BTBS buduje mieszkania na wynajem. Nie wszyscy mogą liczyć na przeprowadzkę do zasobów towarzystwa budownictwa społecznego. O lokal z jego zasobów mogą starać się osoby, które nie są właścicielami innych mieszkań.
Kryterium dochodowe się liczy
Dochód to następne kryterium: nie może przekraczać 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, więcej niż o 20 procent w przypadku osoby samotnej, więcej niż o 80 procent w przypadku rodziny 2-osobowej i więcej niż o dalsze 40 procent na każdą dodatkową osobę w rodzinie. Minimalny dochód na rodzinę w momencie zawarcia umowy najmu musi przekraczać w przeliczeniu na osobę 125 procent najniższej emerytury.
Tak było półtora roku temu: Dwa tysiące osób czeka na mieszkanie
Należy wpłacić 30 procent wartości mieszkania, aby w nim zamieszkać. Ta kwota to partycypacja. Lokatorzy nadal nie są właścicielami mieszkania, tylko pozostają najemcami. Oferta BTBS jest jednak atrakcyjna dla osób, które z rodzinami wynajmują mieszkania na tzw. "zwykłym" rynku. Przykładowo: w Bydgoszczy za 2-pokojowe mieszkanie (około 50 metrów kwadratowych) w 25-letnim bloku z wielkiej płyty w Nowym Fordonie opłaty za wynajem i czynsz wynoszą razem średnio 1150 złotych. Podobne mieszkanie, ale w kilkuletnim bloku BTBS w tej samej dzielnicy, to mniej więcej 800 złotych.
Popyt na mieszkanie z TBS
I właśnie z tego względu mieszkania BTBS cieszą się takim popytem. Kilkaset osób zapisanych na listę oczekujących na lokum z towarzystwa budownictwa społecznego to już norma. W Bydgoszczy ta norma jest przekroczona kilkukrotnie. Obecnie na liście zapisanych jest około 2600 rodzin.
A tak było półtora miesiąca temu: Nowe bloki BTBS już oficjalnie otwarte
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?