Ceny mieszkań używanych w Białymstoku. Raport

redakcja.regiodom
Białostockie osiedleMieszkańcy Podlasia reklamują swoje tereny np. jako miejsce atrakcyjne dla inwestorów chociażby ze względu na niskie koszty pracy, czy bardzo dobre kontakty z partnerami z Europy Wschodniej. Turystycznie Podlasie oferuje przede wszystkim atrakcje przyrodnicze – znajdują się tu aż cztery parki narodowe, parki krajobrazowe i liczne szlaki turystyczne.
Białostockie osiedleMieszkańcy Podlasia reklamują swoje tereny np. jako miejsce atrakcyjne dla inwestorów chociażby ze względu na niskie koszty pracy, czy bardzo dobre kontakty z partnerami z Europy Wschodniej. Turystycznie Podlasie oferuje przede wszystkim atrakcje przyrodnicze – znajdują się tu aż cztery parki narodowe, parki krajobrazowe i liczne szlaki turystyczne. mk
Przedstawiamy aktualną sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Białymstoku.

Województwo podlaskie ma relatywnie dużą powierzchnię przy małej liczbie ludności. Natomiast takie czynniki gospodarcze jak np. wysokie bezrobocie, niski wskaźnik produktu krajowego brutto na głowę, czy znaczny udział rolnictwa w strukturze funkcjonowania gospodarki powodują, że województwo to jest często postrzegane jako mało rozwinięte. Czy sytuacja na rynku mieszkaniowym w Białymstoku również może być argumentem potwierdzającym taką tezę?

Białostockie mieszkania staniały w porównaniu z rokiem 2012

Średnia cena metra kwadratowego na wtórnym rynku mieszkaniowym Białegostoku na koniec III kwartału 2013 roku wyniosła 4462 zł/mkw. Poziom ten jest konsekwencją 2,8%-owego spadku liczonego w stosunku do danych z końca 2012 roku. Spadki cen nieruchomości dotyczą niemal wszystkich kategorii mieszkań analizowanych pod kątem liczby pokoi i powierzchni. Tendencja nie potwierdziła się tylko w grupie mieszkań dużych – o metrażu powyżej 110 metrów kwadratowych. Wynika to głównie z tego, że tak dużych powierzchniowo mieszkań na rynku jest niewiele. Dlatego ich ceny mogą mocno wahać się w różnych okresach czasu.

Dowiedz się: Ile faktycznie kosztuje zakup mieszkania

Najdroższy metr kwadratowy w kawalerce

Najdroższe w przeliczeniu na metr kwadratowy były ostatnio kawalerki (cena ponad 5000 zł), z kolei mieszkania 4- czy 5-pokojowe wypadały najtaniej. Struktura cenowa pod względem powierzchni pokazuje jednak nieco odmienne wyniki. Najwyższa średnia cena dotyczy mieszkań o powierzchni powyżej 150 mkw., a najniższa tych o metrażu między 90 a 110 mkw.

Połowa mieszkań wystawionych na sprzedaż to lokale o metrażu 38–60 mkw., a co trzecie znajduje się w przedziale 60–90 mkw. Największy wybór mają zagwarantowany ci, którzy szukają 3 pokoi, obliczenia analityków Działu Badań i Analiz Emmerson Realty wskazują, że takie oferty stanowią ok. 40 proc. podaży rynkowej. Trochę mniej (35 proc.) jest równie często poszukiwanych „dwójek", a co dziesiąty sprzedawca oferuje mieszkanie jednopokojowe. 

Sprawdź ceny: Oferty mieszkań używanych wystawionych na sprzedaż w Białymstoku

Ceny mieszkań używanych w Białymstoku. Raport

Rozdrobniony Białystok i zróżnicowane ceny mieszkań

Białystok administracyjnie jest miastem bardzo rozdrobnionym. Wśród najdroższych dzielnic są Centrum, Skorupy i Bacieczki. Każda z dzielnic to inna część miasta. A co je łączy? Osiągany poziom cen mieszkań powyżej 5000 zł/mkw.

W kolejnej grupie cenowej (ok. 4800 zł/mkw.) znalazły się osiedla zlokalizowane na wschodzie Białegostoku: Wygoda, Bojary i Mickiewicza oraz osiedle Młodych.

Najbardziej zbliżoną cenę do średniej osiągniętej w całym Białymstoku odnotowano na osiedlach Piasta i Antoniuk.

Zestawienie zamyka południowo-zachodni pas dzielnic miasta z ceną poniżej 4000 zł/mkw.
W zestawieniu pomięto osiedla o zbyt małej liczbie ofert, która nie pozwala na wyznaczenie ceny średniej oraz te, dla których w badanym okresie nie pojawiły się zgłoszenia do sprzedaży lokali mieszkalnych.

Ceny mieszkań używanych w Białymstoku. Raport

 

Dobrym wyznacznikiem, który pozwala na określenie czy ceny mieszkań w mieście są wysokie jest wskaźnik siły nabywczej kupujących pod względem dostępności mieszkaniowej. To stosunek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w danym mieście i oszacowanej średniej ceny rynkowej metra kwadratowego. Dla Białegostoku ta wartość wynosi 0,68 metra kwadratowego i jest najniższą spośród wszystkich województw wschodnich. Najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za ten stan rzeczy są relatywnie niskie wynagrodzenia w Białymstoku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom