Co to jest bzyg i czy gryzie? Tego owada spotkasz w ogrodzie i na spacerze. Wygląda jak mała osa, ale czy trzeba się go obawiać?

Katarzyna Laszczak
Bzygi to często spotykane i niezwykle pożyteczne owady. Jednym z gatunków jest bzyg pospolity.
Bzygi to często spotykane i niezwykle pożyteczne owady. Jednym z gatunków jest bzyg pospolity. Nennieinszweidrei/pixabay.com
Bzygi to wyjątkowo popularne owady, które często spotykamy. Z wyglądu mogą kojarzyć się z małymi osami, ale czy bzygi gryzą? I co robią w naszych ogrodach? Przedstawiamy te owady i wyjaśniamy, dlaczego warto mieć je w ogrodzie.

Spis treści

Bzygi to często spotykane owady. Widujemy je w ogrodach i na spacerach, bywa też, że przysiadają na naszej skórze. Jednak najczęściej występują w pobliżu kwiatów. Czasem zawisają w powietrzu w ich pobliżu, niekiedy przesiadują na liściach lub „kręcą się” po samych kwiatach.

Co to jest bzyg i jak wygląda?

Bzygi to owady z rzędu muchówek. Z wyglądu przypominają małe osy. Są nieduże – dorastają do około 1 cm długości i mają smukłe ciało. Ich tułowia są pomarańczowożółte, poprzecinane ciemniejszymi pasami, które mogą mieć różną szerokość (zależy to od gatunku). Między tułowiem a głową znajduje się tzw. przedplecze, które połyskuje metalicznie. Na słabo widocznej głowie uwagę zwracają przede wszystkim wielkie, wyłupiaste oczy. Bzygi, jak na owady przystało, mają 6 nóg. Latają za pomocą przezroczystych, mocno żyłkowanych skrzydeł, które czasem lekko rozkładają na boki ciała, podobnie jak muchy. Często spotykane gatunki to m.in.:

  • bzyg pospolity (Syrphus robesii),
  • bzyg prążkowany (Episyphus balteatus).

Jest też kilka innych gatunków, które są podobne zarówno pod względem wyglądu, jak i trybu życia.

Bzyg prążkowany wyróżnia się m.in. węższymi i szerszymi ciemnymi paskami na tułowiu, ale podobnie jak bzyg pospolity, jest pożytecznym i niegroźnym dla
Bzyg prążkowany wyróżnia się m.in. węższymi i szerszymi ciemnymi paskami na tułowiu, ale podobnie jak bzyg pospolity, jest pożytecznym i niegroźnym dla ludzi zapylaczem. Adhoj/pixabay.com

Czy bzyg gryzie?

Bzygi przypominają małe osy i z tego powodu niekiedy budzą strach. To celowa „strategia” – ich wygląd ma sprawiać wrażenie, że bzygi są niebezpieczne. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – to niegroźne i bezbronne stworzenia. Bzygi nie gryzą, ani nie są w żaden sposób niebezpieczne dla człowieka. Czasem przysiadają na naszej skórze, ale w pokojowych zamiarach – zlizują nasz pot, który dostarcza im soli mineralnych. Bzygi nie mają żądeł, szkody nie wyrządzi nam również ich aparat gębowy.

Co jedzą bzygi?

Bzygi to niezwykle pożyteczne owady. Dorosłe żywią się głównie nektarem i pyłkiem kwiatów. Czasem dietę uzupełniają spadzią mszyc (ale nie „hodują ich” jak mrówki), czy wyciekającym sokiem roślin, jednak same ich nie uszkadzają.
Bzygi odwiedzają przeróżne rośliny i są bardzo pożytecznymi zapylaczami! Ich obecność na kwiatach, szczególnie roślin owocowych (w tym również warzyw), to bardzo dobry znak.

Larwy bzygów to pogromcy mszyc!

Równie pożyteczne są larwy bzygów. Wyglądają one niepozornie. Mają podłużne, kremowe lub zielonkawe, lekko przezroczyste ciało (długości około 1 cm) i są pozbawione odnóży. Wylęgają się z jaj, które przezorne samiczki składają w pobliżu… kolonii mszyc. Bo to właśnie te szkodniki są pokarmem larw! I choć poruszają się powoli, są niezwykle efektywne w ich konsumpcji. Zgodnie z informacją w portalu swiatmakro.com, larwa bzyga prążkowanego w ciągu dnia może pożreć około 100 mszyc! Robi to systematycznie przez około dwa tygodnie, bo tyle żyje w postaci larwy. Potem przechodzi etap poczwarki, kiedy przybiera dorosłą postać i z pogromcy mszyc staje się zapylaczem. Trudno o lepszego pomocnika w ogrodzie. Warto wiedzieć, że inna nazwa bzyga pospolitego to mszycówka oraz mszycznik.

Larwy bzygów są dość trudne do zauważenia. Najczęściej występują na spodach liści, w pobliżu kolonii mszyc. Żywią się właśnie tymi szkodnikami, więc
Larwy bzygów są dość trudne do zauważenia. Najczęściej występują na spodach liści, w pobliżu kolonii mszyc. Żywią się właśnie tymi szkodnikami, więc nie niszczmy larw bzygów!
licencjaSyrio/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0

Kiedy można spotkać bzygi?

Bzygi mogą pojawiać się już wczesną wiosną, a są aktywne do jesieni. Zimują zapłodnione samiczki (i to one pojawiają się najwcześniej), część owadów może też na zimę odlatywać na południe (ale prawdopodobnie nie zawsze wraca to samo pokolenie). W czasie migracji mogą tworzyć większe grupy, które bywają mylone z rojem os.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom