Chryzantemy na cmentarz. Sprawdź, jakie wybrać, żeby były trwałe? Jak zadbać o chryzantemy w doniczce i cięte? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Joanna Turakiewicz, Danuta Wardencka, Chryzantemy.pl
Na grobach dobrze wyglądają zarówno chryzantemy drobnokwiatowe, jak i wielkokwiatowe.
Na grobach dobrze wyglądają zarówno chryzantemy drobnokwiatowe, jak i wielkokwiatowe. Krzys16/pixabay.com
1 listopada, czyli Uroczystość Wszystkich Świętych, zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie na to święto oraz Dzień Zaduszny dekorujemy groby kwiatami. Wśród nich nieustająco popularne są chryzantemy. Te kwiaty można kupić w doniczkach lub cięte, a ich wybór jest olbrzymi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by chryzantemy na cmentarzu były trwałe i piękne.

Spis treści

Jak rozpoznać świeże chryzantemy?

Chryzantemy od lat królują na polskich cmentarzach. Żeby jak najdłużej cieszyły oko, należy wybrać odpowiednią odmianę rośliny i zapewnić jej przyjazne warunki. Od połowy września pojawia się ich coraz więcej, a przez cały październik można je zobaczyć niemal wszędzie: przed kwiaciarniami, w marketach, na targowiskach i u przydrożnych sprzedawców, o kwiaciarniach i stoiskach przycmentarnych nie wspominając. Chryzantemy ustawione obok siebie w donicach i wazonach wyglądają jak gęste kwiatowe kobierce. Nie wszędzie i nie każdą jednak warto kupić. Przemęczone na półkach w ciepłym, dusznym markecie mogą być już osłabione. Jeśli więc chcemy skorzystać z takiej promocji, to lepiej na samym jej początku.

Najbezpieczniej zawsze kupować rośliny przechowywane w ciągu dnia na dworze albo w pomieszczeniach zapewniających im odpowiednie warunki:

  • dostęp światła,
  • powietrze,
  • raczej niezbyt wysokie temperatury.

Zdrowe okazy chryzantem, czyli takie, które we właściwy sposób były uprawiane, a następnie dobrze traktowane w czasie transportu i u sprzedawcy, aż kłują oczy swoim zdrowiem.

– Mają ciemnozielone, o intensywnym odcieniu liście, jędrne, bez widocznych uszkodzeń, brązowych przebarwień itp. – podpowiada ekspertka firmy Chryzantemy.pl. – Gdy weźmiemy w dłoń doniczkę lub gałązkę, z kwiatów nie mają prawa osypywać się płatki. Kwiaty pełne powinny tworzyć kule nie pokazując środka tzw. oka. Jeśli widzimy kwiatowe „oko", znaczy, że roślina właśnie przekwita. Są co prawda odmiany chryzantem, których właściwością jest to, że owo oko dość szybko pokazują, ale ich się raczej nie uprawia.

Jeśli zaś kwiaty nie są w pełni rozwinięte, zanim je kupimy, warto sprawdzić prognozy pogody. Ma być słonecznie i dość ciepło? Spokojnie można zatem kupić chryzantemy z kwiatami nie w pełni rozwiniętymi. Jeśli dostaną wystarczającej ilości światła słonecznego w temperaturze przekraczającej 10–12 stopni Celsjusza, spokojnie się rozwiną.

Jak dbać o chryzantemy?

W czasie suszy chryzantemy należy delikatnie podlewać. Tylko tyle i aż tyle, bo chryzantemy nie lubią przesuszonego podłoża. Kupionej kwitnącej rośliny nie ma potrzeby nawozić. Nie trzeba również dodawania odżywek do wody dla kwiatów ciętych:

– Chryzantemy nie są kwiatem delikatnym jak róża, ale silnym, mocnym – ocenia ekspertka. Czysty wazon, czysta, zimna woda, i oberwanie listków poniżej poziomu wody to wystarczające zabiegi. Nie wymagają nawet bezwzględnej wymiany wody, choć oczywiście wskazane byłoby raz na tydzień ją wymienić. Pamiętajmy jednak, że stojąc na zewnątrz, czerwią wilgoć również z powietrza – podpowiada.

Podpowiadamy: Jak zrobić wianek na cmentarz na Wszystkich Świętych? Polecamy łatwy sposób

Chryzantemy w doniczkach – co warto o nich wiedzieć?

W zasadzie wszystkie odmiany chryzantem w wersji doniczkowej zdobić będą nieco dłużej niż cięte, jednak to o ile, zależy w głównej mierze od odmiany. Zacznijmy od tego, że wyróżniamy cztery główne grupy chryzantem doniczkowych:

  • drobnokwiatowe letnie – uprawiane głównie na wrzesień. Swoje miejsce znajdują jako dekoracja w ogrodach, na tarasach i balkonach, nie przyniesiemy ich jednak na cmentarz, bo już raczej dawno przekwitły. Interesują nas zatem trzy pozostałe grupy.
  • drobnokwiatowe jesienne – zwane samokrzewem. Odmiany tej grupy uprawia się z myślą o Dniu Wszystkich Świętych. Jednakże coraz częściej spotykamy je przed domami, na tarasach, czy balkonach. Pełne zalet: odporne na trudne listopadowe warunki atmosferyczne jak deszcz czy silny wiatr. Większość z nich przetrwa również spadek temperatury do 0 st. C.
  • średniokwiatowe – to odmiany produkowane przez większą część roku. Spotykamy je nie tylko na cmentarzach, ale także w domach w mniejszych doniczkach. Oprócz urody, zaletą kwiatów jest trwałość i długi czas kwitnienia.
  • wielkokwiatowe – najbardziej okazałe odmiany uprawiane w zasadzie wyłącznie na 1-go listopada. Ich charakterystyczną cechą jest bardzo duży kwiatostan w kształcie kuli. Choć najbardziej efektowne, niestety mniej odporne na niskie temperatury i niesprzyjające warunki od swoich krewnych o mniejszych kwiatkach. Nie jest jednak najgorzej: przy temperaturze wynoszącej do 3–4 stopni Celsjusza spokojnie wytrzymują na zewnątrz przez około dwa do trzech tygodni.

Jak wybrać najładniejszy okaz chryzantemy?

Chryzantemę wielkokwiatową nazwiemy dorodną, jeśli ma około 12–15 kwiatów w jednej doniczce, choć szczególnie bogate okazy mogą ich mieć nawet po 20–25. Powinna też być utrzymana w ryzach jej wysokość. Prawidłowo wynosi ok 35–40 cm. Z kolei drobnokwiatowe ocenia się też po pokroju. Idealna roślina ma kształt kuli i średnicę 45 cm.

Chryzantemy cięte – który rodzaj jest najtrwalszy?

Wśród chryzantem uprawianych na kwiat cięty wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje:

  • prowadzone jako jeden kwiat na łodydze,
  • wielkokwiatowe o kulistych kwiatostanach albo igiełkowe o bardziej płaskich kwiatostanach,
  • gałązkowe typu margerytka

– Przy czym blisko 95% sprzedaży chryzantem ciętych na Wszystkich Świętych to te „wielkie kule"– biała, kremowa i żółta. Od kilku lat popularnością cieszą się też „igiełki", najczęściej w odcieniach różu. Chryzantemy gałązkowe popularne są przez cały rok, ale akurat w ten dzień kupujemy je na ogół w wiązankach. – tłumaczy ekspertka.

Wypytujemy o trwałość poszczególnych grup i dowiadujemy się, że wśród wielkokwiatowych, bardziej odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych są odmiany o kwiatostanach zbitych, twardych, z duża ilością płatków. I tak oto dochodzimy do odmian i kolorów chryzantem.

Najpiękniejsze chryzantemy na Wszystkich Świętych – króluje kolor biały i żółty

Niezależnie od odmiany i formy, najpopularniejsze na 1-go listopada są chryzantemy o białych kwiatach, a zaraz po nich kremowe i żółte. 

– Wśród chryzantem o wielkich kwiatach 90% sprzedaży to kolor biały i kremowy oraz żółty, pozostałe 10% to fiolet i pomarańcz. Najpopularniejsze odmiany to Bilkis (biały), Passionnement (żółty), a także Faibelle (fioletowy) – wymienia znawczyni – Wśród drobnych kwiatków najbardziej popularnymi kolorami są biały, żółty i różowy, ale dużym zainteresowaniem cieszy się tzw. miks kolorów, gdzie w jednej doniczce mamy trzy a nawet czasem cztery kolory. Popularna w tej grupie jest linia Jasoda, ale także prym wiedzie odmiana Aduro Violet – przepiękna, dwubarwna odmiana fioletowa. Warta uwagi jest też nowość, grupa Moira występująca w pięciu kolorach.

Mówiąc o chryzantemach średniokwiatowych, ich hodowczyni wskazuje przede wszystkim na białą odmianę o dekoracyjnych, pełnych, białych kwiatostanach – Mount Gerlach, ale też i piękne odmiany o innych kolorach: różowe Mount Ventox , żółte Covington, jak również w pięknych odcieniach pomarańczu: Mount Tolima czy Ankara.

Wśród chryzantem ciętych o wielkich kulistych kwiatach zdecydowanie prym wiedzie odmiana Creamist o płatkach białych, kremowych i żółtych. Tuż za tą najpopularniejszą w Polsce odmianą, plasuje się chryzanmtema Magnum.

Chryzantema Creamist o żółtych kwiatach
Chryzantema Creamist o żółtych kwiatach Fot. Pixabay.com

Od kilku lat popularne są też odmiany igiełkowe. Wśród nich warto wymienić linię Anastazja o czterech kolorach: białym, kremowym, żółtym i zielonym

Wybór odpowiedniej odmiany chryzantemy ma spore znaczenie

Dlaczego mówimy o konkretnych odmianach, choć wiele z nich dla laika jest nie do rozróżnienia, a w kwiaciarni raczej nie są opisane i trzeba by zapytać sprzedawcę? Oprócz niewątpliwej urody o ich popularności przesądzają zdecydowanie bardziej praktyczne cechy: trwałość i przetestowana odporność na jesienne słoty i chłody. A na tym nam zależy – by poza tym jednym dniem, dekoracje na grobach naszych ukochanych, cieszyły oko przez długie tygodnie.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom