Czy twój dom jest zdrowy dla domowników

redakcja.regiodom, Alec's Red House
Czy nasze domy są dla nas zdrowe?Czy twój dom jest zdrowy dla domowników
Czy nasze domy są dla nas zdrowe?Czy twój dom jest zdrowy dla domowników Alec's Red House
W domowych wnętrzach spędzamy większą część swojej doby. To w nich śpimy, jemy, a nierzadko również pracujemy. Powinniśmy wiedzieć, że powietrze w pomieszczeniach, w których spędzamy ok. 70-90 proc. czasu może być aż trzykrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz.

Jesteśmy nie tylko tym, co jemy, ale także tym, czym oddychamy. Zobaczmy, co zdaniem naukowców odpowiada za największe zanieczyszczanie domowego powietrza. 

Klimatyzacja kontra wentylacja

W 1997 roku dr Dan Teculescu z Europejskiego Towarzystwa Oddechowego przebadał 770 zespołów osób pracujących w biurach klimatyzowanych oraz tych chłodzonych naturalnie. Odkrył on, że osoby z grupy osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach 2,5 razy częściej cierpiały na skutek różnych infekcji górnych dróg oddechowych.

Dlaczego tak jest? W niewłaściwie konserwowanych instalacjach znajduje się brud, kurz, bakterie i grzyby. Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez klimatyzacji. Z pomocą przychodzi technika. Klimatyzatory najnowszej generacji mogą w zdecydowanie podnieść komfort życia alergików lub osób chorych na astmę, ponieważ są wyposażone w dobrej jakości filtry.

Aby jednak klimatyzator dobrze nam służył i pomagał, a nie szkodził, należy o niego odpowiednio dbać, czyli regularnie czyścić i odgrzybiać filtry. Korzystanie z nieczyszczonej klimatyzacji kojarzy się z szeregiem chorób, które najczęściej atakują latem, czyli wtedy, gdy systemy klimatyzacyjne są intensywnie użytkowane.

Szczególnie groźna jest legionelloza – choroba często mylona z grypą i zapaleniem płuc, wywoływana przez bakterię z rodzaju Legionella. Na ostrzejszą formę legionellozy rocznie choruje od 20 do 100 tysięcy osób. Warto również pamiętać, że w przypadku osób o osłabionym układzie immunologicznym, osób starszych i dzieci oraz zwierząt domowych, nawet niewielkie stężenia zanieczyszczeń, które są zagrożeniem dla dorosłych, zdrowych osób, mogą wywołać problemy zdrowotne.

Zanim zdecydujemy się na instalację klimatyzacji, warto także rozważyć bardziej naturalne sposoby ochładzania i ogrzewania powietrza w domu, np. wentylację z rekuperacją. Odpowiedni system rekuperacji rozwiązuje bowiem problemy zarodników grzybów pleśniowych w mieszkaniu, ale także wirusów i bakterii czy nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń związanych z wykorzystywaniem określonych sprzętów (np. kuchenek gazowych). Zdecentralizowane systemu wentylacji z rekuperacją mogą być montowane w dowolnym momencie i w dowolnej liczbie pomieszczeń, także w blokach. Prosta jest także zasada ich działania.

Przeczytaj również: Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - jej wady i zalety 

– W przypadku rozwiązań zdecentralizowanych w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy mieć stały dopływ świeżego powietrza wentylatory instaluje się w zewnętrznych ścianach – tłumaczy Krzysztof Żyliński, przedstawiciel firmy zajmującej się wentylacją powietrza w mieszkaniach i domach. – Świeże powietrze napływa przez dwa wentylatory do pomieszczeń, przefiltrowane i wcześniej ogrzane, podczas gdy zużyte zostaje odprowadzone kolejnymi dwoma wentylatorami na zewnątrz. Po kilkudziesięciu sekundach wentylatory zmieniają kierunek pracy. Tym sposobem następuje wymiana powietrza we wszystkich pomieszczeniach przy zamkniętych oknach.

Zadbaj o sprzęty domowe i rośliny

Zwróćmy uwagę, by wybierać odpowiednie meble i dodatki do mieszkania. Dobrze zrobimy też, gdy pozbędziemy się tzw. kurzołapów, jeśli już jesteśmy ich w posiadaniu. Nie są wskazane puszyste dywany, grube zasłony i obite pluszem meble. Warto natomiast wybierać obicia i narzuty z tkanin syntetycznych i takie, które łatwo można wyprać.

Masz w domu alergika lub astmatyka? Rozważ takie rozwiązanie: Odkurzacz centralny dla zdrowia i wygody

Jak domowy filtr powietrza mogą działać roślin doniczkowe uprawiane w domu. Usuwają one takie substancje lotne jak rakotwórcze benzeny, trójchlorek etylu czy formaldehyd – świadczą o tym ostatnie badania przeprowadzone przez specjalistów NASA. Formaldehyd może gromadzić się w zasłonach oraz klejach, benzen znajdziemy w farbach, ale także w dymie papierosowym, z kolei trójchlorek etylu jest w naszych domach za sprawą licznych środków czyszczących, które wykorzystujemy na co dzień w mieszkaniach.

Naukowcy NASA zachęcają do naturalnego filtrowania powietrza i twierdzą, że rolę najlepszych filtrów pełnią takie rośliny jak: diabelski bluszcz, lilie doniczkowe, pleomele, gerbera daisies oraz Sansevieria trifasciat.

Dbałość o urządzenie i odpowiednie przystosowanie przestrzeni mieszkalnej to jednak nie wszystko. By nasz dom był zdrowy, nie zapominajmy o sprzątaniu. Warto zwracać uwagę na to, by kurze były ścierane wilgotną szmatką, a odkurzacz, którego używamy, był wyposażony w odpowiednie filtry, np. HEPA. Ograniczenie ilości stosowanych detergentów np. na rzecz tradycyjnych sposobów usuwania zabrudzeń, z pewnością poprawi komfort naszego życia. 

Warto przeczytać: Ekologiczne porządki, czyli jak nie używać detergentów 

Uwaga na chińszczyznę

Do kupna chińskich wyrobów podchodźmy z ostrożnością. Chodzi głównie o zabawki, garnki, naczynia i pojemniki, które mają mieć kontakt z jedzeniem oraz o pościel i narzuty, które dotykają naszego ciała. Producenci z Chin często używają materiałów i technologii, które nie spełniają obowiązujących u nas norm. Kupując wyposażenie domu powinniśmy uważać również na zapach. Jeśli coś intensywnie panie (np. wykładzina podłogowa, mebel), to lepiej zrezygnować z zakupu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom