Kiedy zaciągnąć kredyt na budowę domu?
Od 2014 roku obowiązywać zaczną nowe przepisy, dotyczące przyznawania przez banki kredytów hipotecznych. Osoby ubiegające się o finansowe wsparcie będą musiały dysponować 10-procentowym wkładem własnym. Ci, którzy spełnią nowe wymagania banków, mają w czym wybierać, jeżeli chodzi o oferty kredytowe. Kredyty różnią się jednak wysokością marż bankowych i oprocentowania. Dostępne są z ubezpieczeniem lub bez, a przyznawane są na różne okresy spłaty.
Nie warto w nim kłamać: Wniosek o kredyt hipoteczny
Osoby, które nie będą dysponować kwotą w wysokości 10 procent kredytu, będą miały utrudniony dostęp do kredytów. A to może znacząco opóźnić plany budowy własnego domu. Mimo to, jest kilka ciekawych sposobów na budowę domu niższym kosztem.
Program dopłat Mieszkanie dla Młodych
W parlamencie wciąż trwa debata nad tym, czy nowy program powinien również objąć kredyty na budowę domów. Politycy zapowiadają, że Mieszkanie dla Młodych (W skrócie MdM) będzie wspierał nie tylko zakup mieszkania z rynku pierwotnego, ale także kupno lub budowę domu jednorodzinnego. Zgodnie z aktualnymi informacjami, jednym z proponowanych założeń będzie zastąpienie bezpośrednich dopłat ulgą, w postaci odpisu podatku VAT.
Deklaracje polityków zweryfikuje ostateczny kształt ustawy. Ma on być upubliczniony już wkrótce. Niemniej jednak program może ciekawą alternatywą dla osób już teraz planujących budowę domu i opracowujących swój budżet.
Czy opłaca się budować dom energooszczędny?
Koszt budowy standardowego domu jest niższy, niż budynku spełniającego wysokie standardy energetyczne. Są to jednak tylko faktyczne koszty budowy, a pomijane są dalsze koszty użytkowania, które w tym przypadku diametralnie się różnią.
Warto wiedzieć: Domy jednorodzinne w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus
Z analiz przeprowadzonych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE) wynika, że domy o wysokim standardzie energetycznym mogą oznaczać rachunki niższe nawet o 40 procent, niż w przypadku budynków standardowych. A to przekłada się na długoterminowe oszczędności związane z mniejszym zużyciem energii.
Teraz wybór sposobu budowania domu jest kwestią indywidualną. Jednak od 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące budownictwa jednorodzinnego. Wówczas wszystkie nowo budowane domy jednorodzinne, będą musiały być domami o niemal zerowym zużyciu energii.
Dofinansowanie za energooszczędność?
W przypadku podjęcia decyzji o budowie domu energooszczędnego, można ubiegać się o uzyskanie dofinansowania do budowy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Fundusz przewiduje dwa możliwe poziomy dopłat:
- niższy – spełnienie standardu NF-40 i uzyskanie dopłaty na poziomie do 30 000 zł; to znaczy, że wskaźnik EUco nie będzie mógł przekroczyć 40 kWh/(m2*rok) (gdzie EUco to roczne jednostkowe zapotrzebowanie budynku na energię użytkową przeznaczoną na jego ogrzanie i wentylację);
- wyższy – spełnienie standardu NF-15 i uzyskanie dopłaty na poziomie do 50 000 zł; dom zużywać będzie nie więcej niż 15 kWh/(m2*rok).
Aby dom spełniał standardy energooszczędności, musi być odpowiednio zaprojektowany i zbudowany z wykorzystaniem właściwych materiałów.