Branża budowlana w województwie opolskim

mk, XELLA Polska Sp. z o.o.

Wideo

Udostępnij:
Fakty i liczby wyraźnie pokazują, że branża budowlana ma jeszcze wiele do zrobienia jeśli chodzi o polski rynek mieszkaniowy.

Pozwolenia na budowę w 2010 roku

Według danych GUS w ubiegłym roku w Polsce liczba pozwoleń na budowę w sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniosła 174 929, w tym 57 proc. (98 934) w segmencie budownictwa jednorodzinnego.

W okresie styczeń-październik ubiegłego roku w województwie opolskim wydano 2 118 takich dokumentów, w tym dwie trzecie dotyczyło budownictwa jednorodzinnego.

Rozpoczęte budowy

W 2010 r. na terenie kraju rozpoczęto budowę 158 064 mieszkań – 55 proc. w budownictwie jednorodzinnym. W okresie styczeń-październik 2010 r. w województwie opolskim rozpoczęto budowę 1 829 mieszkań.

Mieszkania oddane do użytku

W ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku 135 715 mieszkań, w tym ponad połowę w budownictwie jednorodzinnym. W ciągu trzech pierwszych kwartałów ubiegłego roku mieszkańcy województwa opolskiego mogli zamieszkać w 1 749 nowych domach jednorodzinnych i mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych.

Przeciętna powierzchnia mieszkań

Przeciętna powierzchnia mieszań oddanych do użytku przez deweloperów w Polsce w okresie trzech pierwszych kwartałów 2010 wyniosła 66 m2, a w przypadku domów jednorodzinnych wybudowanych przez inwestorów prywatnych: 146 m2. Metraż nowych domów w województwie opolskim jest średnio większy o 2,3 m2 niż przeciętny dla całej Polski. Powierzchnia nowych mieszkań deweloperskich wynosi 56,2 m2. Najwyższe wartości tych wskaźników odnotowano w tym okresie w przypadku mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów w województwie śląskim, w którym powierzchnie były o 17,1 m2 większe niż przeciętne dla całej Polski, a w przypadku domów jednorodzinnych wybudowanych przez inwestorów indywidualnych w województwie pomorskim – o 9,9 m2 większe niż przeciętne dla całej Polski.

Zatrudnienie w budownictwie

Według danych z trzech pierwszych kwartałów 2010 r. w budownictwie zatrudnionych było 433 297 osób – 8,3 proc. wszystkich zatrudnionych w Polsce pracowało w tej branży. W województwie opolskim odsetek zatrudnionych w budownictwie wynosi 7,8 proc.

Największy odsetek osób zatrudnionych w branży budowlanej notują województwa:

  • świętokrzyskie – 11,1 proc.,
  • lubelskie – 10,3 proc.,
  • warmińsko-mazurskie – 10,3 proc.

Liczba mieszkań a nowo zawarte małżeństwa

Na jedno oddane do użytku w Polsce w 2009 r. mieszkanie przypadało 1,57 nowo zawartych małżeństw. Dla województwa opolskiego wartość ta wynosi 3,48. Najlepszy stosunek oddanych do użytku mieszkań do nowo zawartch małżeństw odnotowano dla województwa mazowieckiego – tylko 0,85.

W dniach 21-22 kwietnia w Centrum Handlowym Karolinka w Opolu zagości Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie