Cegła na elewacji i w aranżacji wnętrz

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wnętrze w stylu glamourWnętrze w stylu glamour aranżowane z wykorzystaniem cegieł o dwóch różnych fakturach i kolorach
Wnętrze w stylu glamourWnętrze w stylu glamour aranżowane z wykorzystaniem cegieł o dwóch różnych fakturach i kolorach Röben
Cegła może być industrialna, super nowoczesna, stylizowana na stary mur. Wszystko zależy od jej koloru i faktury.

Parametry techniczne i walory estetyczne cegły sprawiają, że ta jest coraz popularniejsza. Widać je zarówno na całych elewacjach, jak i ich częściach (np. cokołach), na ogrodzeniach wokół domu, a nawet we wnętrzach.

Zobacz również: Stara elewacja klinkierowa: zatynkować, czy odświeżyć 

Współczesna cegła pasuje nie tylko do obiektów tradycyjnych, rustykalnych czy industrialnych. Podkreśli również wystrój wnętrz współczesnych, a nawet glamour. Elewacje z klinkieru mogą być klasyczne, nowoczesne. Wystarczy dobrać kolor cegieł, ich fakturę, format i rodzaj wiązania. Klinkierowe wyroby oferują mnóstwo możliwości.

Kolor cegły to podstawa

Na elewacji to kolor cegły sprawia, że budynek wydaje się lekki i przyjazny, masywny i bezpieczny albo modny i nowoczesny. Czerwona cegła dodaje wigoru i sił w kuchni. Kącik do pracy przy białej cegle sprawia, że uwaga koncentruje się na zadaniu. Czarne wykończenie nadaje szyku.

Wystarczy wybrać jeden z kilkudziesięciu oferowanych wariantów. Cegła umożliwia wykończenie jednej powierzchni różnymi barwami. Można to zrobić, mieszając kolory i typy cegieł na jednej ścianie. Klinkierowa mozaika na zewnątrz lub wewnątrz domu to bardzo oryginalny pomysł.

Jaka faktura cegły?

Cegły mogą mieć fakturę gładką, ryflowaną, piaskowaną, łupaną, ciosaną lub drapaną. Daje to nam dużo pole do popisu w aranżacji wnętrza.

Ściana wykończona cegłą łupaną jest dekoracyjna: światło załamujące się we wgłębieniach przyciąga wzrok. Wszystko, co postawimy przy takiej ścianie, na zasadzie kontrastu wydaje się jeszcze gładsze. Piaskowanie pozwoli osiągnąć efekt starego muru, podobnie jak wybór cegieł ręcznie formowanych, z których każda jest inna. Gładki klinkier sprawdzi się w przypadku nowoczesnych elewacji, szczególnie jeśli cegły będą miały chłodne barwy (np. czarne lub białe), a do fugowania zastosujemy prawie niewidoczną, cienką spoinę w identycznym kolorze co cegła.

Diabeł tkwi w szczególe

O charakterze wymurowanej powierzchni decyduje m.in. format cegieł. Większe podkreślą rozmiar obiektu, mniejsze przyciągną wzrok i nadadzą dekoracyjności. Liczy się także rodzaj wiązania, czyli sposobu przewiązania cegieł na płaszczyźnie ściany. Może być to bardziej swobodne wiązanie dzikie lub regularne wiązanie gotyckie, przeznaczone np. do tradycyjnych fasad. Można też wybrać wiązanie wozówkowe, holenderskie, krzyżowe, blokowe, wedyjskie

Weźmy też pod uwagę kolor spoiny. Ten sam klinkier daje inny efekt wizualny w zależności od tego, czy spoina jest jasna, czy ciemna. Fuga kontrastująca barwą z materiałem zaakcentuje cegły w murze, a kolor spoiny zbliżony odcieniem do klinkieru tworzy jednolitą, prawie gładką powierzchnię. Kolor fugi można dobrać w sklepie, przy pomocy wzorników albo przed komputerem. Pomogą wirtualne narzędzia doboru materiałów dostępne na stronach niektórych firm produkujących cegły. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom