Biały kolor zawsze jest w modzie. I tak samo, jak czarny, pasuje w zestawieniu z innymi barwami. Kto nie ma białych mebli, a chciałby je mieć, nie musi wydawać fortuny na zakup nowego umeblowania. Równie dobrze może wybielić meble, które posiada.
Jakie meble warto wybielić
Bielone meble mają to do siebie, że często wyglądają na zabytkowe, niczym pamiątki po przodkach. Taki też jest zamiar: warto wybielić drewniane meble, które mają już swoje lata i wymagają choćby delikatnej odnowy. Kredens po babci, bieliźniarka ze strychu, stojak na wina, gazetnik, rama od lustra, skrzynia na skarby, ława, taboret, półka rogowa – nie tylko one będą wyglądały jak nowe, chociaż celowo postarzane, przecierane, jakby sprane, bo przecież spod bieli subtelnie będą ukazywały się inne kolory. Taki wygląd sprawi, że nasze meble będą wyglądały stylowo, nietuzinkowo.
Polecamy też: Styl retro w aranżacji wnętrz
Najlepiej wybielić meble wykonane z naturalnego drewna – m.in. sosnowego, dębowego czy bukowego. Sprawdzi się też drewno z kasztanowca lub orzecha. Nie trzeba być fachowcem, żeby samemu wybielić sprzęty. Tłumaczymy krok po kroku, jak wybielić meble. Opisujemy dwie metody bielenia mebli drewnianych: przez przecieranie i z wykorzystaniem preparatów do wybielania mebli.
Przecieranie mebli
Do bielenia mebli metodą przecierania potrzebne będą: biała farba akrylowa, kolorowa bejca (np. szara, niebieska, brązowa, żółta), biała świeca, papier ścierny (2 rodzaje – grubo- i drobnoziarnisty), pędzel, nożyk z ząbkami, ścierka.
Najpierw trzeba wytrzeć mebel z kurzu, najlepiej wilgotną szmatką, może być z odrobiną płynu do mycia naczyń (wtedy usuniemy też tłuste zabrudzenia lub przetrzeć środkiem odtłuszczającym). Gdy mebel wyschnie, a jest na nim warstwa starego lakieru, należy przetrzeć powierzchnię gruboziarnistym papierem ściernym, a potem jeszcze poprawić drobnoziarnistym, aż lakier będzie usunięty. Oszlifowany mebel trzeba przetrzeć ponownie ścierką, aby na powierzchni nie zostały wióry.
Zobacz: 10 pomysłów na ponowne wykorzystanie plastikowych butelek
Teraz należy pomalować mebel białą farbą albo kolorową bejcą. Na razie wystarczy jedna warstwa. Chodzi przecież o to, aby było widoczne nierównomierne pokrycie. Gdy farba czy bejca wyschną, należy przetrzeć woskiem ze świecy niektóre miejsca mebla. Ten zabieg sprawi, że następne warstwy farby, które zostaną położone, już nie wnikną w głąb drewna. Następnie trzeba pokryć białą farbą jeszcze raz tak przygotowaną powierzchnię. Gdy wyschnie, to miejsca, które zostały przetarte woskiem, należy przetrzeć nożykiem z ząbkami. Trzeba to jednak robić na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić powierzchni starego mebla. Na koniec warto przetrzeć cały mebel drobnoziarnistym papierem ściernym i pokryć warstwą lakieru.
Preparat do wybielania mebli
W sklepach można kupić gotową pastę, wosk albo spray do wybielania drewnianych mebli. Są to produkty mające podkreślić układ słojów w drewnie. Nadają się zarówno do drewna surowego, jak i bejcowanego czy lakierowanego. Czystą, suchą powierzchnię mebla należy przetrzeć, podobnie, jak w przypadku pierwszej metody, gruboziarnistym papierem ściernym i poprawić drobnoziarnistym. Powierzchnię sprzętu trzeba pokryć bejcą albo lakierobejcą. Po wyschnięciu należy zrobić nożykiem poziome „zadraśnięcia" w drewnie, czyli rowki o szerokości 1–2 milimetrów. Celem tego zabiegu jest otworzenie porów w strukturze drewna. Można także zrobić te rowki, używając drucianej szczotki (dobrze jest zaopatrzyć się w szczotkę z drutu mosiądzowanego, która służy do postarzania drewna).
Teraz trzeba nałożyć pastę, wosk (okrągłymi ruchami) albo spryskać sprayem powierzchnię drewna. Preparat wypełni rowki. Gdy wyschnie, należy przetrzeć powierzchnię suchą ścierką, ale pasta w rowkach już zostanie, bo taki też był zamiar. Aby podkreślić efekt, warto jeszcze przetrzeć powierzchnię w niektórych miejscach wełną stalową. Ta nadaje się m.in. do usuwania starego lakieru oraz do szlifowania powierzchni, lecz w tym przypadku jej zadaniem jest odkrycie i wyeksponowanie wybielonych włókien. Na koniec warto pomalować powierzchnię warstwą lakieru.
Tutaj króluje biel: Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim
Bielenie mebli w okleinie
Nie tylko meble z naturalnego drewna da się wybielić. Komody, stoły czy krzesła w okleinie także można w ten sposób odnowić, chociaż nie będzie już takiego efektu, jak w przypadku drewna naturalnego. Najskuteczniejsze dla mebli w okleinie będzie bielenie farbą. Oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię mebla trzeba przetrzeć najpierw gruboziarnistym, a potem drobnoziarnistym papierem. Po przetarciu wilgotną szmatką i wyschnięciu powierzchni, trzeba pomalować ją jedną warstwą białej (ewentualnie szarej) farby. Jedna warstwa nie pokryje równomiernie powierzchni, spod spodu będą ukazywały się inne kolory – i właśnie taki ma być efekt. Na koniec warto pomalować powierzchnię bielonego mebla lakierem.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?