Co grozi za niedotrzymanie warunków obowiązujących w Mieszkaniu dla Młodych

Katarzyna Piojda
Mieszkanie dla MłodychPlanując zakup mieszkania dofinansowany przy pomocy MdM, warto dokładnie przemyśleć decyzję. Może okazać się potem, że po złamaniu warunków umowy, mieszkanie wyjdzie nam drożej niż gdybyśmy nie mieli dofinansowania.
Mieszkanie dla MłodychPlanując zakup mieszkania dofinansowany przy pomocy MdM, warto dokładnie przemyśleć decyzję. Może okazać się potem, że po złamaniu warunków umowy, mieszkanie wyjdzie nam drożej niż gdybyśmy nie mieli dofinansowania. Geralt (Pixabay.com)
W ramach MdM możesz dostać kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty rządowej do swojego mieszkania. Jeżeli jednak nie dotrzymasz warunków umowy, będziesz musiał oddać dofinansowanie z odsetkami. Tłumaczymy, w jakich sytuacjach jest to możliwe.

Rządowy program dopłat do zakupu pierwszego mieszkania – Mieszkanie dla Młodych – przekroczył najśmielsze oczekiwania i finansistów, i specjalistów od rynku nieruchomości, bo tak wysoką cieszył się w ostatnim czasie popularnością. – Wniosków o dopłaty było tak wiele, że połowa pieniędzy przeznaczonych na tegoroczne dopłaty została już zarezerwowana – zaznacza Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. – Dodatkowo istnieje ryzyko, że fundusze te skończą się w marcu lub kwietniu, gdyż miesięcznie wykorzystywano ponad 120 milionów złotych, natomiast na ten rok pozostało tylko 365 milionów zotychł.

Poczytaj więcej: Pieniądze z Mieszkania dla Młodych znikają w rekordowym tempie 

Po zmianach w MdM więcej wnioskodawców o kredyt z dofinansowaniem

Ekspert dodaje: – Głównie jest to zasługa zmian wprowadzonych do programu, które zaczęły obowiązywać od września 2015 roku. Najważniejsza z nich to umożliwienie zakupu w ramach rządowego MdM nie tylko nowych mieszkań, ale również tych pochodzących z rynku wtórnego. Podwyższono też wysokość dopłat dla osób wychowujących przynajmniej dwoje dzieci. Rozszerzono również krąg osób, które mogą uzyskać dopłaty do zakupu mieszkania.

Umowa zobowiązuje przez 5 lat

Żeby móc skorzystać z programu MdM i otrzymać przykładowo kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania do wymarzonego M, zarówno kredytobiorca, jak i nabywana nieruchomość, muszą spełnić szereg wymogów. – Ponadto istnieją pewne ograniczenia, których należy przestrzegać również po zrealizowaniu transakcji – kontynuuje Sadowski. – W przeciwnym razie dopłatę należy zwrócić. Dotyczy to aż 5 lat od dnia zawarcia umowy.

Wnioskodawca sam zmienia warunki umowy

Przede wszystkim nowy właściciel mieszkania nie może sprzedać zakupionego w ramach MdM lokalu. – Nie może także wynajmować i użyczać lokalu, co dotyczy całej nieruchomości lub nawet poszczególnych pokoi – podkreśla ekspert. – Otrzymane wsparcie trzeba zwrócić również w przypadku, gdy w ciągu wspomnianych 5 lat od zawarcia umowy uczestnik uzyska prawa własności lub współwłasności innej nieruchomości mieszkalnej. Nie dotyczy to jedynie spadku, np. po zmarłych krewnych. Na utratę dopłaty narażeni są również ci kredytobiorcy, którzy zechcą spłacić swój kredyt wcześniej.

Uważaj, bo oddasz pieniądze

Jeśli dojdzie do którejś z wymienionych sytuacji, beneficjenci programu będą zmuszeni zwrócić do Funduszu Dopłat całość lub część uzyskanego wsparcia. Suma, którą należy oddać, zależy od czasu, który upłynął od momentu zawarcia umowy – wyjaśnia Jarosław Sadowski. – Im wcześniej naruszymy warunki programu, tym ta suma będzie większa.

Dodatkowe odsetki

Dochodzą odsetki ustawowe. Te zostaną naliczone od dnia, w którym złamana zostanie jedna z zasad programu. Podobna kara spotka każdego wnioskodawcę, u którego zmieniła się sytuacja (czytaj: przynajmniej jeden z warunków umowy przestaje być spełniany), ale zainteresowany nie powiadomił banku, który udzielił mu kredytu. Na poinformowanie o zmianach miał 30 dni.

Warto także wiedzieć: Gdzie po najtańszy kredyt z dopłatą Mieszkanie dla Młodych 

To dlatego też planując zakup mieszkania dofinansowany przy pomocy programu MdM, warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. - Jeśli np. w niedalekiej przyszłości chcemy założyć rodzinę, powinniśmy rozważyć wybór większej nieruchomości, bowiem w innym przypadku możemy mieć trudność z wymianą mieszkania na większe.

Z życia wzięte

Czasem życie tak dyktuje scenariusz, że np. kupiliśmy mieszkanie w ramach MdM w jednym mieście, a jesteśmy zmuszeni z przyczyn losowych przeprowadzić się kilkaset kilometrów dalej. Wtedy lepiej – żeby nie narażać się na konieczność zwrotu dofinansowania – zostawić to mieszkanie puste niż je komuś wynajmować. To dlatego, że koszty z ewentualnego wynajmu mogą okazać się znacznie niższe niż kwota, jaką trzeba będzie oddać. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom