Ceny mieszkań wzrosną przez nowe warunki techniczne? We wrześniu 2022 r. zmienią się ważne przepisy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Chętnych do budowy mieszkań w Polsce nie brakuje, jednak firmy deweloperskie obawiają się, że nadchodzące zmiany w prawie mogą utrudnić realizację inwestycji.
Chętnych do budowy mieszkań w Polsce nie brakuje, jednak firmy deweloperskie obawiają się, że nadchodzące zmiany w prawie mogą utrudnić realizację inwestycji. 123RF.com
Tzw. warunki techniczne to akt prawny regulujący wiele istotnych kwestii związanych z budową domów i mieszkań. Na jesień 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii szykuje nowelizację tych przepisów, która może wpłynąć m.in. na ceny mieszkań. Prawo stanie się bowiem bardziej wymagające wobec deweloperów.

Ceny mieszkań mogą wzrosnąć przez nowelizację warunków technicznych

– W MRiT pracujemy nad opracowaniem nowego rozporządzenia określającego warunki techniczno-budowlane dla budynków. Jest to kluczowy akt prawny dla całej branży budowlanej. Będzie zawierać regulacje, które określą obowiązujące warunki techniczne w budownictwie – informuje resort rozwoju na rządowej stronie gov.pl.

Najnowszą nowelizację tzw. warunków technicznych (WT) zapowiedziano na wrzesień 2022 r. Będzie to ważne wydarzenie m.in. dla deweloperów oraz osób przymierzających się do budowy domu. Przypomnijmy, że poprzednia nowelizacja WT z 2021 r. wprowadziła nowe, zaostrzone wymogi dotyczące energooszczędności budynków, przez co przy budowie domu trzeba m.in. stosować grubszą warstwę ocieplenia.

Szykowane obecnie zmiany nie będą rewolucyjne, ale trudno też powiedzieć, że przejdą bez echa. Zmienią się przede wszystkim zapisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego oraz związane z hydroizolacją budynków. W obu przypadkach prawo zostanie zaostrzone, co należy ocenić raczej na plus. W planach są też jednak inne zmiany, które zdaniem części ekspertów odczują zwłaszcza kupujący mieszkania.

– Ceny mieszkań zależą w największym stopniu od kosztów budowy, a to są nie tylko materiały budowlane i robocizna. Prawdopodobnie mało kto zwraca uwagę na to, jak duży wpływ mają również regulacje prawne, do stosowania których są zobligowani inwestorzy – zauważa ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

Jak podkreśla Wielgo, wśród planowanych zmian w przepisach są m.in. takie, które mogą mocno utrudnić deweloperom życie i zmusić ich do ponoszenia wyższych kosztów budowy. To zaś ostatecznie odbije się na klientach, którzy będą musieli więcej zapłacić za mieszkania. Podobne obawy wyrazili przedstawiciele branży deweloperskiej.

Nasłonecznienie w ogniu krytyki

Ekspert GetHome.pl skupia się przede wszystkim na kwestiach związanych z nasłonecznieniem mieszkań. Do tej pory przepisy określające, przez ile godzin dziennie do mieszkań musi docierać słońce, nie dotyczyły kawalerek w zabudowie śródmiejskiej (czyli najgęstszej). Teraz ma się to zmienić – deweloper stawiający budynek w centrum miasta nie będzie już mógł budować „ciemnych” mieszkań jednopokojowych. Zdaniem eksperta nabywcy niekoniecznie się z tego ucieszą.

– Deweloperzy będą zmuszeni do budowania mieszkań na tzw. przestrzał, a więc o dużo większym metrażu. W efekcie ceny kawalarek w atrakcyjnych lokalizacjach mogą pójść w górę – ocenia Wielgo.

Krytycznie do planowanej zmiany odniósł się też Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy przedstawili swoje argumenty w oficjalnym stanowisku, ogłoszonym wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich i Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

– [Nowelizacja prawa – przyp. red.] może natomiast doprowadzić do uniemożliwienia projektowania zabudowy w centrach miast, szczególnie w miejscach z nakazem zabudowy pierzejowej lub jako uzupełnienie zabudowy klinowej. Aktualnie regulacje te służą optymalnemu uzupełnianiu zabudowy śródmieścia, zwiększając przestrzeń mieszkalną takich obszarów.

Parkingi i garaże podziemne też problematyczne

Drugi obszar planowanych zmian, który spotkał się z krytyką, dotyczy kwestii parkowania. PZFD krytykuje np. pomysł, by w określonych sytuacjach traktować osobne grupy miejsc parkingowych jako jedną grupę. Ta drobna z pozoru zmiana będzie mieć bowiem istotne konsekwencje dla projektantów osiedli.

– Oznaczać to będzie konieczność odsuwania małych zgrupowań postojowych od budynków na odległość 10 czy nawet 20 m, co istotnie zmniejszy możliwości projektowe – czytamy w ogłoszonym stanowisku.

Z kolei ekspert GetHome.pl zwraca uwagę na przepisy dotyczące miejsc w garażach podziemnych. Chodzi o tak zwane miejsca rodzinne, gdzie np. do jednego z miejsc parkingowych wjeżdża się przez drugie lub samochody parkuje się nad sobą dzięki specjalnej platformie. Po nowelizacji każde miejsce będzie musiało mieć zapewnione bezpośredni dostęp do drogi dojazdowej.

– Oczywiście przepisy nie zabronią budowy miejsc rodzinnych. Tyle, że wygospodarowane np. dzięki platformom miejsca postojowe nie będą wliczane do ogólnego bilansu. Może to oznaczać konieczność budowy np. dodatkowej kondygnacji w garażu podziemnym – tłumaczy Wielgo.

Dlaczego to problem? Ponieważ garaże podziemne są drogie w budowie, a więc zmuszenie deweloperów do ponoszenia wyższych kosztów może się odbić na cenach mieszkań. Z drugiej strony warto zauważyć, że tzw. miejsca rodzinne są mało wygodne w użytkowaniu i sprzedają się głównie z uwagi na nieco niższą cenę. Zmiany w prawie poprawią więc komfort mieszkańców nowych osiedli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom