Przyporządkowanie całej oferty mieszkaniowej deweloperów do odpowiednich przedziałów pozwala na określenie wielkości poszczególnych segmentów cenowych oraz stworzenie całościowej struktury cenowej oferty. Stworzenie dwóch struktur uwzględniających oddzielnie mieszkania wprowadzone na rynek w ostatnim czasie – I kw. 2013 r. oraz pozostałe lokale pozwala na porównanie ich atrakcyjności cenowej. Jednocześnie daje ono odpowiedź na pytanie czy faktycznie mieszkania nowo wprowadzane do oferty są coraz tańsze.
Taka prawidłowość widoczna jest w większości z największych rynków mieszkaniowych analizowanych przez firmę Emmerson. Wśród nich znalazły się: Warszawa, Wrocław, Poznań i Gdańsk. W tych miastach deweloperzy są świadomi podwyższonego ryzyka realizacji inwestycji i w większym stopniu wybierają tańsze, bardziej peryferyjne lokalizacje. Przykładowo we Wrocławiu po raz pierwszy od kilku lat większość tzw. nowej podaży w I kw. 2013 r. powstanie w najtańszej dzielnicy Psie Pole.
Wyjątkiem na tle pozostałych miast jest Kraków, w którym lokale wprowadzone do oferty w I kw. 2013 r. były ponadprzeciętnie drogie na tle dotychczasowej oferty rynkowej. Średnia cena mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w I kw. 2013 r. wyniosła 8 459 zł/mkw. i była wyższa aż o 27,1% od dotychczasowej oferty dostępnej na rynku.
Struktura cenowa mieszkań deweloperskich, dane na koniec pierwszego kwartału 2013 r.
Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
Obecnie w każdym z pięciu porównywanych miast, mamy do czynienia ze spłaszczeniem oferty. Taka sytuacja jest wynikiem strategii deweloperów, którzy w większym stopniu koncentrują się na budowie tańszych mieszkań, które najłatwiej sprzedać.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?