Bariery architektoniczne zaczną znikać? Rząd sfinansuje ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Bariery architektoniczne zaczną znikaćW skład rządowego programu walki z barierami architektonicznymi wchodzą m.in. pożyczki udzielane przez BGK oraz Fundusz Dostępności.
Bariery architektoniczne zaczną znikaćW skład rządowego programu walki z barierami architektonicznymi wchodzą m.in. pożyczki udzielane przez BGK oraz Fundusz Dostępności. 123RF.com
Bariery architektoniczne takie jak brak wind czy poręczy bardzo utrudniają życie osobom z trudnościami w poruszaniu się. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego chcą walczyć z tymi przeszkodami.

Bariery architektoniczne już wkrótce mają znaleźć się na celowniku rządu. Bank Gospodarstwa Krajowego zapowiedział uruchomienie atrakcyjnych pożyczek na likwidację tych barier zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budynkach wielorodzinnych. Z przeszkodami utrudniającymi życie osobom niepełnosprawnym czy seniorom chce też walczyć Senat, który 2 sierpnia 2019 r. przyjął projekt ustawy o dostępności.

Likwidacja barier architektonicznych nowym celem BGK

Bariery architektoniczne to poważny, a zarazem rzadko zauważany problem, który poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie osobom mającym trudności w poruszaniu się. Bariery mogą też być uciążliwe m.in. dla osób niedowidzących, kobiet w ciąży czy rodziców małych dzieci.

Przeczytaj: Jakie powinny być mieszkania dla seniorów?

Najkrócej mówiąc, chodzi o rozmaite fizyczne przeszkody ograniczające dostęp do budynków, mieszkań czy przejść. Bariery te człowiek zdrowy i sprawny może zwykle pokonać z łatwością, ale dla wielu innych osób stanowią one poważne wyzwanie. Przykładowe bariery architektoniczne to:

  • niepotrzebne schodki w wejściach do budynków,
  • brak wind w blokach czy kamienicach,
  • wysokie krawężniki przy chodnikach,
  • ulice bez przejść dla pieszych na poziomie gruntu (tylko kładki nadziemne lub przejścia podziemne),
  • brak poręczy przy stromych schodach,
  • okrągłe, trudne do obrócenia klamki.

BGK zapowiedział walkę z tymi ograniczeniami za pomocą programu nisko oprocentowanych pożyczek. Pilotażowe wsparcie finansowe ma zostać uruchomione we wrześniu 2019, a o pieniądze będą się mogły starać m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, biblioteki oraz gminy.

Pożyczka na likwidację barier architektonicznych – jakie warunki?

Program BGK zakłada przeznaczenie jeszcze w tym roku 4 mln zł na działania służące poprawie dostępności. Może to być np. budowa wind w kamienicach czy blokach, montaż poręczy, budowa ramp dla wózków czy poszerzanie zbyt wąskich przejść. W kolejnych latach budżet programu ma według obietnic jeszcze wzrosnąć (do ok. 120 mln zł). Jak wspomniano, o pożyczkę na ten cel będą mogły się starać rozmaite podmioty, w tym właściciele wielorodzinnych nieruchomości mieszkalnych.

– Warunki, na jakich Bank Gospodarstwa Krajowego będzie prowadził program, są bardzo atrakcyjne – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK. – Nie pobieramy żadnych opłat ani prowizji z tytułu udzielenia pożyczki i kredytowania, a oprocentowanie wynosi zaledwie 0,15 proc. przez 20 lat, bo na taki okres jest udzielana pożyczka. Przewidziana jest również karencja w spłacie sięgająca 6 miesięcy.

Szczegóły programu mają zostać dopracowane przez wakacje, a uruchomiony we wrześniu – tuż przed wyborami parlamentarnymi – etap będzie etapem testowym. Już teraz wiadomo jednak, że podmioty korzystające z programu będą mogły uzyskać częściowe umorzenie zaciągniętej pożyczki, o ile spełnią określone warunki. Maksymalna wartość umorzenia to 40 proc., na co składa się:

  • kryterium terytorialne (10 proc. umorzenia) – żeby ten warunek był spełniony, liczba osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny w danej gminie musi przewyższać 80 osób na 1000 mieszkańców;
  • kryterium przeznaczenia (10 proc. umorzenia) – to umorzenie obejmuje wielorodzinne budynki mieszkalne;
  • kryterium społeczne (do 20 proc. umorzenia) – to kryterium obejmuje seniorów powyżej 60. roku życia, osoby niepełnosprawne i rodziców dzieci do 6. roku życia.

Podsumowując, na umorzenie największej części pożyczki będą mogli liczyć właściciele budynków wielorodzinnych, w których zamieszkuje wiele osób zmagających się na co dzień z barierami architektonicznymi.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Choć nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie będą formalności związane z wnioskowaniem o pożyczkę BGK, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało, że wszyscy zainteresowani udziałem we wrześniowym etapie programu powinni już zacząć przygotowywać dokumenty takie jak plan architektoniczny oraz kosztorys inwestycji.

Ustawa o dostępności przyjęta przez Senat

Pożyczki na likwidację barier architektonicznych to tylko jeden z elementów szerszej polityki ułatwiania dostępności, jaką zapowiada obecnie rząd.

– Program, który uruchamiamy, to element szerszego, rządowego programu Dostępność Plus, realizowanego od ubiegłego roku w horyzoncie czasowym do 2025 roku – wyjaśnia Piotr Krasucki, dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w MIiR. – Ma on na celu poprawę stanu infrastruktury w Polsce pod kątem zaspokajania coraz szerszych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, ale także innych osób w specyficznej sytuacji – mogą być np. kobiety w ciąży czy nawet osoby, które podróżują z ciężkim bagażem.

Sprawdź: Luka czynszowa to problem nawet 40 proc. Polaków. Jak chce go rozwiązać BGK?

Innym kluczowym elementem tych działań ma być ustawa o dostępności, której projekt Sejm przyjął niemal jednogłośnie w dniu 19 lipca 2019 r., zaś Senat –  2 sierpnia 2019 r. Dokument ten zapowiada szereg istotnych zmian, mających ułatwić życie osobom, których uczestnictwo w życiu społecznym jest poważnie ograniczone m.in. z powodu barier architektonicznych. Najważniejsze ze zmian to:

  • utworzenie Funduszu Dostępności, z którego pochodzić będą środki na likwidację barier architektonicznych,
  • poprawienie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej instytucji takich jak urzędy, szkoły i placówki służby zdrowia,
  • możliwość złożenia skargi na brak dostępności – zaskarżona instytucja będzie musiała zwiększyć dostępność albo zostanie ukarana grzywną przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • zwiększenie koordynacji działań służących zwiększaniu dostępności – z ramienia rządu będzie nimi kierować minister inwestycji i rozwoju przy wsparciu Rady Dostępności.

Zapowiedziano również, że podmioty prywatne i organizacje pozarządowe, które spełnią określone wymagania związane z dostępnością, będą mogły uzyskać specjalny certyfikat dostępności. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie, powinno to jednak nastąpić niedługo – przyjęty przez Senat projekt ustawy czeka obecnie na podpis prezydenta.

Zobacz: Na mieszkania komunalne czeka się nawet 20 lat. Dramatyczny raport NIK

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie