Budowa domu w woj. opolskim: formalności i opłaty

mk, Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, ekspertka budowy SILKA YTONG
Projekt domu Smolik Energo Pracowni ArchetonProjekt domu Smolik Energo Pracowni Archeton
Projekt domu Smolik Energo Pracowni ArchetonProjekt domu Smolik Energo Pracowni Archeton Silka, Ytong
Zobacz, jak długo trwają formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę i na jakie koszty musisz się przygotować, planując budowę domu w woj. opolskim.

Radzi Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, ekspertka budowy SILKA YTONG

Przeprowadzenie formalności niezbędnych do budowy domu zależy od danego urzędu i regionu oraz indywidualnych uwarunkowań. Od zakupu działki do uzyskania pozwolenia na budowę może minąć okres od miesiąca do nawet roku. Ekspertka budowy SILKA YTONG, Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej PIRAMIDA z Krapkowic podpowiada, jakie dokumenty powinien złożyć inwestor i jak długo trwają formalności budowlane w województwie opolskim.

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, inwestor musi zgromadzić następujące dokumenty:

  • mapę do celów projektowych, wykonaną przez geodetę, 
  • badania geologiczne,
  • zapewnienie dostawy i odbioru mediów lub warunki dostawy mediów, odbioru ścieków bytowych, 
  • zaświadczenie o odbiorze nieczystości stałych, 
  • zaświadczenie o dostępie działki do drogi publicznej, 
  • w przypadku braku Miejscowego Planu zagospodarowania prawomocną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, 
  • projekt budowlany (4 egzemplarze) – projekt zagospodarowania terenu stworzony na podstawie aktualnej mapki geodezyjnej oraz projekt architektoniczno-budowlany, 
  • inwestor do wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę załącza oświadczenie wskazujące, że ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Terminy i koszty – dokumenty

Decyzja o Warunkach Zabudowy (potrzebna jest nam, gdy dla wybranej działki nie istnieje Plan Zagospodarowania) jest wydawana bezpłatnie, gdy dotyczy budynków mieszkalnych. Zazwyczaj czeka się na nią – w zależności od organu, który ją wydaje oraz stopnia skomplikowania kwestii budowlanych – od jednego do trzech miesięcy, a nawet do pół roku. Warto mieć na uwadze tak długi termin.

Współpraca ze specjalistami

  • Geodeta

Cykl u geodety, który wykonuje mapę do celów projektowych, trwa od 2 do 4 tygodni. Jej koszt wynosi w zależności od regionu od około 500 do 1000 złotych. W województwie opolskim cena zależy od wielkości działki, na przykład dla działki do 1 ha kształtuje się w granicach 550–700 złotych. Na zapewnienie dostawy mediów inwestor oczekuje do 2 tygodni, wydanie warunków przyłączenia mediów trwa nieco dłużej. Czas oczekiwania uzależniony jest od rejonu, zwykle jest to ok. 1–4 tygodni. Opłata pobierana jest najczęściej za warunki dostawy wody i odbioru ścieków – wynosi zazwyczaj do 100 złotych.

  • Geolog

Terminy badań geologicznych są uzależnione od liczby zleceń lokalnego geologa. Zazwyczaj inwestor czeka 1–2 tygodnie. Opłaty eksperci również ustalają indywidualnie – z reguły kształtują się one na poziomie 300 zł za 1 odwiert o głębokości ok. 4–6 m. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego konieczne jest wykonanie 5 odwiertów.

  • Biuro projektowe

Na projekt typowy czekamy zazwyczaj od 2 do 7 dni. Po otrzymaniu projektu projektanci branżowi dokonują zmian, jakie sobie życzymy. Poza tym projekt typowy trzeba dostosować do warunków, jakie występują w miejscu, w którym dom ma być wybudowany. Po zaadaptowaniu projektu i skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów projekt gotowy jest do złożenia. Projekt typowy wraz z adaptacją to koszt od 2500 do 4000 złotych. Cena uzależniona jest od rodzaju zmian, jakich chcemy dokonać względem projektu typowego oraz od tego, czy życzymy sobie, aby projektant dokonujący adaptacji zaprojektował przyłącza do budynku.

Pozwolenie na budowę

Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej jest to starostwo) otrzymujemy pozwolenie na budowę. Należy pamiętać, że organy administracji mają czas nawet do 65 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Co więcej, decyzja o Pozwoleniu na Budowę musi się uprawomocnić, by można było rozpocząć budowę. Od zakupu działki do uzyskania pozwolenia na budowę może więc minąć okres od miesiąca do nawet roku.

Pozwolenie na budowę uprawomocnia się po 14 dniach od daty otrzymania Decyzji o Pozwoleniu na Budowę przez inwestora, a także przez strony postępowania (jeśli takie występują). Natomiast 7 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych powinniśmy zawiadomić o tym nadzór budowlany.

Aby sprawnie i bez niespodzianek załatwić procedury formalne można zgłosić się po poradę do ekspertów i specjalistów, którzy odpowiedzią na każde pytanie i pokierują całym procesem pozyskiwania pozwolenia na budowę. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom