność, a także szkoły, hotele, urzędy, budynki wielorodzinne i miejsca gromadzenia śmieci pochodzących z tych budynków, miejsca gdzie prowadzone jest zbiorowe żywienie i wiele innych. Gminy wskazują również na obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w ogrodach działkowych czy w domach jednorodzinnych.

Teoretycznie niewykonanie zaleceń władz samorządowych grozić może nawet mandatem w wysokości 500 złotych. W dużych miastach wyłożenie trutek i prawidłowość ich umieszczenia sprawdzają strażnicy miejscy.

Obowiązkowa deratyzacja budzi kontrowersje

Przepis budzi kontrowersje właścicieli i zarządców nieruchomości. Wszystko przez to, że utrzymanie porządku w gminach jest zadaniem własnym gminy, ale kosztami deratyzacji są obciążani właściciele nieruchomości. W niektórych miastach właściciele odwoływali się do sądów administracyjnych nie zgadzając się z nakazami deratyzacji i koniecznością zapłaty za całą akcję. Gminy z kolei powołują się na Ustawę z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która w Art. 22.1. mówi, że „właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności: (...) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki".

Przeczytaj poradnik: Jak wytępić myszy i szczury w domu lub mieszkaniu 

Zdecydowanie taniej właściciela nieruchomości wyniesie jednak profilaktyka, niż walka z grupą osiadłych i dobrze czujących się w domu szczurów i innych gryzoni. Co zrobić jednak, gdy profilaktyczna deratyzacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i szczury zamieszkają w sąsiedztwie?

Szczur śniady i szczur wędrowny lubią nasze domy

Z kilkudziesięciu gatunków szczurów, które można spotkać w Polsce zaledwie dwa gatunki są szczególnie inwazyjne i lubią włamywać się "do domów. To szczury śniady i wędrowny. Można z nimi próbować walczyć samemu, dopiero później skorzystać z pomocy fachowców, którzy zajmują się deratyzacją. Jest kilka patentów, którymi firmy z tej branży niechętnie się dzielą, a które w walce ze szczurami mogą pomóc. Jakie?

Jak przeprowadzić deratyzację

Gdy szczury śniade grasują już po domu, należy sprawdzić, co najbardziej im smakuje. To właśnie pokarm, do którego ciągną powinien stanowić bazę dla wystawianej trutki. Ze szczurami wędrownymi sprawa jest łatwiejsza wiadomo, że ich przysmakiem są ziarna i to w nich powinna znaleźć się trucizna.

Cenna wiedza: Jak pozbyć się kreta – sprawdzone sposoby ogrodników

Częstym błędem osób, które walczą samodzielnie ze szczurami jest niecierpliwość i – zrozumiała skądinąd – chęć jak najszybszego pozbycia się szczurów z domostwa. Nie tędy droga. Szczury są bardzo ostrożne i łatwo nie dadzą się „nabrać" na pułapki. Dlatego warto je rozmieścić w okolicach, w których przebywają szczury, ale po pierwsze – nie zaciągać pułapek, po drugie – nie dosypywać do nich trutki. Dlaczego? Właśnie ze względu na ostrożność. Szczury będą próbować jedzenia i sprawdzać, co się będzie działo. Gdy nabiorą zaufania do pożywienia, będą chętniej po nie sięgać. Poza tym, zwykle szczury wysyłają do sprawdzania „nowości" najsłabsze osobniki. Jeśli te padną, pułapki już nie zadziałają.

Same pułapki należy rozmieścić w różnych miejscach na trasie wędrówek szczurów. Te najczęściej nie przechodzą przez środek pomieszczeń, ale podróżują wzdłuż ścian – to właśnie tam powinna leżeć trucizna. Przy rozstawianiu pułapek trzeba bardzo uważać, szczury bowiem mają doskonały węch, którym bez trudu są w stanie wyczuć na nich ludzki pot. Należy je rozstawiać tak, by nie dotykać ich bezpośrednio palcami – przez folię, papier czy gazetę.

Jeśli samodzielna walka ze szczurami zakończy się klęską, trzeba będzie wezwać fachowców od deratyzacji. Koszt zlecenia deratyzacji domu zaczyna się od kilkuset złotych, w które wchodzi wizyta kontrolna, odszczurzanie i wywóz oraz utylizacja padłych gryzoni. Oczywiście ceny różnią się w zależności od miasta, dostępności budynku dla firmy stopnia zaszczurzenia nieruchomości, gatunków szczurów, zastosowanych środków i wielu innych czynników. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom