Jakimi kwiatami przystroić grób? To nie tylko chryzantemy. Polecamy kwiaty cięte, w doniczkach i do posadzenia, które będą najdłużej piękne

Katarzyna Józefowicz
Chryzantemy to jedne z podstawowych kwiatów, jakimi przystrajamy groby, ale ich wybór jest znacznie większy.
Chryzantemy to jedne z podstawowych kwiatów, jakimi przystrajamy groby, ale ich wybór jest znacznie większy. Agnieszka Bielecka / Polska Press
Gotowe stroiki i wiązanki na Wszystkich Świętych to częsty wybór, ale warto postawić na żywe rośliny. Jednak nie wszystkie są równie dobre. Podpowiadamy, jakie kwiaty wybrać na grób, żeby były piękne i trwałe, a jakich kwiatów lepiej unikać, bo szybko stracą ładny wygląd. Radzimy też, jakie rośliny posadzić na cmentarzu.

Spis treści

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy wspominamy bliskich, którzy odeszli i odwiedzamy ich groby. Z tej okazji na cmentarz przynosimy też kwiaty, dlatego warto wiedzieć, które będą najlepsze.

Klasyczne kwiaty na grób: chryzantemy cięte i w doniczkach

Niekwestionowaną królową listopadowego święta jest oczywiście chryzantema. Jej piękne kwiaty są trwałe, lubią chłód i występują w różnych odmianach oraz formach. Dobrym pomysłem jest wiązanka z pięknych, okazałych, kulistych chryzantem, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem są chryzantemy w doniczkach, które z pewnością postoją znacznie dłużej od kwiatów ciętych i będą zdobić grób aż do pierwszych przymrozków.

Polecamy: Chryzantemy już można kupić. Sprawdź, ile kosztują

Goździki odpowiednie na cmentarz

Ciekawą alternatywą dla chryzantem mogą być też wytrzymałe i ponadczasowe goździki, dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. W wazonie potrafią długo przetrwać i lubią mieć chłodno. Zanim jednak trafią do wody, należy usunąć z dolnych części ich łodyg liście, aby nie zepsuły się w wodzie i nie skróciły żywotności kwiatów.

Astry bylinowe to też ładne kwiaty na grób

Bardzo interesujące, choć znacznie mniej popularne są natomiast bylinowe astry nazywane marcinkami. Rozkwitają jesienią, więc niskie temperatury nie są dla nich niebezpieczne. W wazonie długo utrzymują świeżość i występują w różnych kolorach, a do tego często rosną w przydomowych ogrodach, dlatego z pewnością warte są uwagi.

Kwiaty na pogrzeb, ale nie na Wszystkich Świętych

Niezbyt dobrym pomysłem na święto zmarłych są natomiast piękne, ale dość nietrwałe róże, eustomy czy gerbery. Wprawdzie kwiaciarze kuszą nas wspaniałymi wiązankami z tych roślin, ale musimy pamiętać, że zachowają urodę tylko przez kilka dni, po czym zwiędną i trzeba będzie je wyrzucić. Te piękne kwiaty będą natomiast odpowiednie na ceremonię pogrzebową. Do tej kategorii należą też klasyczne lilie i majestatyczne cantedeskie (bardziej znane jako kalie), które, choć są piękne, to niezbyt dobrze znoszą jesienne chłody.

Trwałe dodatki do kwiatów na grób

Bez względu na to, które kwiaty na grób wybierzemy, możemy ozdobić je dodatkowo gałązkami iglastymi (np. świerka), oryginalnymi trawami lub kwiatami zatrwianu tatarskiego, które dobrze zasuszają się i nie tracą kolorów. Wszystkie te dodatki bardzo długo zachowują ładny wygląd. Są też klasyką – często wzbogacane są nimi wiązanki na Wszystkich Świętych.

Zadbaj o grób nie tylko od święta

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas szczególny, ale o groby naszych bliskich powinniśmy dbać przez cały rok, starając się zachować ich estetyczny wygląd. Jeśli dysponujemy jedynie kamienna płytą, wystarczy tylko utrzymywać ją w czystości, ale jeśli mamy do dyspozycji kawałek gruntu, warto dobrze go zagospodarować, aby nie zarósł chwastami i nie prezentował się ponuro. Pomogą nam w tym rośliny. Jeśli jednak mają dobrze spełnić swoje zadanie, muszą być trwałe, mało wymagające, wytrzymałe i ozdobne przez cały sezon, a nawet cały rok.

Rośliny, których lepiej nie sadzić na grobach

Musimy jednak pamiętać, że nie wszystko możemy posadzić na cmentarzu, gdyż niektóre drzewa i krzewy wymagają zgody władz cmentarza, gdyż zbyt mocno się rozrastają i mogą uszkadzać pomniki. Czasami gubią też mnóstwo liści jesienią, przez co bywają dość kłopotliwe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że cmentarze dostępne są dla wszystkich, dlatego wartościowe i ciekawe rośliny mogą znikać z grobów, lepiej więc wybrać gatunki najbardziej pospolite, które nie będą szczególnie atrakcyjne dla potencjalnego złodzieja.

Rośliny do posadzenia na grobie

Wolną przestrzeń na grobie bez problemu można obsadzić ozdobnymi kwiatami sezonowymi, jak np.:

  • begonie stale kwitnące,
  • aksamitki,
  • szałwie błyszczące,
  • bratki.

Są to gatunki bardzo dekoracyjne, niewielkie i dość wytrzymałe, ale podczas gorącego lata mogą potrzebować nawadniania, dlatego jeśli nie mamy czasu na ich pielęgnację, lepiej wybierzmy rośliny wieloletnie, mało wymagające i wytrzymałe.

Znakomitym pomysłem będą gatunki zadarniające, odpowiednio dobrane do stanowiska. W słonecznym miejscu z suchą ziemią sprawdzi się np. rogownica kutnerowata, czyściec wełnisty, rojniki i rozchodniki. W miejscu mniej lub bardziej zacienionym i na umiarkowanie wilgotnym podłożu urośnie:

  • dąbrówka rozłogowa,
  • barwinek,
  • konwalia majowa,
  • funkie,
  • bluszcz pospolity,
  • niskie paprocie,
  • bergenia.

Kwiaty na grób, które dobrze się prezentują, to też pospolite gatunki i odmiany niewysokich krzewów ozdobnych jak np. irgi, berberysy Thunberga, mniejsze odmiany jałowców płożących, mahonia pospolita czy pięciornik krzewiasty. Większość z nich oczekuje stanowisk półcienistych bądź słonecznych i umiarkowanie wilgotnych gleb.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom