Myszy i szczury w domu lub mieszkaniu – jak je wytępić

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pułapka żywołowna na myszy służy do humanitarnej walki z gryzoniami. Łapie się w nią szkodnika, by następnie wywieźć go z dala od domostwa.
Pułapka żywołowna na myszy służy do humanitarnej walki z gryzoniami. Łapie się w nią szkodnika, by następnie wywieźć go z dala od domostwa. 3dman_eu (Pixabay.com)
Jak pozbyć się myszy i szczurów, czyli gryzoni, które wkradają się do piwnicy, spiżarni, kuchni, pokoi? Nasz poradnik polecamy tym, których nocne chrobotanie czy szkody wyrządzone przez te gryzonie przyprawiają o ciarki i nie pozwalają normalnie funkcjonować.

Jesień sprzyja, niestety, wzmożonemu pojawianiu się myszy w domach. Gryzonie te wkradają się jednak nie tylko do domów na wsi czy tych położonych blisko pól i łąk. Podobny problem z myszami mogą mieć również mieszkańcy blokowiska w miastach. Jeśli jesień jest ciepła, pojawia się dużo myszy. Przyda się w domu kot albo pies łowny. Każdy kot (no, prawie każdy) poradzi sobie z myszą. Jeśli chodzi o psa, to najszybciej ją złapie terier, cocker spaniel albo – co może wydać się dziwne – jamnik. Nie trzeba jednak mieć w domu zwierzęcia, żeby pozbyć się myszy. Przeczytaj o innych pomysłach na odstraszacze gryzoni oraz o dostępnych pułapkach na myszy.

Warto przeczytać: Jak zwalczyć pająki w domu

Rośliny działające jak odstraszacz myszy i szczurów

Istnieją rośliny odstraszające myszy (gryzonie tych zapachów nie cierpią). To m.in. czosnek, korona cesarska, nostrzyk i wilczomlecz. Myszy nienawidzą też zapachu dzikiej mięty, oleandru, dzikiego rumianku czy świeżych, zielonych liści pomidorów. Warto te rośliny ułożyć przy wejściach, w zakamarkach, wszędzie tam, gdzie mogą wejść gryzonie.

Przeczytaj również:

Skutecznym sposobem walki z myszami w domu może także okazać się cytryna. Trzeba przekroić ją na pół i położyć w szafce lub w kącie. Im bardziej spleśniała, tym lepiej, bo odstraszy gryzonie. Szczury nie lubią zapachu kota. Uciekają również z miejsc, w których czuć smary i oleje. Podobnie odstraszająco działają zapachy-zawieszki i kostki do muszli klozetowej.

Pułapka na myszy mechaniczna

Pułapki na myszy, potrzaski albo tzw. gilotynki też warto wypróbować. Pułapka na myszy, czyli myszołapka, to zazwyczaj urządzenie z drewna wykonane z zamocowaną do niego sprężyną. Hak na przynętę jest umiejscowiony na ruchomej kładce. Tą przynętą może być kawałek chleba posmarowany smalcem albo margaryną czy innym tłuszczem, plasterek kiełbasy lub sera. Gdy mysz próbuje wziąć przynętę, myszołapka się zatrzaskuje. Nie rozgniata całego gryzonia. Zabija go, łamiąc mu kręgosłup.

Myszy są nosicielami bardzo wielu chorób i to poważnych, dlatego należy zacząć walkę z nimi od razu, gdy zauważymy ich obecność w domu. W klasycznej
Myszy są nosicielami bardzo wielu chorób i to poważnych, dlatego należy zacząć walkę z nimi od razu, gdy zauważymy ich obecność w domu. W klasycznej pułapce (widocznej na zdjęciu) zwabiona mysz podchodzi do przynęty i poruszając ją zwalnia sprężynę, która błyskawicznie zatrzaskuje metalową, prostokątną ramkę. Skitterphoto

(Pixabay.com)

Klatki na gryzonie

Niektórzy wolą stosować pułapki tzw. żywołowne, wyglądające, jak klatki. Jak nazwa wskazuje, gryzoń zostaje uwięziony, ale nie zostaje zabity. Taka pułapka to tunel wykonany z siatki, który z obu stron jest zakończony klapkami. Jedna klapka jest uchylna, ruchoma. To właśnie tę klapkę trzeba podnieść, włożyć do tunelu wabik (przynętę), zaczepić ją o haczyk znajdujący się w środku i przysunąć pułapkę do nory lub innego miejsca, gdzie gnieżdżą się myszy albo szczury. Zwabione gryzonie wejdą do pułapki, a gdy dotkną pokarmu, klapka się szybko zamknie. Tym samym myszy i szczury będą miały odciętą drogę ucieczki. Można też kupić myszołapki dwustronne, gdzie obie klapki są uchylne, więc gryzonie mają dwie drogi dostępu do środka. Szczurołapka działa na jednakowej zasadzie, co myszołapka, ale z reguły jest większa (bo szczury są większe od myszy).

Zobacz również: Jak walczyć z muszkami owocówkami 

Pułapka na myszy lepowa

Wygląda, niczym otwierany płaski karton albo opakowanie od płyt CD. Podłoże kartonu z wierzchniej strony jest pokryte nietoksycznym dla człowieka lepem. Ten lep to specjalny mocny i niewysychający klej. Zwabiony gryzoń, gdy dotknie takiego podłoża, już się z pułapki nie wydostanie. Tyle, że taki rodzaj pułapki nie sprawdza się w zakurzonych i zawilgoconych, nasłonecznionych miejscach.

Stacje deratyzacyjne

To tzw. karmniki, najczęściej wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Umieszczona jest w nich przynęta. Ta wabi gryzonie, które wchodzą specjalnymi otworkami do stacji deratyzacyjnej. Gdy jeden wejdzie i zaczyna jeść, inne, nie przeczuwając niebezpieczeństwa, także wchodzą. Karmnik bowiem „zachęca" do wspólnego spożywania zachęty, czyli paszy (ewentualnie przynęty w kostkach) dla myszy lub szczurów. W pewnym momencie stacja się zamyka i w ruch idzie gilotynka. Karmnik otwiera się przy pomocy specjalnego klucza.

Dowiedz się również na temat:

Trutka na myszy i szczury

Są to środki chemiczne, zazwyczaj preparaty w formie granulatu, rzadziej pasty. Mają w składzie m.in. bromadiolon albo benzoesan denatonium. Wykłada się je na plastikowe albo tekturowe tacki w kątach, zakamarkach, wejściach, przy rurach czy obok śmietnika, najlepiej w kilku miejscach w domu czy mieszkaniu. Gryzonie jedzą ten pokarm. Zwykle po zażyciu pierwszej porcji myszy i szczury już odczuwają duszności, więc uciekają na zewnątrz, na otwarte przestrzenie, gdzie powietrza jest więcej. Preparat przeważnie uśmierca je w ciągu 4-8 dni, przez co inne myszy i szczury, bez podejrzenia, nadal trujący środek zażywają. Należy uzupełniać zjedzony pokarm o nowe porcje.

Elektroniczny odstraszacz na myszy

Szkodniki można też zwalczyć przy zastosowaniu elektroniki. Sklepy oferują elektroniczne odstraszacze na myszy i szczury. Urządzenie takie wytwarza dźwięki o częstotliwości z reguły od 25 do 65 kHz, powodując, że gryzonie unikają tych miejsc, ponieważ dźwięki powodują ból i negatywnie oddziałują na ich układ nerwowy. Sprzęt automatycznie zmienia częstotliwość dźwięku, a tym samym uniemożliwia myszom i szczurom przyzwyczajenie się do hałasu.

Odstraszacze obejmują zasięgiem nawet 500 metrów kwadratowych. Szkodniki wyprowadzają się z domu najczęściej w ciągu 14 dni od momentu włączenia odstraszacza. Producenci urządzeń zapewniają, że dźwięki odstraszaczy nie wpływają ujemnie na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz większości zwierząt domowych, w tym koty czy psy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom