Buraki liściowe to smaczne warzywo i piękna roślina. Jak uprawiać botwinę w ogrodzie i na balkonie? To proste

Katarzyna Laszczak
Buraki liściowe przez cały sezon mogą dostarczać świeżej botwiny.
Buraki liściowe przez cały sezon mogą dostarczać świeżej botwiny. pixabay.com
Buraki liściowe nie są tak popularne jak ćwikłowe, jednak warto na nie zwrócić uwagę. Można je uprawiać nie tylko w ogrodach, ale także na balkonach. Nie mają dużych wymagań, a w dodatku pięknie wyglądają. Sprawdź, jak wyhodować własną botwinę.

Spis treści

Burak liściowy i ćwikłowy. Czym się różnią?

Burak liściowy jest spokrewniony z bardzo popularnym burakiem ćwikłowym. Jednak uprawia się go tylko ze względu na liście. Korzeń buraka liściowego jest mały i w praktyce – niejadalny.

Botwina a boćwina

Liście buraków określa się zamienne jako boćwinę lub botwinę. Botwina oraz boćwina to młode liście buraków ćwikłowych, a także liściowych. Obie nazwy mogą też oznaczać po prostu braki liściowe.

Jak wygląda burak liściowy?

Buraki liściowe mają duże liście, o całkiem atrakcyjnym wyglądzie. Można je wręcz sadzić jako rośliny ozdobne, bywają elementem rabat kwiatowo-warzywnych. Liście tworzą rozłożystą kępę, a ich wygląd zależy od odmiany. Szczególnie oryginalnie prezentują się te, które mają czerwone, białe żółte lub pomarańczowe ogonki liściowe. Również blaszka liściowa może być czerwona, bordowa i w różnych odcieniach zieleni. Najczęściej jest ona mocno pofałdowana.

Buraki liściowe (na pierwszym planie) wyglądają atrakcyjnie i smakują wyśmienicie.
Buraki liściowe (na pierwszym planie) wyglądają atrakcyjnie i smakują wyśmienicie. Katarzyna Laszczak

Jak uprawiać botwinę w ogrodzie?

Buraki liściowe muszą mieć słońce, a także żyzną, przepuszczalną ziemię. Dobrze ją wcześniej zasilić kompostem lub wygodnym w użyciu obornikiem granulowanym. Podłoże powinno mieć odczyn zbliżony do obojętnego, dobrze więc sprawdzi się dodatek mączki bazaltowej lub skorupek jaj.

Uprawa botwiny na balkonie. O co zadbać?

Buraki liściowe możemy uprawiać również na balkonach. Również tutaj trzeba im zapewnić słoneczne miejsce i dobrą ziemią (warto skorzystać z podłoża do warzyw, bo typowa ziemia kwiatowa ma bardziej kwaśny odczyn niż ten, który lubią te rośliny). Trzeba je też posiać w dużych doniczkach, typowe skrzynki balkonowe nie nadają się. Doniczka powinna mieć 20-30 cm głębokości. Pamiętajmy też, że to spore rośliny, więc muszą mieć miejsce. W doniczce musi być odpływ.

Podlewanie i nawożenie buraków liściowych

Te rośliny w miarę dobrze znoszą suszę, ale jeśli zależy nam dobrych plonach, nie narażajmy ich na nią. Buraki należy podlewać, gdy ziemia nieco przeschnie (nie lubią mokrego podłoża). Przy uprawie balkonowej będziemy musieli je nawadniać częściej niż na grządce, bo ziemia w pojemniku szybciej wysycha. Ponieważ buraki mają tendencję do kumulowania związków azotowych, trzeba uważać z ich nawożeniem. W przydomowym ogrodzie i na balkonie sprawdzi się przede wszystkim naturalny biohumus (a na grządkach – także kompost).

Kiedy i jak siać botwinę?

Buraki liściowe można siać prosto do gruntu lub doniczki od kwietnia do lipca. Nasiona umieszcza się na głębokości 2-3 cm. Rozstawa to ok. 30x30 cm, gęściej posiane rośliny należy przerwać (usunąć słabsze i gęsto rosnące).

Zbiór boćwiny z własnej uprawy. Jak jeść buraki liściowe?

Liście buraków można pozyskiwać na bieżąco. Na pierwsze zbiory możemy liczyć już po 7-8 tygodniach, w zależności od odmiany. Takie młode liście można jeść na surowo, np. jako dodatek do sałatek. Można je także dusić, podsmażać, gotować, dodawać do zup i przeróżnych potraw. To wyjątkowo wszechstronne warzywo.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom